Wilmed pęcherzyk żółciowy

Strona główna / Laparoskopowe operacje pęcherzyka żółciowego

Laparoskopowe operacje pęcherzyka żółciowego

Jest to dużo mniej inwazyjny rodzaj zabiegu niż tradycyjna operacja przeprowadzana na otwarto.

Laparoskopia pęcherzyka żółciowego

Najczęstszą przyczyną kwalifikacji do zabiegu cholecystektomii (usunięcia pęcherzyka żółciowego) jest kamica pęcherzyka żółciowego lub polip. Zabieg polega na usunięciu całego pęcherzyka po zabezpieczeniu przewodu pęcherzykowego i tętnicy pęcherzykowej. Wykonuje się go w technice laparoskopowej.

To metoda, która wykorzystuje laparoskop – instrument chirurgiczny wyposażony w miniaturową kamerę. Dzięki niemu chirurg uzyskuje dostęp do wnętrza jamy brzusznej bez potrzeby rozcinania jej powłok.

Dla pacjenta przygotowanie do operacji woreczka żółciowego nie jest szczególnie wymagające. Z tygodniowym wyprzedzeniem zalecane jest odstawienie leków zaburzających krzepnięcie krwi. Trzeba też wykonać podstawowe badania obrazujące stan zdrowia (np. analizy krwi, zdjęcie RTG klatki piersiowej). W dniu operacji powinno się być na czczo.

Wskazania do zabiegu

Najważniejszym wskazaniem do zabiegu cholecystektomii jest objawowa kamica pęcherzyka żółciowego. Według najnowszych wytycznych, jeśli nie ma przeciwwskazań, metoda laparoskopowa stanowi złoty standard w leczeniu tego schorzenia.

  • kamica pęcherzyka żółciowego – najczęstsze jej objawy to: ból w prawym podżebrzu występujący po obfitym posiłku, mogący promieniować do łopatki, wymioty, dolegliwości dyspeptyczne, nietolerancja tłuszczów
  • zapalenie pęcherzyka żółciowego (objawy jak w kamicy tylko bardziej nasilone, często z gorączką) – zabieg wykonywany w trybie pilnym
  • ropniak pęcherzyka żółciowego (objawy jak w kamicy tylko bardziej nasilone, często z gorączką) – zabieg wykonywany w trybie pilnym
  • wodniak pęcherzyka żółciowego
  • polipy pęcherzyka żółciowego (wielkości >1cm lub powiększające się w trakcie kolejnych badań USG)
  • pęcherzyk żółciowy porcelanowy
  • choroby nowotworowe (rak pęcherzyka żółciowego)
Kontakt
Umów się na wizytę w Wilmed

Specjaliści

Doświadczenie naszych specjalistów oraz wykorzystywane podczas zabiegów nowoczesne metody i urządzenia sprawiają, że udaje się im osiągać doskonałe efekty lecznicze.

Zabieg laparoskopowego usunięcia pęcherzyka żółciowego wykonasz w Klinice Wilmed, a specjalistami zajmującym się takimi zabiegami są:

Tomasz Guzel

dr. n.med

Tomasz Guzel

Specjalista chirurgii ogólnej

Przejdź dalej
Wojciech Gackowski

dr n. med.

Wojciech Gackowski

Specjalista chirurgii ogólnej

Przejdź dalej

Zalety metody laparoskopowej

1

Mniejsze dolegliwości bólowe

Po operacji pacjent odczuwa jedynie niewielkie dolegliwości bólowe

2

Szybszy powrót do aktywności fizycznej i zawodowej

W większości przypadków pacjent opuszcza szpital 1 dzień po zabiegu operacyjnym

3

Lepszy efekt estetyczny

Zamiast cięcia które normalnie ma długość 10-15cm zabieg laparoskopowy może być przeprowadzony przez małe cięcia 1-1,5cm

Co nas wyróżnia

  • Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów z zakresu chirurgii
  • Zabiegi wykonywane są przy zastosowaniu nowoczesnych technik i metod
  • Następnego dnia można wrócić do domu
  • Rezultaty zdrowotne połączone są z doskonałymi efektami estetycznymi
  • Zapewniamy pełną dyskrecję i poszanowanie intymności pacjenta

