Operacja wodniaka jądra

Strona główna / Operacja wodniaka jądra

Operacja wodniaka jądra

Zabieg usunięcia wodniaka polega na chirurgicznym usunięciu osłonek pochwowych w jądrze.

Operacja wodniaka jądra

Wodniak jądra powstaje w wyniku nagromadzenia się przezroczystego płynu między błoną trzewną i ścienną błony surowiczej jądra. Płyn w ilości od kilkudziesięciu do kilkuset mililitrów jest barwy bursztynowej, a po urazie, po nakłuciu jądra lub w przypadku nowotworu jądra jest zabarwiony krwią.

Typy wodniaków jądra

Wyróżnia się następujące typy wodniaka jądra:

  • Wrodzone – pojawia się u noworodków płci męskiej wskutek niezarośnięcia wyrostka pochwowego. W zdecydowanej większości przypadków (około 80%) pod koniec pierwszego roku życia samoistnie dochodzi do zrośnięcia kanału i wchłonięcia wodniaka
  • Nabyte – występuje jako następstwo urazu mechanicznego lub innego schorzenia (jako powikłanie zapalenia jądra lub najądrza, choroby nowotworowej jądra bądź też operacyjnego leczenia żylaków powrózka nasiennego).

 

Kontakt
Umów się na wizytę w Wilmed

Specjaliści

Doświadczenie naszych specjalistów oraz wykorzystywane podczas zabiegów nowoczesne metody i urządzenia sprawiają, że udaje się im osiągać doskonałe efekty lecznicze.

Operację wodniaka jądra wykonasz w Klinice Wilmed, a specjalistami zajmującymi się leczeniem tego problemu są:

Paweł Pudełko

lek. med.

Paweł Pudełko

Specjalista urologii

Przejdź dalej
Piotr Surowski

lek. med

Piotr Surowski

Specjalista chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej, proktolog

Przejdź dalej
Jacek Albiński

lek. med.

Jacek Albiński

Specjalista chiurgii onkologicznej

Przejdź dalej
Piotr Ciszewski

lek. med.

Piotr Ciszewski

Specjalista chirurgii ogólnej, chirurgia estetyczna

Przejdź dalej

Objawy i dolegliwości związane z wodniakiem jądra

  • powiększenie worka mosznowego, którego skóra staje się gładka i napięta
  • uczucie ciężaru w worku mosznowym
  • utrudnienie chodzenia w wyniku dużej zawartości płynu w mosznie
  • dolegliwości bólowe
  • niekorzystny wpływ płynu znajdującego się w worku mosznowym na wytwarzanie plemników
  • w niektórych przypadkach zanik jądra i w konsekwencji czasami niepłodność.

 

Co nas wyróżnia

  • Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów z zakresu urologii
  • Zabiegi wykonywane są przy zastosowaniu nowoczesnych technik i metod
  • Jeszcze tego samego dnia można wrócić do domu
  • Rezultaty zdrowotne połączone kompleksową opieką urologiczną
  • Zapewniamy pełną dyskrecję i poszanowanie intymności pacjenta

Cennik

Cennik zabiegów

Operacja wodniaka jądra

5 000 - 8 000,-
Kontakt
Umów się na wizytę w Wilmed

Przyczyny powstawania wodniaka jądra

Powstanie wodniaka jadra może być następstwem urazu oraz ostrego, przewlekłego i nieswoistego zapalenia jądra lub najądrza. Występuje również w trakcie rozwoju choroby nowotworowej jądra. Przyczyną gromadzenia się płynu w osłonce jądra jest zaburzenie równowagi pomiędzy wydzielaniem a wchłanianiem płynu przez osłonkę pochwową.

Wodniaka jądra – procedury operacyjne

Ostatecznym leczeniem jest chirurgiczne opróżnienie wodniaka i wycięcie osłonek, które może być wykonywane w trybie jednodniowym.

Każde skierowanie na operację musi poprzedzić konsultacja chirurgiczna podczas której specjalista chirurg określi możliwości i przeciwwskazania do wykonania operacji. W niektórych przypadkach za skierowaniem chirurga potrzebna jest również konsultacja kardiologiczna lub internistyczna.

Przed operacją wykonywane są następujące badania: EKG, grupa krwi, glukoza, elektrolity, morfologia, INR, mocznik, Antygen Hbs, przeciwciała anty HCV, przeciwciała anty HIV. Wymagane jest również podpisanie przez pacjenta zgody na leczenie chirurgiczne i znieczulenie (wywiad anestezjologiczny).

Operacja najczęściej wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym z dożylną sedacją. Pacjent przed zabiegiem otrzymuje lek działający relaksująco (zmniejszający napięcie nerwowe) oraz nasennie. Podany lek powoduje, że operowani pacjenci nie pamiętają zwykle samej operacji i wszystkich odczuć z nią związanych.

