Usunięcie żylaków powrózka nasiennego

Usunięcie żylaków powrózka nasiennego

Mikrochirurgiczna operacja żylaków powrózka nasiennego. Najskuteczniejsza i najbezpieczniejsza metoda leczenia żylaków powrózka nasiennego

Co to są żylaki powrózka nasiennego?

Powrózek nasienny jest anatomiczną strukturą, która poprzez kanał pachwinowy wchodzi do moszny. W skład powrózka nasiennego wchodzi nasieniowód, mięsień dźwigacz jądra, tętnica jądrowa, żylny splot wiciowaty, naczynia krwionośne zaopatrujące mięsień dźwigacz jądra oraz gałąź płciowa nerwu płciowo-udowego.

Żylaki powrózka nasiennego to patologiczne poszerzenie się naczyń żylnych, które wchodzą w skład żylnego splotu wiciowatego w powrózku nasiennym. Żylaki powrózka nasiennego są uważane za najczęstszą, korygowalną przyczynę niepłodności męskiej.

Przyczyny powstawania żylaków powrózka nasiennego

Podstawową przyczyną powstawania żylaków powrózka nasiennego jest wzrost  ciśnienia w naczyniach żylnych powrózka, w wyniku czego dochodzi do zwiększonego nacisku przepływającej krwi na ściany naczyń splotu żylnego wiciowatego. Taka sytuacja prowadzi zmian w budowie żył splotu wiciowatego, co powoduje powstawanie żylaków powrózka nasiennego.

Przyczyną powstawania żylaków powrózka nasiennego może być również dysfunkcja zastawek lub wrodzone choroby tkanki łącznej. Zdarza się, że za rozwój żylaków powrózka nasiennego odpowiedzialna jest też zakrzepica żylna, krążenie oboczne oraz zewnętrzny ucisk na żyły spowodowany miedzy innymi guzem.

Podział żylaków powrózka nasiennego ze względu na stopień ich zaawansowania

Ze względu na stopień zaawansowania żylaki powrózka nasiennego dzielimy na:

 • I stopień: niewielkie żylaki, niewyczuwalne podczas badania. Zauważalne jedynie w pozycji stojącej, szczególnie przy napięciu mięśni brzucha.

 • II stopień: żylaki, które można wyczuć w badaniu palpacyjnym. Powiększają się przy napięciu mięśni brzucha.

 • III stopień: żylaki duże, dobrze widoczne bez względu na pozycję jaką przyjmuje pacjent, bez konieczności napinania mięśni brzucha.

Specjaliści

Doświadczenie naszych specjalistów oraz wykorzystywane podczas zabiegów nowoczesne metody sprawiają, że udaje się im osiągać największą skuteczność zabiegu.

Zabieg usunięcia żylaków powrózka nasiennego wykonasz w Klinice Wilmed, a specjalistą zajmującym się ich wykonywaniem jest:

Objawy żylaków powrózka nasiennego

 • ból w pachwinie

 • ból jąder

 • uczucie ciężkości w mosznie

 • ból odczuwany w trakcie wzwodu

 • uczucie bardzo ciepłej moszny

 • niewielkie opuchnięcie moszny

 • czasem uszkodzenie jądra (przez duże żylaki)

Leczenie żylaków powrózka nasiennego

Najskuteczniejszą metodą leczenia żylaków powrózka nasiennego jest zabieg chirurgiczny.

Małoinwazyjną chirurgiczną metodą usuwania takich żylaków jest zabieg laparoskopowy (laparoskopowa warikocelektomia), polegający na zamknięciu nieprawidłowego spływu krwi  do żył jądrowych. Zabieg wykonywany jest w trybie jednodniowym, trwa on  ok 45- 60 minut i odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Poprzez trzy nacięcia w powłokach jamy brzusznej zostają wprowadzone kamera laparoskopowa i narzędzia, za pomocą których lekarz urolog wykonuje działania zapobiegające dalszemu nieprawidłowemu odpływowi krwi do powrózka nasiennego, moszny i jądra. Jeszcze tego samego dnia pacjent może powrócić do domu.