Cennik

Cennik zabiegów

Laparoskopowa operacja pęcherzyka żółciowego

7 000 - 11 000,-
Kontakt
Umów się na wizytę w Wilmed

FAQ

Badania diagnostyczne
Zazwyczaj USG jamy brzusznej wystarcza do stwierdzenia patologii pęcherzyka żółciowego i powiązania z nim występujących u pacjenta dolegliwości. W przypadku niejasności podczas USG można poszerzyć diagnostykę o TK lub MR jamy brzusznej. Jeżeli z kamicą pęcherzyka żółciowego współwystępuje kamica przewodu żółciowego, przed cholecystektomią wskazane jest wykonanie ECPW (endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna) z rewizją dróg żółciowych.
Przygotowanie do zabiegu
Przygotowanie do zabiegu operacyjnego zakłada wykonanie badań krwi obwodowej, moczu, EKG i innych zalecanych przez lekarza kwalifikującego do zabiegu i znieczulenia. Oprócz tego ważne są poniższe wskazówki: pacjent przed zabiegiem pozostaje na czczo w przypadku owłosienia skóry należy ogolić miejsce operacyjne przed zabiegiem należy usunąć wszelkie ozdoby – „przekłucia” skóry i pępka przyjęcie leków zażywanych wcześniej należy skonsultować z lekarzem i stosować się do zaleceń pielęgniarskich związanych z ich odstawieniem lub innym podaniem
Kiedy można powrócić do ćwiczeń na siłowni?
W zasadzie po upływie miesiąca.
Opis zabiegu operacyjnego
Wycięcie pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową polega na usunięciu całego pęcherzyka żółciowego z dostępu przez kilka otworów (zwykle 3-4) w jamie brzusznej. Na początku zabiegu po znieczuleniu ogólnym (uśpieniu) chorego do jamy brzusznej wkłuwa się igłę, przez którą podaje się dwutlenek węgla. Celem jest oddzielenie od siebie narządów, które w normalnych warunkach ściśle do siebie przylegają. Następnie do jamy brzusznej wkłuwa się trokary (zaostrzone rurki), przez które wprowadza się kamerę i specjalne narzędzia chirurgiczne. Chirurdzy patrząc na monitor mogą obserwować wszystko, co się dzieje w jamie brzusznej, a jednocześnie używać narzędzi, którymi operują. Zasadnicza część zabiegu polega na wypreparowaniu i zaklipsowaniu tętnicy i przewodu pęcherzykowego i odpreparowaniu pęcherzyka żółciowego od wątroby. Wycięty pęcherzyk usuwa się na zewnątrz przez poszerzone cięcie po trokarze w okolicy pępka.
Operacja laparoskopowa a klasyczna cholecystektomia
W około 5% operacji zaistniałe okoliczności zmuszają chirurga do zamiany operacji laparoskopowej na „otwartą” (klasyczną cholecystektomię) w trakcie zabiegu. Do najczęstszych przyczyn takich sytuacji należą: niejasna anatomia preparowanych struktur krwawienie śródoperacyjne masywne zrosty pogorszenie parametrów krążeniowo-oddechowych przy stosowaniu odmy otrzewnowej W cholecystektomii „na otwarto” dostęp do jamy brzusznej uzyskuje się przez kilkunastocentymetrowe cięcie pod prawym łukiem żebrowym.
Przeciwwskazania do planowego zabiegu
Przeziębienie lub ostatnio przebyte zakażenia wirusowe ciężki stan ogólny pacjenta, zwłaszcza niewyrównane choroby ogólnoustrojowe takie jak: choroba niedokrwienna serca (niedawno przebyty zawał serca), niewydolność krążenia, niewydolność oddechowa, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze. U większości pacjentów choroby te można jednak, pod warunkiem starannego leczenia i współpracy ze strony chorego, doprowadzić do stanu, w którym zabieg operacyjny można będzie bezpiecznie wykonać ciężka skaza krwotoczna brak wyników niezbędnych badań ( należą do nich m.in.: badania obrazowe i laboratoryjne, ew. biopsja)
Możliwe powikłania po zabiegu
Krwawienia i krwiaki pooperacyjne uszkodzenie przewodów żółciowych i/lub prawej tętnicy wątrobowej (występuje w 0,2 – 0,8% przypadków), pooperacyjny wyciek żółci z możliwym żółciowym zapaleniem otrzewnej powikłania związane z obecnością dwutlenku węgla i zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej w trakcie operacji są rzadkie i przemijające (nadciśnienie tętnicze, obniżenie wydolności serca, niemiarowość rytmu serca, zaburzenia oddechowe) infekcja rany pooperacyjnej (w odległej perspektywie przepuklina brzuszna) żylna choroba zakrzepowo – zatorowa (zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych, zatorowość płucna) ryzyko zgonu wynosi od 1,5 % do 2 % Trzeba mieć na uwadze, że krwawienie, wyciek żółci czy uszkodzenie przewodów żółciowych stwierdzone po zabiegu mogą wiązać się z potrzebą ponownej operacji.