Czas trwania operacji to około 1 – 2 h. Po operacji pacjent pozostaje w klinice pod indywidualną opieką pielęgniarki około 8 godzin, a następnie może samodzielnie udać się do domu. W terminach ustalonych ze specjalistą chirurgiem odbywają się dwie wizyty kontrolne pooperacyjne

Przygotowanie do operacji wodniaka jądra

Dwa tygodnie przed zabiegiem należy wykonać badania, obejmujące: morfologię krwi z rozmazem, poziom elektrolitów (sodu i potasu), układ krzepnięcia, oznaczenie grupy krwi, poziom glukozy, stężenie mocznika i kreatyniny, oznaczenie APTT, badanie ogólne i posiew moczu, badanie EKG, RTG klatki piersiowej, stężenia przeciwciał (HBS, HCV) oraz antygen Hbs. Zakres badań może być różnicowany ze względu na stan zdrowia pacjenta.

W czasie od 2 do 7 dni przed zabiegiem zaleca się odstawić leki przeciwkrzepliwe. W niektórych przypadkach może zaistnieć konieczność zastosowania terapii przeciwzakrzepowej w postaci zastrzyków z heparyny drobnocząsteczkowej. Wskazane jest poddanie się szczepieniu przeciw WZW typu B. Ponadto w celu diagnostycznym warto wykonać badanie USG.

Operację usunięcia wodniaka jądra zawsze poprzedza konsultacja chirurgiczna. Zwykle odbywa przeprowadza się ją w dniu poprzedzającym zabieg. Kilka godzin przed zabiegiem powinno się pozostać na czczo. Samodzielnego golenia skóry w obrębie pola operacyjnego na ogół się nie zaleca, aby uniknąć ewentualnego miejscowego stanu zapalnego, który uniemożliwia operację.

