Endoskopowe leczenie zatok

endoskopowe leczenie zatok wilmed

Endoskopowe leczenie zatok, co warto wiedzieć

Każdy z nas miewa katar. Przeziębienie: ból głowy i twarzy, wyciek wydzieliny z nosa, utrudnione oddychanie przez nos i pogorszenie węchu to objawy, które mijają. Jednak te nieprzyjemne symptomy mogą być przewlekłe, co oznacza problemy z zatokami przynosowymi. A takie dolegliwości należy skonsultować z laryngologiem i podjąć odpowiednie leczenie. Przewlekle zatkany nos i inne objawy mogą zmniejszyć komfort naszego codziennego funkcjonowania. Rozwiązaniem na to jest endoskopowe leczenie zatok.

Nowoczesne leczenie zatok, czyli endoskopowe operacje zatok

Obecnie w medycynie poszukuje się szybkich i bezpiecznych form leczenia różnych schorzeń. Prawidłowo wykonana diagnostyka, diagnoza oraz leczenie są gwarantem szybkiego powrotu do normalnego, zdrowego funkcjonowania.

Choroby zatok, szczególnie te przewlekłe to, niekończone się dolegliwości, działania zaradcze oraz częste przyjmowanie antybiotyków, które, obecnie już to wiemy, w dużej ilości mają niekorzystny wpływ na nasz mikrobom. A zaburzony mikrobiom skutkuje problemami jelitowymi i innymi powikłaniami.  Dlatego warto jest wprowadzić szybkie i skuteczne działanie. Takim właśnie we współczesnej laryngologii są endoskopowe operacje zatok.

W nowoczesnej laryngologii do leczenia chorób zatok często wykorzystuje się endoskopowe operacje zatok. Dzięki nim można pozbyć się przyczyny chorób. Kieruje na nią lekarz laryngolog po wnikliwej analizie wyników badań oraz wywiadzie.

Endoskopowa operacja zatok to małoinwazyjny zabieg. Wykonuje się go w celu przywrócenia prawidłowej wentylacji zatok przynosowych. Do jej zakłócenia dochodzi, gdy błona śluzowa w kompleksie ujściowo-przewodowym ulega zmianom wywołany przez czynniki chorobotwórcze. Nieprawidłowe zmiany blokują ujścia zatok przynosowych. Operacja zatok pozwala na ich udrożnienie i umożliwia przyczynowe leczenie przewlekłego zapalenia zatok i innych chorób jak: polipy nosa i zatok, niewielkie guzy nowotworowe, leczenie śluzowiaka zatok przynosowych, grzybica zatok, niedrożność kanalików łzowych, wady rozwojowe.

W Klinice Wilmed zajmujemy się wykonywaniem endoskopowych operacji zatok. Wykonują je lekarze z dużym doświadczeniem w zakresie laryngologii i chirurgii, którzy każdy przypadek traktują indywidualnie.

Poznaj swoje zatoki i ich choroby

Budowa zatok przynosowych

Zatoki przynosowe rozwijają się przez wiele lat życia. W pełni ukształtowane zatoki posiadamy dopiero około 20-ego roku życia. Posiadamy 4 zatoki przynosowe: zatoki szczękowe, czołowe, klinowe i zatoki sitowe. Tworzą one puste przestrzenie, które łączą się ze sobą niewielkimi otworami. Najmniejsze to zatoki sitkowe i mieszczą się między oczodołami. One jako pierwsze, ze wszystkich zatok przynosowych, ulegają całkowitemu wykształceniu. Nad szczęką znajdują się zatoki szczękowe i są największe za wszystkich zatok.

Klinowe są niewielkich rozmiarów i o skomplikowany kształcie, położone są najgłębiej. To daje im swoistą przewagę nad innymi, gdyż drobnoustroje mają utrudniony do nich dostęp, a więc stan zapalny w obrębie tych zatok rozwija się dość rzadko. Zatoki czołowe umiejscowione są nad brwiami. Zatoki przynosowe to przestrzenie pneumatyczne, które łączą się bezpośrednio z jamą nosową. Stanowią je wpuklenia błony śluzowej w kości twarzoczaszki. W prawidłowych warunkach wypełnia je powietrze.

Funkcje zatok przynosowych

Najważniejszą funkcją zatok jest udział w procesie oddychania. Ogrzewają, nawilżają i oczyszczają wdychane powietrze, które następnie dostaje się do kolejnych odcinków układu oddechowego. To zapobiega podrażnianiu błony śluzowej. Zatrzymują też różnorakie drobnoustroje przed dostaniem się głębiej. Zatoki przynosowe chronią również mózgoczaszkę przed urazami oraz izolują termicznie oczodoły i podstawę czaszki. Dzięki nim twarzoczaszka ma mniejszą masę.

Funkcja fonetyczna. Zatoki przynosowe stanowią przestrzeń rezonacyjną, to od zatok szczękowych zależy nasz tembr głosy. Dzięki nim ucho wewnętrzne jest chronione przed przewodzeniem własnego głosu drogą kostną.

Choroby zatok przynosowych

Chorób zatok jest wiele i mogą mieć one różne podłoże. Często za choroby zatok odpowiadają wirusy i bakterie. Ze względu na bezpośrednie połączenie z jamą nosową i środowiskiem zewnętrznym, najczęściej dochodzi do stanu zapalnego spowodowanego właśnie nimi.  Mówimy wtedy o zapaleniu  zatok przynosowych. Może być ono ostre lub przewlekłe. Przyczyną przewlekłego zapalenia zatok przynosowych może być też alergia. Przyczyną chorób zatok mogą być również grzyby, polipy błony śluzowej, torbiele, nowotwory.