Cennik

 • Laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego
  od 7000 zł

Co nas wyróżnia

 • Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów z zakresu urologii
 • Zabiegi wykonywane są przy zastosowaniu nowoczesnych technik i metod
 • Zabieg może być wykonany zarówno w znieczuleniu miejscowym, jak i w znieczuleniu dożylnym
 • Jeszcze tego samego dnia można wrócić do domu
 • Rezultaty zdrowotne połączone są ze skutecznością
 • Zapewniamy pełną dyskrecję i poszanowanie intymności pacjenta

Wskazania do zabiegu laparoskopowej warikocelektomii

Do podstawowych wskazań wykonania zabiegu usunięcia żylaków powrózka nasiennego należą:

istnienie żylaków powrózka nasiennego, widocznych w badaniu USG moszny z tzw. próbą Valsalvy, potwierdzającą zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej

występowanie dolegliwości bólowych, uczucia ciężkości w mosznie

niepłodność

nieprawidłowy spermiogram (badania nasienia)

zaawansowane (II i III ) stadium żylaków

względy estetyczne w przypadku żylaków o dużych rozmiarach.

Skuteczność operacji żylaków powrózka nasiennego

Operacyjne leczenie żylaków powrózka nasiennego eliminuje występujące dolegliwości, poprawia jakość i ruchliwość plemników oraz zwiększa ich ogólną liczbę. Na pierwszą zauważalną w wynikach badań poprawę trzeba czekać około 3 miesięcy, ponieważ tyle czasu potrzeba, aby powstał nowy plemnik. Na pełne efekty czeka się około roku. Zdarza się jednak, że liczba plemników nie wzrasta znacząco, a polepsza się ich jakość, co  zwiększa szanse np. na powodzenie sztucznych metod zapłodnienia.

FAQ

 • JAK CZĘSTO ŻYLAKI POWRÓZKA NASIENNEGO ODPOWIEDZIALNE SĄ ZA NIEPŁODNOŚĆ MĘŻCZYZNY?

  Żylaki powrózka nasiennego występują u 15% mężczyzn, ale aż u 40% pacjentów z rozpoznaną już niepłodnością, stanowiąc tym samym jej najczęstszą przyczynę. Sam problem niepłodności dotyka aż niemal 15% par starających się o potomstwo, wśród których czynnik męski jest za nią odpowiedzialny w 30% przypadków.

 • NA CZYM POLEGA WPŁYW ŻYLAKÓW POWRÓZKA NASIENNEGO NA PŁODNOŚĆ?

  Spośród licznych teorii próbujących wyjaśnić związek żylaków powrózka nasiennego z zaburzeniem płodności, postuluje się m.in. wzrost temperatury moszny o 1–2°C negatywnie wpływającej na oba jądra, zwiększone ciśnienie żylne przekładające się na spadek przepływu krwi tętniczej, zmniejszoną produkcję testosteronu, akumulację szkodliwych substancji w tkankach jądra czy szkodliwy wpływ stresu oksydacyjnego na powstające plemniki.

 • PO JAKIM CZASIE OD ZABIEGU MOŻNA SPODZIEWAĆ SIĘ POPRAWY W BADANIU NASIENIA?

  Ponieważ czas produkcji nowych plemników zajmuje 42—76 dni, poprawę wyników badania nasienia zaobserwować można najwcześniej po upływie ok. 3 miesięcy od daty zabiegu.

 • JAK POWINIENEM PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZABIEGU?

  W ramach kwalifikacji do leczenia zabiegowego każdy pacjent powinien mieć wykonane dwa badania ogólne nasienia wykonane w odstępie przynajmniej miesiąca. (pobranie nasienia należy poprzedzić 2-5-dniową abstynencją seksualną) Kilka dni przed zabiegiem pacjent nie powinien zażywać leków z grupy leków przeciwkrzepliwych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz powstrzymać się od spożywania alkoholu przynajmniej dobę przed zabiegiem. Należy ogolić okolicę łonową oraz wziąć prysznic rano w dniu zabiegu. W przypadku obecności aktywnej infekcji (np. przeziębienie) zabieg należy odroczyć do czasu ustąpienia objawów.

