przetoka okołoodbytnicza Wilmed

Zabiegowe leczenie przetoki okołoodbytniczej

Operacja jest jedynym skutecznym sposobem leczenia tego schorzenia.

Zabiegowe leczenie przetoki okołoodbytniczej

Przetoka okołoodbytnicza jest chorobą zapalną, która polega na wytworzeniu się kanału pomiędzy odbytem a skórą okolicy odbytu. Powstaje zwykle w następstwie zapalenia gruczołów znajdujących się w ścianie odbytnicy, które może przebiegać niemal niezauważalnie lub jako następstwo ropnia okolicy odbytu. W okolicy odbytu powstaje niewielki otwór, z którego następuje wyciek ropny. Przetoka odbytu jest chorobą przewlekłą, wymagającą długotrwałego leczenia i częstych kontroli lekarza proktologa.

Samowyleczenie przetoki należy do rzadkości, a leczenie zachowawcze nie jest zazwyczaj skuteczne. Z tego powodu przetoki okołoodbytnicze leczy się operacyjnie.

 

Wskazania do zabiegu

Główną przyczyną powstania przetoki okołoodbytniczej, jest infekcja bakteryjna gruczołów, znajdujących się w kanale odbytu.

Rzadszymi przyczynami mogą być również choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, ciało obce, powikłanie po operacji przeprowadzonej w okolicy odbytu, uraz okolicy odbytu, nowotwór, radioterapia nowotworów okolicy krocza i miednicy, gruźlica czy promienica.

Głównymi objawami przetoki okołoodbytniczej są:

 • wyciek ropny z niewielkiego otworu okolicy odbytu lub z kanału odbytu

 • uczucie wilgoci na skórze przy odbycie

 • świąd i pieczenie

 • nawracające ropnie w okolicy odbytu

 • gorsze trzymanie gazów i stolca

Specjaliści

Doświadczenie naszych specjalistów oraz wykorzystywane podczas zabiegów nowoczesne metody i urządzenia sprawiają, że udaje się im osiągać doskonałe efekty lecznicze. 

Operację przetoki okołoodbytniczej wykonasz w Klinice Wilmed, a specjalistami zajmującymi się leczeniem tego problemu są:

Korzyści leczenia zabiegowego przetoki okołoodbytniczej

 • Skuteczne leczenie

  Samowyleczenie przetoki należy do rzadkości, a leczenie zachowawcze nie jest zazwyczaj skuteczne. Z tego powodu przetoki okołoodbytnicze leczy się operacyjnie.

 • Szansa na wyleczenie tej przykrej dolegliwości

  Jedynym sposobem leczenia przetoki okołodbytniczej jest zabieg operacyjny i bardzo ścisła współpraca chorego z lekarzem.

 • Pacjent jeszcze tego samego dnia może powrócić do domu

  Zabieg leczenia przetoki okołoodbytniczej wykonuje się najczęściej w znieczuleniu nadoponowym („do krzyża”) w trybie chirurgii jednego dnia.

Co nas wyróżnia

 • Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów z zakresu proktologii
 • Zabiegi wykonywane są przy zastosowaniu nowoczesnych technik i metod
 • Jeszcze tego samego dnia można wrócić do domu
 • Rezultaty zdrowotne połączone kompleksową opieką proktologiczną
 • Zapewniamy pełną dyskrecję i poszanowanie intymności pacjenta

Cennik

 • Operacja przetoki okołoodbytniczej
  od 5 000 zł

FAQ

 • Badania diagnostyczne

  Często lekarzy proktolodzy wykorzystują transrektalne badanie USG do oceny zaawansowania choroby. USG transrektalne to główne badanie wykonywane w diagnostyce chorób proktologicznych, czyli schorzeń odbytu, odbytnicy oraz końcowego odcinka układu pokarmowego. USG transrektalne może zostać zlecone gdy u pacjenta występują takie objawy, jak: ból odbytu i jego okolic, zaparcia i/lub biegunki, nietrzymanie stolca, bóle brzucha o nieustalonym pochodzeniu, obecność krwi w stolcu.

 • Przygotowanie do zabiegu

  Przygotowanie do zabiegu operacyjnego zakłada wykonanie badań krwi obwodowej, moczu, EKG i innych, zalecanych przez lekarza kwalifikującego do zabiegu i znieczulenia. Oprócz tego ważne są następujące wskazówki: pacjent przed zabiegiem pozostaje na czczo, przyjęcie leków zażywanych wcześniej należy skonsultować z lekarzem i stosować się do zaleceń pielęgniarskich związanych z ich odstawieniem lub innym podaniem.

 • Opis zabiegu operacyjnego

  Zabiegi usuwania przetok odbytu wykonuje się najczęściej w znieczuleniu nadoponowym („do krzyża”). W zależności od charakteru przetoki można ją wyciąć w całości, naciąć i zostawić otwartą do gojenia lub otworzyć częściowo i założyć do jej środka gumową taśmę. Inną techniką leczenia przetok jest wstrzykiwanie do ich światła specjalnych preparatów mających wypełnić całą przetokę.