Postępowanie pooperacyjne
Niepowikłane leczenie pooperacyjne, a z takim najczęściej się spotykamy, kończy się wypisem ze szpitala najczęściej w drugiej dobie po operacji laparoskopowej i 6–7 dobie po operacji klasycznej. Po operacji przez co najmniej 6 tygodni zaleca się znaczne ograniczenie wysiłku fizycznego oraz przestrzeganie diety lekkostrawnej (jedzenie nie powinno być tłuste i smażone oraz powodujące wzdęcia). Po tym czasie dieta może być rozszerzana stopniowo do normalnej. Zwiększana powinna być również aktywność fizyczna. U chorych z infekcją rany pooperacyjnej i/lub nieograniczających wysiłków fizycznych we wczesnym okresie pooperacyjnym, może dojść do powstania przepukliny brzusznej. Pojawiająca się późno po operacji żółtaczka, gorączka, bóle, podwyższone próby wątrobowe, zazwyczaj świadczą o obecności złogów (kamieni) w przewodzie wątrobowym wspólnym lub o zwężeniu przewodu wątrobowego wspólnego na skutek uszkodzenia w trakcie przebytej operacji.
Czym jest zespół po cholecystektomii?
Zespół po cholecystektomii jest określeniem zespołu objawów – głównie bólów w nadbrzuszu, które czasem rozwijają się po cholecystektomii lub utrzymują się mimo wycięcia pęcherzyka żółciowego. Zwykle nie mają one związku z drogami żółciowymi, a są najczęściej wywołane przez przepuklinę rozworu przełykowego przepony, chorobę wrzodową, zapalenie trzustki, zespół jelita wrażliwego, nietolerancję pokarmową. Czasami objawy mogą być związane z drogami żółciowymi i są wówczas wywołane kamieniem w przewodzie żółciowym wspólnym długim kikutem przewodu pęcherzykowego zwężeniem dróg żółciowych
Czym może grozić niewykonanie zabiegu?
Jeśli pacjent z objawową kamicą pęcherzyka żółciowego nie podda się operacji wycięcia pęcherzyka żółciowego, narażony będzie na powtarzające się napady kolki wątrobowej. W następstwie może dojść do zapalenia pęcherzyka żółciowego, ze wszystkimi towarzyszącymi mu powikłaniami, takimi jak: ropniak pęcherzyka żółciowego, przedziurawienie pęcherzyka, przetoka miedzy pęcherzykiem a dwunastnicą lub jelitem (zagrożona niedrożnością żółciową jelita cienkiego). Jeżeli złogi („kamienie”) z pęcherzyka żółciowego przedostaną się do dróg żółciowych, może pojawić się żółtaczka mechaniczna, a zalegające złogi w przewodzie żółciowym wspólnym mogą spowodować ostre zapalenie trzustki ze wszystkimi jego powikłaniami.
Co to jest pęcherzyk żółciowy?
Pęcherzyk żółciowy jest to narząd będący częścią układu żółciowego. Położony jest w prawej górnej części jamy brzusznej. Jego główną funkcją jest gromadzenie i zagęszczanie żółci produkowanej przez wątrobę. Żółć jest uwalniana z pęcherzyka po jedzeniu w trakcie procesu trawienia. Żółć przez wąskie przewody – drogi żółciowe przedostaje się do jelita cienkiego. Kamica pęcherzyka żółciowego Kamica pęcherzyka żółciowego jest powszechnym schorzeniem powstającym w wyniku tworzenia się złogów w pęcherzyku żółciowym – tzw. kamieni, które mogą blokować odpływ żółci z pęcherzyka żółciowego i powodować zapalenie pęcherzyka.
Dolegliwości dotyczące tego schorzenia to m.in.:
Szeroko rozumiane bóle brzucha – od niewielkich dolegliwości bólowych zlokalizowanych w nadbrzuszu, często promieniujących do pleców do bardzo silnych bólów związanych nawet z zapaleniem otrzewnej, wzdęcia i uczucie pełności, zaparcia, niesmak w ustach, odbijanie. Dolegliwości te zaostrzają się po zjedzeniu obfitych, tłustych posiłków, wypiciu alkoholu, intensywnym wysiłku fizycznym lub silnym stresie. Podstawowym i decydującym badaniem diagnozującym kamicę pęcherzyka jest ultrasonografia brzucha. Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego
Przewlekłe zapalenia pęcherzyka żółciowego może przejść w formę ostrą, która charakteryzuje się m.in. następującymi objawami:
Silny ból pod prawym podżebrzem, który promieniuje do pleców i pod prawą łopatkę, ból brzucha w czasie jego dotykania, gorączka i dreszcze nudności wymioty żółtaczka Napad ostrego zapalenia pęcherzyka pojawia się często w nocy, jak również krótko po spożyciu ciężkostrawnego posiłku bądź wypiciu alkoholu. Pacjent doświadczający takich objawów powinien szybko zgłosić się do lekarza, ponieważ ostry stan zapalny pęcherzyka żółciowego może doprowadzić do rozwoju groźnych powikłań, np. do zapalenia otrzewnej
Laparoskopowa operacja pęcherzyka żółciowego – gdzie na zabieg w Warszawie?
Kamica pęcherzyka żółciowego jest przypadłością, która dosięga coraz większej liczby osób. Niestety nie ma innego sposobu wyleczenia tej choroby jak operacja. Na szczęście dzisiejsza medycyna proponuje nowoczesne i skuteczne metody operacyjne. Wiele placówek medycznych oferuje zabiegi usuwające pęcherzyk żółciowy. Gdzie zatem się zgłosić, gdy będziemy chcieli wykonać taki zabieg w Warszawie? Którą placówkę wybrać? Nasz artykuł może pomóc Ci w wyborze odpowiedniej kliniki. Zatem koniecznie zapoznaj się z jego treścią!
Laparoskopowe operacje pęcherzyka żółciowego w Warszawie – gdzie są oferowane?
Jeśli poświęcimy chwilę na zgłębienie zagadnienia, to szybko ustalimy, że laparoskopowe operacje pęcherzyka żółciowego oferują różne kliniki na terenie Warszawy. Jednak pamiętajmy, że wybór odpowiedniego miejsca nigdy nie może być przypadkowy. Musimy pamiętać, że zabieg ten wykonywany jest za pomocą różnych metod, ale również, że bardzo zróżnicowana jest jakość świadczenia tego typu usług medycznych. Jeśli zatem nie chcemy narazić się na rozczarowanie, to warto zawsze rozważnie wybierać klinikę, do której zgłosimy się na taki zabieg.
Laparoskopowe operacje pęcherzyka żółciowego w Warszawie – gdzie ostatecznie się zgłosić?
Gdzie zatem się zgłosić aby usunąć pęcherzyk żółciowy? Gdzie w Warszawie otrzymamy należyte wsparcie w tym zakresie? Na pewno nasza uwaga powinna skupić się na profesjonalnych klinikach, które z sukcesami działają na rynku i zatrudniają wykwalifikowanych specjalistów. Oczywiście ważne jest, by cena zabiegu była zgodna z naszymi możliwościami finansowymi. Jednak pamiętajmy, że najważniejsza jest wysoka jakość usług, jak również doświadczenie specjalistów w wykonywaniu tego typu zabiegów. Dodatkowo warto też sprawdzać, jaką opinią cieszą się poszczególne placówki wśród innych pacjentów. Z tym jednak nie powinno być trudności, zwłaszcza że do dyspozycji mamy Internet, a wraz z nim wyszukiwarkę internetową. Wpisanie w polu wyszukiwania frazy laparoskopowe operacje pęcherzyka żółciowego opinie sprawi, że w przeciągu kilku sekund dowiemy się, które kliniki cieszą się nienaganną opinią wśród pacjentów, a których lepiej unikać. Warto przy tym zaznaczyć, że wystarczy nam już kilka takich opinii, by wyrobić sobie własne zdanie i określić, gdzie warto zgłosić się na laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego.
Laparoskopowe operacje pęcherzyka żółciowego w Klinice WILMED
W klinice WILMED doświadczeni chirurdzy z wieloletnim doświadczeniem wykonują laparoskopowe operacje pęcherzyka żółciowego. Dzięki zastosowaniu tej metody nie ma konieczności otwierania brzucha. Chirurg za pomocą mikronarządzi wprowadzonych do jamy brzusznej przez niewielkie otwory, obserwując cały przebieg operacji na monitorze usuwa się pęcherzyk żółciowy, a następnie wyjmuje się go z brzucha przez jeden z otworów. Dzięki metodzie laparoskopowej pooperacyjne dolegliwości bólowe są nieporównywalnie mniejsze niż po tradycyjnych operacjach. Zazwyczaj, następnego dnia po zabiegu możliwy jest powrót do domu i dalsze leczenie poza szpitalem.

Kontakt

Zadzwoń do nas

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a lok.U2
02-954 Warszawa - Wilanów

Godziny otwarcia

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 08:00 do 20:00