 • LAPAROSKOPOWA OPERACJA ŻYLAKÓW POWRÓZKA NASIENNEGO – GDZIE NA ZABIEG W WARSZAWIE?

  Żylaki powrózka nasiennego jest przypadłością, która dosięga coraz większej liczby mężczyzn. Na szczęście dzisiejsza medycyna proponuje nowoczesne i skuteczne metody operacyjne. Bardzo pożądanym sposobem leczenia i usuwania takich zmian są małoinwazyjne laparoskopowe zabiegi operacyjne. Niektóre placówki medyczne oferują możliwość laparoskopowego usunięcia żylaków powrózka nasiennego. Gdzie zatem się zgłosić, gdy będziemy chcieli wykonać taki zabieg w Warszawie? Którą placówkę wybrać? Nasz artykuł może pomóc Ci w wyborze odpowiedniej kliniki. Zatem koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

 • LAPAROSKOPOWE OPERACJE USUWANIA ŻYLAKÓW POWRÓZKA NASIENNEGO W WARSZAWIE – GDZIE SĄ OFEROWANE?

  Jeśli poświęcimy chwilę na zgłębienie zagadnienia, to szybko ustalimy, że laparoskopowe operacje usuwania żylaków powrózka nasiennego oferują różne kliniki na terenie Warszawy. Jednak pamiętajmy, że wybór odpowiedniego miejsca nigdy nie może być przypadkowy. Musimy pamiętać, że bardzo zróżnicowana jest jakość świadczenia tego typu usług medycznych. Jeśli zatem nie chcemy narazić się na rozczarowanie, to warto zawsze rozważnie wybierać klinikę, do której zgłosimy się na taki zabieg.

 • LAPAROSKOPOWE OPERACJE USUWANIA ŻYLAKÓW POWRÓZKA NASIENNEGO W WARSZAWIE – GDZIE OSTATECZNIE SIĘ ZGŁOSIĆ?

  Gdzie zatem się zgłosić aby wykonać laparoskopową operację usuwania żylaków powrózka nasiennego? Gdzie w Warszawie otrzymamy należyte wsparcie w tym zakresie? Na pewno nasza uwaga powinna skupić się na profesjonalnych klinikach, które z sukcesami działają na rynku i zatrudniają wykwalifikowanych specjalistów. Oczywiście ważne jest, by cena zabiegu była zgodna z naszymi możliwościami finansowymi. Jednak pamiętajmy, że najważniejsza jest wysoka jakość usług, jak również doświadczenie specjalistów w wykonywaniu tego typu zabiegów. Dodatkowo warto też sprawdzać, jaką opinią cieszą się poszczególne placówki wśród innych pacjentów. Z tym jednak nie powinno być trudności, zwłaszcza że do dyspozycji mamy Internet, a wraz z nim wyszukiwarkę internetową. Wpisanie w polu wyszukiwania frazy laparoskopowe usuwanie żylaków powrózka nasiennego opinie sprawi, że w przeciągu kilku sekund dowiemy się, które kliniki cieszą się nienaganną opinią wśród pacjentów, a których lepiej unikać. Warto przy tym zaznaczyć, że wystarczy nam już kilka takich opinii, by wyrobić sobie własne zdanie i określić, gdzie warto zgłosić się na małoinwazyjny zabieg usuwania żylaków powrózka.

 • LAPAROSKOPOWE OPERACJE USUWANIA ŻYALKÓW POWRÓZKA NASIENNEGO W KLINICE WILMED

  W klinice WILMED doświadczeni urolodzy wykonują laparoskopowe zabiegi usuwania żylaków powrózka nasiennego. Doświadczenie naszych specjalistów oraz wykorzystywane podczas operacji najnowocześniejsze metody sprawiają, że udaje się im osiągnąć bardzo dobre efekty lecznicze przynoszące wielką ulgę pacjentom. Zapewniamy opiekę specjalistów, przestrzegamy rygorystycznych standardów bezpieczeństwa, tworzymy bardzo przyjazną i pełną zrozumienia atmosferę, co wpływa na komfort naszych pacjentów.

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

  Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...

   Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.