FAQ

Kwalifikacja do zabiegu: kiedy operować wodniaka jądra?
Podstawową kwalifikacją do zabiegu operacyjnego jest rozpoznanie wodniaka jądra. W celu diagnozy lekarz urolog przeprowadza wywiad oraz badanie palpacyjne, a następnie wykonywane jest USG moszny. Na podstawie zebranych informacji podejmowana jest decyzja o operacji wodniaka jądra. W przypadku, gdy etiologia schorzenia nie jest znana, a wodniak nie sprawia pacjentowi dyskomfortu, to można przez jakiś czas go obserwować i podjąć decyzję o zabiegu, jeśli samoistnie nie ustąpi. Nieleczony wodniak może prowadzić do bezpłodności, wywoływać ból, a nawet prowadzić do problemów z poruszaniem się. Jest też problemem estetycznym.
Przebieg zabiegu – dwie metody operowania wodniaka jądra
Dwa sposoby operowania wodniaka jądra to: metoda Winkelmanna – polegająca na odessaniu płynu z wypreparowanego wodniaka i wywinięciu osłonek, metoda Bergmanna – polegająca na usunięciu nadmiaru osłonek jądra i zespolenie brzegów osłonek szwem homeostatycznym. W trakcie zabiegu do moszny wprowadza się dren Redona, który zbiera odkładającą się w mosznie krew i płyny surowicze. Dren usuwany jest po dobie.
Rekonwalescencja po operacji wodniaka jądra – zalecenia
Po zabiegu może wystąpić obrzęk i ból moszny, który u niektórych pacjentów utrzymuje się nawet kilka tygodni. By złagodzić ten ból, wystarczy przyjmować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Kluczowe jest stosowanie się do zaleceń lekarskich po operacji. Wśród nich znajduje się m.in. prowadzenie bardzo oszczędnego (pasywnego) trybu życia przez 6-8 tygodni. Wskazane jest także noszenie obcisłej bielizny, bo przyspieszy to wchłonięcie obrzęku w miejscu zabiegu.
Przeciwwskazania do planowego zabiegu
Przeciwskazaniem do wykonania zabiegu jest: przeziębienie lub ostatnio przebyte zakażenia wirusowe, ciężki stan ogólny pacjenta, zwłaszcza niewyrównane choroby ogólnoustrojowe takie jak: choroba niedokrwienna serca (niedawno przebyty zawał serca), niewydolność krążenia, niewydolność oddechowa, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze. U większości pacjentów choroby te można jednak, pod warunkiem starannego leczenia i współpracy ze strony chorego, doprowadzić do stanu, w którym zabieg operacyjny można będzie bezpiecznie wykonać. Przeciwskazaniem jest również brak wyników niezbędnych badań ( należą do nich m.in.: badania obrazowe i laboratoryjne zalecone przez lekarza)
Czy wodniak jądra jest niebezpieczny?
Powstawanie wodniaka jądra u dorosłego mężczyzny może wynikać z przebiegu nowotworu jądra. W tym przypadku konieczne jest jak najszybsze przeprowadzenie operacji, która pozwala na zatrzymanie rozwoju choroby oraz jego konsekwencji takich jak niepłodność. Wodniak jądra może pojawić się również podczas zapalenia jądra jak najądrza i również w takiej sytuacji każdorazowo jego pojawienie się powinno skonsultować się ze specjalistą celem zapobiegania skutkom rozwoju tych chorób.
Czy wodniak jądra może się wchłonąć?
W większości przypadków u dzieci dochodzi do samoistnego wchłonięcia się wodniaka jądra, a operacje przeprowadza się jedynie w sytuacji kiedy wodniak sam nie znika do momentu ukończenia przez dziecko 2 lat. Inaczej sytuacja wygląda u dorosłych mężczyzn albowiem nabyte wodniaki jądra same nie zanikają. Co więcej w większości przypadków mają one tendencję do powiększenia się dlatego jedynym skutecznym sposobem usunięcia wodniaka jądra jest zabieg chirurgiczny.
Możliwe powikłania po operacji wodniaka jądra
Operacja wodniaka jądra wiąże się z minimalnym ryzykiem wystąpienia niektórych powikłań wśród, których najczęściej wymienia się możliwość wystąpienia zapalenia jądra, pojawienie się krwiaka w mosznie czy też bardzo rzadko ryzyko nawrotu wodniaka jądra lub krwawienie występujące ponownego zabiegu. Warto pamiętać, że po operacji utrzymuje się niewielki obrzęk worka mosznowego, co jest zjawiskiem normalnym, które samoistnie zanika w okresie ok. 1 – 2 tygodni od zabiegu. W przypadku pojawienia się nasilonych dolegliwości bólowych, wysięku ropnego z rany lub krwawienia, zaczerwienienia miejsca pooperacyjnego, czy gorączki konieczne jest skonsultowanie tych objawów z lekarzem
Operacja wodniaka jądra – gdzie na zabieg w Warszawie?
Wodniak jądra jest bardzo przykrą przypadłością. Na szczęście dzisiejsza medycyna proponuje nowoczesne i skuteczne metody operacyjne. Bardzo pożądanym sposobem leczenia i usuwania takich zmian są zabiegi operacyjne. Niektóre placówki medyczne oferują możliwość wykonania operacji wodniaka jądra. Gdzie zatem się zgłosić, gdy będziemy chcieli wykonać taki zabieg w Warszawie? Którą placówkę wybrać? Nasz artykuł może pomóc Ci w wyborze odpowiedniej kliniki. Zatem koniecznie zapoznaj się z jego treścią!
Operacje wodniaka jądra w Warszawie – gdzie są oferowane?
Jeśli poświęcimy chwilę na zgłębienie zagadnienia, to szybko ustalimy, że operacje wodniaka jądra oferują różne kliniki na terenie Warszawy. Jednak pamiętajmy, że wybór odpowiedniego miejsca nigdy nie może być przypadkowy. Musimy pamiętać, że bardzo zróżnicowana jest jakość świadczenia tego typu usług medycznych. Jeśli zatem nie chcemy narazić się na rozczarowanie, to warto zawsze rozważnie wybierać klinikę, do której zgłosimy się na taki zabieg.
Operacja wodniaka jądra w Warszawie – gdzie ostatecznie się zgłosić?
Gdzie zatem się zgłosić aby wykonać operację wodniaka jądra? Gdzie w Warszawie otrzymamy należyte wsparcie w tym zakresie? Na pewno nasza uwaga powinna skupić się na profesjonalnych klinikach, które z sukcesami działają na rynku i zatrudniają wykwalifikowanych specjalistów. Oczywiście ważne jest, by cena zabiegu była zgodna z naszymi możliwościami finansowymi. Jednak pamiętajmy, że najważniejsza jest wysoka jakość usług, jak również doświadczenie specjalistów w wykonywaniu tego typu zabiegów. Dodatkowo warto też sprawdzać, jaką opinią cieszą się poszczególne placówki wśród innych pacjentów. Z tym jednak nie powinno być trudności, zwłaszcza że do dyspozycji mamy Internet, a wraz z nim wyszukiwarkę internetową. Wpisanie w polu wyszukiwania frazy operacja wodniaka jądra opinie sprawi, że w przeciągu kilku sekund dowiemy się, które kliniki cieszą się nienaganną opinią wśród pacjentów, a których lepiej unikać. Warto przy tym zaznaczyć, że wystarczy nam już kilka takich opinii, by wyrobić sobie własne zdanie i określić, gdzie warto zgłosić się na operację wodniaka jądra.
Operacja wodniaka jądra w Klinice WILMED
W klinice WILMED doświadczeni urolodzy i chirurdzy wykonują operacje wodniaków jądra. Doświadczenie naszych specjalistów oraz wykorzystywane podczas operacji najnowocześniejsze metody sprawiają, że udaje się im osiągnąć bardzo dobre efekty lecznicze przynoszące wielką ulgę pacjentom. Zapewniamy opiekę specjalistów, przestrzegamy rygorystycznych standardów bezpieczeństwa, tworzymy bardzo przyjazną i pełną zrozumienia atmosferę, co wpływa na komfort naszych pacjentów.

Kontakt

Zadzwoń do nas

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a lok.U2
02-954 Warszawa - Wilanów

Godziny otwarcia

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 08:00 do 20:00