 • Przeciwwskazania do planowego zabiegu

  Przeciwskazaniem do wykonania zabiegu jest: przeziębienie lub ostatnio przebyte zakażenia wirusowe, ciężki stan ogólny pacjenta, zwłaszcza niewyrównane choroby ogólnoustrojowe takie jak: choroba niedokrwienna serca (niedawno przebyty zawał serca), niewydolność krążenia, niewydolność oddechowa, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze. U większości pacjentów choroby te można jednak, pod warunkiem starannego leczenia i współpracy ze strony chorego, doprowadzić do stanu, w którym zabieg operacyjny można będzie bezpiecznie wykonać. Przeciwskazaniem jest również brak wyników niezbędnych badań ( należą do nich m.in.: badania obrazowe i laboratoryjne zalecone przez lekarza)

 • Możliwe powikłania po zabiegu

  Po operacjach przetoki okłoodbytniczej mogą wystąpić następujące powikłania: nawracające ropnie okolicy odbytu; przewlekła infekcja skóry przy odbycie; gorsze trzymanie gazów i stolca; nawrót przetoki; krwawienie po zabiegu; zakażenie.

 • Postępowanie pooperacyjne

  Leczenie przetok odbytu oraz gojenie po zabiegu jest procesem długotrwałym i wymaga bardzo dobrej współpracy chirurga z chorym i częstych kontroli rany operacyjnej. Ważnym elementem leczenia jest utrzymanie czystości okolicy odbytu. Trzeba też pamiętać, że dość często przetoki okołoodbytnicze pomimo prawidłowo prowadzonego leczenia mogą nawracać.

 • Czym może grozić niewykonanie zabiegu?

  Niewykonanie drenażu i zabiegów oczyszczających w tym miejscu może skutkować dalszym rozwojem zakażenia, a także jego przejściem na inne tkanki. W skrajnych przypadkach dochodzi do zakażenia całego organizmu, a nawet do rozwoju sepsy. Trwałe uszkodzenie odbytu może też skutkować problemami z trzymaniem gazów i stolca.

 • Operacja przetoki okołoodbytniczej – gdzie na zabieg w Warszawie?

  Przetoka okołoodbytnicza jest bardzo przykrą przypadłością. która dosięga coraz większej liczby osób. Niestety nie ma innego sposobu wyleczenia tej choroby jak operacja. Na szczęście dzisiejsza medycyna proponuje nowoczesne i skuteczne metody operacyjne. Wiele placówek medycznych oferuje operacje przetoki odbytu. Gdzie zatem się zgłosić, gdy będziemy chcieli wykonać taki zabieg w Warszawie? Którą placówkę wybrać? Nasz artykuł może pomóc Ci w wyborze odpowiedniej kliniki. Zatem koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

 • Operacja przetoki okołoodbytniczej w Warszawie – gdzie są oferowane?

  Jeśli poświęcimy chwilę na zgłębienie zagadnienia, to szybko ustalimy, że operacje przetoki okołoodbytniczej oferują różne kliniki na terenie Warszawy. Jednak pamiętajmy, że wybór odpowiedniego miejsca nigdy nie może być przypadkowy. Musimy pamiętać, że zabieg ten wykonywany jest za pomocą różnych metod, ale również, że bardzo zróżnicowana jest jakość świadczenia tego typu usług medycznych. Jeśli zatem nie chcemy narazić się na rozczarowanie, to warto zawsze rozważnie wybierać klinikę, do której zgłosimy się na taki zabieg.

 • Operacja przetoki okołoodbytniczej w Warszawie – gdzie ostatecznie się zgłosić?

  Gdzie zatem się zgłosić aby wykonać operację przetoki odbytu? Gdzie w Warszawie otrzymamy należyte wsparcie w tym zakresie? Na pewno nasza uwaga powinna skupić się na profesjonalnych klinikach, które z sukcesami działają na rynku i zatrudniają wykwalifikowanych specjalistów. Oczywiście ważne jest, by cena zabiegu była zgodna z naszymi możliwościami finansowymi. Jednak pamiętajmy, że najważniejsza jest wysoka jakość usług, jak również doświadczenie specjalistów w wykonywaniu tego typu zabiegów. Dodatkowo warto też sprawdzać, jaką opinią cieszą się poszczególne placówki wśród innych pacjentów. Z tym jednak nie powinno być trudności, zwłaszcza że do dyspozycji mamy Internet, a wraz z nim wyszukiwarkę internetową. Wpisanie w polu wyszukiwania frazy operacje przetoki odbytu opinie sprawi, że w przeciągu kilku sekund dowiemy się, które kliniki cieszą się nienaganną opinią wśród pacjentów, a których lepiej unikać. Warto przy tym zaznaczyć, że wystarczy nam już kilka takich opinii, by wyrobić sobie własne zdanie i określić, gdzie warto zgłosić się na usunięcie przetoki okołoodbytniczej.

 • Operacja przetoki okołoodbytniczej w Klinice WILMED

  W klinice WILMED doświadczeni chirurdzy - proktolodzy z wieloletnim doświadczeniem wykonują operacje przetok odbytu. Doświadczenie naszych specjalistów oraz wykorzystywane podczas operacji nowoczesne metody sprawiają, że udaje się im osiągnąć bardzo dobre efekty lecznicze.