Operacja wodniaka jądra
Zabieg usunięcia wodniaka polega na chirurgicznym usunięciu osłonek pochwowych w jądrze.
Operacja wodniaka jądra
Wodniak jądra powstaje w wyniku nagromadzenia się przezroczystego płynu między błoną trzewną i ścienną błony surowiczej jądra. Płyn w ilości od kilkudziesięciu do kilkuset mililitrów jest barwy bursztynowej, a po urazie, po nakłuciu jądra lub w przypadku nowotworu jądra jest zabarwiony krwią.
Typy wodniaków jądra
Wyróżnia się następujące typy wodniaka jądra:
- Wrodzone – pojawia się u noworodków płci męskiej wskutek niezarośnięcia wyrostka pochwowego. W zdecydowanej większości przypadków (około 80%) pod koniec pierwszego roku życia samoistnie dochodzi do zrośnięcia kanału i wchłonięcia wodniaka
- Nabyte – występuje jako następstwo urazu mechanicznego lub innego schorzenia (jako powikłanie zapalenia jądra lub najądrza, choroby nowotworowej jądra bądź też operacyjnego leczenia żylaków powrózka nasiennego).
Zadzwoń do nas
Specjaliści
Doświadczenie naszych specjalistów oraz wykorzystywane podczas zabiegów nowoczesne metody i urządzenia sprawiają, że udaje się im osiągać doskonałe efekty lecznicze.
Operację wodniaka jądra wykonasz w Klinice Wilmed, a specjalistami zajmującymi się leczeniem tego problemu są:
lek. med
Piotr SurowskiSpecjalista chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej, proktolog
Przejdź dalejObjawy i dolegliwości związane z wodniakiem jądra
- powiększenie worka mosznowego, którego skóra staje się gładka i napięta
- uczucie ciężaru w worku mosznowym
- utrudnienie chodzenia w wyniku dużej zawartości płynu w mosznie
- dolegliwości bólowe
- niekorzystny wpływ płynu znajdującego się w worku mosznowym na wytwarzanie plemników
- w niektórych przypadkach zanik jądra i w konsekwencji czasami niepłodność.
Co nas wyróżnia
- Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów z zakresu urologii
- Zabiegi wykonywane są przy zastosowaniu nowoczesnych technik i metod
- Jeszcze tego samego dnia można wrócić do domu
- Rezultaty zdrowotne połączone kompleksową opieką urologiczną
- Zapewniamy pełną dyskrecję i poszanowanie intymności pacjenta
Cennik
Cennik zabiegów
Operacja wodniaka jądra
Zadzwoń do nas
Przyczyny powstawania wodniaka jądra
Powstanie wodniaka jadra może być następstwem urazu oraz ostrego, przewlekłego i nieswoistego zapalenia jądra lub najądrza. Występuje również w trakcie rozwoju choroby nowotworowej jądra. Przyczyną gromadzenia się płynu w osłonce jądra jest zaburzenie równowagi pomiędzy wydzielaniem a wchłanianiem płynu przez osłonkę pochwową.
Wodniaka jądra – procedury operacyjne
Ostatecznym leczeniem jest chirurgiczne opróżnienie wodniaka i wycięcie osłonek, które może być wykonywane w trybie jednodniowym.
Każde skierowanie na operację musi poprzedzić konsultacja chirurgiczna podczas której specjalista chirurg określi możliwości i przeciwwskazania do wykonania operacji. W niektórych przypadkach za skierowaniem chirurga potrzebna jest również konsultacja kardiologiczna lub internistyczna.
Przed operacją wykonywane są następujące badania: EKG, grupa krwi, glukoza, elektrolity, morfologia, INR, mocznik, Antygen Hbs, przeciwciała anty HCV, przeciwciała anty HIV. Wymagane jest również podpisanie przez pacjenta zgody na leczenie chirurgiczne i znieczulenie (wywiad anestezjologiczny).
Operacja najczęściej wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym z dożylną sedacją. Pacjent przed zabiegiem otrzymuje lek działający relaksująco (zmniejszający napięcie nerwowe) oraz nasennie. Podany lek powoduje, że operowani pacjenci nie pamiętają zwykle samej operacji i wszystkich odczuć z nią związanych.
Czas trwania operacji to około 1 – 2 h. Po operacji pacjent pozostaje w klinice pod indywidualną opieką pielęgniarki około 8 godzin, a następnie może samodzielnie udać się do domu. W terminach ustalonych ze specjalistą chirurgiem odbywają się dwie wizyty kontrolne pooperacyjne
Przygotowanie do operacji wodniaka jądra
Dwa tygodnie przed zabiegiem należy wykonać badania, obejmujące: morfologię krwi z rozmazem, poziom elektrolitów (sodu i potasu), układ krzepnięcia, oznaczenie grupy krwi, poziom glukozy, stężenie mocznika i kreatyniny, oznaczenie APTT, badanie ogólne i posiew moczu, badanie EKG, RTG klatki piersiowej, stężenia przeciwciał (HBS, HCV) oraz antygen Hbs. Zakres badań może być różnicowany ze względu na stan zdrowia pacjenta.
W czasie od 2 do 7 dni przed zabiegiem zaleca się odstawić leki przeciwkrzepliwe. W niektórych przypadkach może zaistnieć konieczność zastosowania terapii przeciwzakrzepowej w postaci zastrzyków z heparyny drobnocząsteczkowej. Wskazane jest poddanie się szczepieniu przeciw WZW typu B. Ponadto w celu diagnostycznym warto wykonać badanie USG.
Operację usunięcia wodniaka jądra zawsze poprzedza konsultacja chirurgiczna. Zwykle odbywa przeprowadza się ją w dniu poprzedzającym zabieg. Kilka godzin przed zabiegiem powinno się pozostać na czczo. Samodzielnego golenia skóry w obrębie pola operacyjnego na ogół się nie zaleca, aby uniknąć ewentualnego miejscowego stanu zapalnego, który uniemożliwia operację.
FAQ
Kwalifikacja do zabiegu: kiedy operować wodniaka jądra?
Przebieg zabiegu – dwie metody operowania wodniaka jądra
Rekonwalescencja po operacji wodniaka jądra – zalecenia
Przeciwwskazania do planowego zabiegu
Czy wodniak jądra jest niebezpieczny?
Czy wodniak jądra może się wchłonąć?
Możliwe powikłania po operacji wodniaka jądra
Operacja wodniaka jądra – gdzie na zabieg w Warszawie?
Operacje wodniaka jądra w Warszawie – gdzie są oferowane?
Operacja wodniaka jądra w Warszawie – gdzie ostatecznie się zgłosić?
Operacja wodniaka jądra w Klinice WILMED
Kontakt
Zadzwoń do nas
Skontaktuj się z nami
Adres
ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a lok.U2
02-954 Warszawa - Wilanów
Godziny otwarcia
Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 08:00 do 20:00