Objawy chorób zatok to: zatkany nos, pogorszenie węchu, ból lub uczucie rozpierania u nasady nosa, nawracające bóle głowy, spływanie treści surowiczej po tylnej ścianie gardła, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych.

Najczęściej diagnozowane przez laryngologów choroby zatok to:

  • Ostre zapalenie zatok przynosowych. W zależności od umiejscowienia bólu wyróżniamy: zapalenie zatok czołowych, zapalenie zatok szczękowych (ból szczęki i zęba, nieświeży zapach z ust), zapalenie zatok sitowych (ból u nasady nosa), ból ucha i szczytu głowy – zapalenie zatok klinowych.

Traw około 4 tygodni, przyczyną jest infekcja wirusowa (zakażenie rhinowirusami, adenowirusami, wirusem grypy) lub alergia. Po krótkim czasie dochodzi do bakteryjnego zapalenie zatok, co jest  skutkiem nadkażenia postaci wirusowej. Objawy to: ból głowy nasilający się przy pochylaniu, ból zatok, zatkany nos, utrudnione oddychanie przez nos, gorączka,  wydzielina z nosa (może spływać też po tylnej ścianie gardła), pogorszenie węchu, obrzęk twarzy w okolicach oczu.

  • Przewlekłe zapalenie zatok to zapalenie, które trwa dłużej niż 8 tygodni. Jego przyczyną mogą być alergie, czynniki drażniące, polipy nosa, wady anatomiczne przegrody nosa, częste infekcje górnych dróg oddechowych. Jest to bardzo uciążliwe i prowadzi do pogorszenia węchu, przewlekłego bólu, przewlekłego kaszlu.

Leczenie zapalenia zatok polega na stosowaniu metod farmakologicznych, zabiegów higienicznych (płukanie zatok), a przy przewlekłym zapaleniu zatok leczeniu chirurgicznego, którego celem jest usunięcie przyczyny choroby (np. operacja przegrody nosowej).

  • Polipy zatok

Jednym ze schorzeń w obrębie zatok, są polipy. Mają one charakter nienowotworowy. Są to miękkie rozrosty błony śluzowej. Są przezroczyste lub przybierają biało-żółtą barwę. Występują pojedynczo lub w grupach. Najczęściej pojawiają się w miejscu, w którym zatoki uchodzą do jamy nosa. Objawy polipów zatok pojawiają się, kiedy zmiany osiągną większe rozmiary. Są to: uczucie zatkania nosa, surowicza lub ropna wydzielina z nosa, łzawienie oczu, upośledzenie węchu i smaku, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, bóle głowy, chrapanie.

Leczenie farmakologiczne to leczenie pierwszego wyboru, kiedy nie ma efektów terapeutycznych konieczny jest zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu polipów.

  • Grzybica zatok

Infekcja grzybicza może być również przyczyną chorób zatok. Odpowiadają za nią m.in. grzyby z rodzaju Candida, Aspergillus, Fusarium, Mucorales. Często rozpoznaje się je u osób z osłabioną odpornością lub chorujących na cukrzycę. Objawy są podobne do przewlekłego zapalenia zatok. Leczenie polega na przyjmowaniu środków przeciwgrzybiczych, ale stosuje się również zabiegi endoskopowe.

  • Nowotwory zatok przynosowych

Nowotwór zatok może umiejscowić się w każdej z zatok. Statystycznie częściej narażone są na niego osoby pracujące z różnego rodzaju związkami chemicznymi a także palacze tytoniu. Objawy podobne są do przewlekłego zapalenia zatok, jednak dodatkowo pojawiają się również: zaburzenia widzenia, częste krwawienia z nosa, powiększone węzły chłonne szyi, guzki w obrębie twarzy, bólu uszu. Terapia to: leczenie chirurgiczne, radioterapia i chemioterapia.

Diagnostyka chorób zatok

W leczeniu zatok, bardzo ważna jest diagnostyka różnicowa i znalezienie przyczyny. Lekarz laryngolog wykona badania diagnostyczne i na ich podstawie określi przyczynę. Najczęściej  diagnostyka opiera się o: badania laboratoryjne (posiew wydzieliny z nosa), badania obrazowe (m.in. tomografię komputerową, RTG), oglądanie jamy nosowej wziernikiem, badanie endoskopowe.

Leczenie chorób zatok

Jak już wcześniej wspomnieliśmy leczenie zatok może być procesem długim i dość obciążającym cały organizm. Jeśli pojawi się możliwość leczenia przewlekłych dolegliwości zatok operacyjnie, warto rozważyć mało inwazyjny zabieg jakim jest endoskopowe leczenie zatok. Jego efektem jest pozbycie się dolegliwości ze strony zatkanego nosa i towarzyszącym mu objawom jak bóle głowy, zmęczenie i rozdrażnienie, zaburzenia snu, obniżenie koncentracji i inne utrudniające normalne funkcjonowanie.

Jeśli cierpisz na choroby zatok zapraszamy do Kliniki Wilmed, tutaj znajdziesz kompleksową opiekę laryngologa i pewność, że endoskopowy zabieg leczenia zatok będzie wykonany przez specjalistów z dużym doświadczeniem klinicznym oraz pełnym zaangażowaniem w proces leczenia.

Zapraszamy do kontaktu. Zadzwoń +22 651 98 61 Wypełnij formularz
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

    Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

    Zostaw numer
    oddzwonimy!
    Rejestracja
    Wyślij zapytanie
    na interesujący Cię temat...

      Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.