endoskopowe leczenie zatok wilmed

Endoskopowe leczenie zatok

FESS - funkcjonalna endoskopowa operacja zatok jest techniką operacyjną polegającą na minimalnie inwazyjnym operacyjnym drenażu zatok obocznych nosa.

czym jest endoskopowe leczenie zatok?

Endoskopowa leczenie zatok jest nowoczesną metodą leczenia stanów zapalnych zatok.

FESS czyli funkcjonalna endoskopowa operacja zatok jest techniką operacyjną polegającą na minimalnie inwazyjnym operacyjnym drenażu zatok obocznych nosa.

Na przewlekłe zapalenie zatok choruje około 15 % osób. Przyczyną procesu zapalnego jest zaburzona wentylacja zatok prowadząca do zmian w obrębie błony śluzowej i gromadzenia się wydzieliny wewnątrz zatok.

W części przypadków wystarczające jest leczenie lekami donosowymi lub antybiotykami. Gdy jednak leczenie zachowawcze nie przynosi poprawy, jedyną metodą wyleczenia jest zabieg chirurgiczny.

Zabieg endoskopowego leczenia zatok przeprowadza się w celu usunięcia nieprawidłowości w błonie śluzowej i udrożnienia zatok.

Jaki jest cel endoskopowego leczenia zatok?

Endoskopowa operacja zatok ma na celu udrożnienie ujść zatok przynosowych tzw. kompleksu ujściowo-przewodowego. Aby zatoki mogły prawidłowo funkcjonować, konieczne jest ciągły drenaż i ich wentylacja. Jeśli dojdzie do zablokowania ujścia zatok, pojawia się obrzęk tkanki i stan zapalny, a pacjent uskarża się na przewlekłe zapalenie zatok. Za nieprzyjemne dolegliwości odpowiada gromadząca się w jamach zatok wydzielina.

Dzięki operacji endoskopowej zatok pacjent pozbywa się przewlekłego zapalenia zatok,  a tym  samym polepsza się jego codzienne funkcjonowanie. Zostaje usunięta niedrożność nosa i związane z nią nieprzyjemne dolegliwości takie jak:

 • zaburzenia snu

 • osłabienie koncentracji

 • bóle głowy

 • zmęczenie i rozdrażnienie

Na czym polega endoskopowy zabieg leczenia zatok?

Operacja polega na usunięciu zmienionych chorobowo obszarów za pomocą narzędzi mikrochirurgicznych i z wykorzystaniem kamery endoskopowej wprowadzonej  przez otwory nosowe pacjenta.  Dzięki wykorzystaniu tej metody zabieg ogranicza się jedynie do usunięcia tkanek, które rzeczywiście tego wymagają jednocześnie zachowując nienaruszone struktury anatomiczne niezmienionych chorobowo tkanek.

Zabieg nie wymaga cięć na skórze twarzy dzięki czemu nie ma blizn poopreacyjnych na twarzy pacjenta. W trakcie zabiegu chirurg usuwa zmiany w obrębie ujść zatok przynosowych i rozszerza ich ujście, dzięki czemu następuje udrożnienie ujść zatok przynosowych i poprawia się ich wentylacja i drenaż.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i w zależności od rozległości zmian trwa od 1 do 2 godzin. Po operacji pacjent pozostaje do następnego dnia w szpitalu.

Specjaliści

Wieloletnie doświadczenie naszych specjalistów oraz wykorzystywane podczas zabiegów nowoczesne metody i urządzenia sprawiają, że udaje się im osiągać doskonałe efekty lecznicze. 

Zabieg endoskopowego leczenia zatok wykonasz w Klinice Wilmed, a specjalistą zajmującym się takimi zabiegami jest:

Korzyści z wyboru endoskopowej metody leczenia zatok

 • Usunięcie ogniska zapalnego

  w małoinwazyjny sposób dzięki wykorzystaniu mikronarzędzi i kamery

 • Zachowanie nienaruszonych struktur anatomicznych, które nie są objęte procesem chorobowym

  dzięki małej inwazyjności zabiegu oraz wykonaniu go z wykorzystaniem mikrokamery

 • Brak blizn pooperacyjnych

  Uniknięcie zewnętrznych cięć skóry i błony śluzowej

 • Znaczne ograniczenie bólu pooperacyjnego

  dzięki małej inwazyjności zabiegu

 • Krótki czas hospitalizacji

  już następnego dnia pacjent może wrócić do domu

Co nas wyróżnia

 • Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów z zakresu laryngologii
 • Zabiegi wykonywane są przy zastosowaniu nowoczesnych technik i metod
 • Następnego dnia można wrócić do domu
 • Rezultaty zdrowotne połączone są z doskonałymi efektami estetycznymi
 • Zapewniamy pełną dyskrecję i poszanowanie intymności pacjenta

Cennik

 • ENDOSKOPOWE LECZENIE ZATOK
  od 11 000 zł

FAQ

 • Przygotowanie do zabiegu

  Przygotowanie do zabiegu operacyjnego zakłada wykonanie badań krwi obwodowej, moczu, EKG i innych zalecanych przez lekarza kwalifikującego do zabiegu i znieczulenia. Oprócz tego ważne są poniższe wskazówki: pacjent przed zabiegiem pozostaje na czczo, przed zabiegiem należy usunąć wszelkie ozdoby, przyjęcie leków zażywanych wcześniej należy skonsultować z lekarzem i stosować się do zaleceń pielęgniarskich związanych z ich odstawieniem lub innym podaniem

 • Wskazania do zabiegu

  Wskazaniami do przeprowadzenia endoskopowej operacji zatok przynosowych są chroniczne zapalenia zatok, ciała obce w zatokach, częste infekcje wynikające z anomalii anatomicznych zatok, torbiele, kostniaki i śluzowiaki zatok.

 • Przeciwwskazania do zabiegu

  Zabiegu nie zaleca się w przypadku stosowania leków rozrzedzających krew i ciężkich skaz krwotocznych oraz przy zaawansowanej cukrzycy. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest także zły stan chorego, czynna infekcja dróg oddechowych, reakcje alergiczne na leki znieczulające i schorzenia nieumożliwiające sięgnięcie po narkozę.

 • Możliwe powikłania po zabiegu

  Po zabiegu endoskopowego leczenia zatok mogą wystąpić następujące następstwa lub powikłania: krwawienie w okresie do 24 godzin po zabiegu może wymagać tamponady, krwawienie występujące do 7 doby również może wymagać tamponady, opuchlizna na twarzy i w obrębie powiek, jak również obrzęk, zasinienie, ból w okolicy nosa i oczodołu, zapalenie tkanek oczodołu.

 • Zalecenia pooperacyjne

  W okresie pooperacyjnym trzeba przestrzegać indywidualnych zaleceń, które przekazuje lekarz. Na ogół należy do nich: wystrzeganie się gorących kąpieli, pływania w basenie czy innych akwenach, unikanie słońca, rezygnacja z latania samolotem (2-3 tyg. po zabiegu), unikanie wysiłku fizycznego, odpowiednia higiena jamy nosa, płukanie zatok, stosowanie zapisanych leków.

 • Endoskopowe leczenie zatok – gdzie na zabieg w Warszawie?

  Przewlekłe zapalenia zatok są przypadłością, która dosięga coraz większej liczby osób. Niestety nie ma innego sposobu wyleczenia tej choroby jak operacja. Na szczęście dzisiejsza medycyna proponuje nowoczesne i skuteczne metody operacyjne. Wiele placówek medycznych oferuje zabiegi endoskopowego leczenia zatok. Gdzie zatem się zgłosić, gdy będziemy chcieli wykonać taki zabieg w Warszawie? Którą placówkę wybrać? Nasz artykuł może pomóc Ci w wyborze odpowiedniej kliniki. Zatem koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

 • Endoskopowe leczenie zatok w Warszawie – gdzie są oferowane?

  Jeśli poświęcimy chwilę na zgłębienie zagadnienia, to szybko ustalimy, że zabiegi endoskopowego leczenia zatok oferują różne kliniki na terenie Warszawy. Jednak pamiętajmy, że wybór odpowiedniego miejsca nigdy nie może być przypadkowy. Musimy pamiętać, że zabieg ten wykonywany jest za pomocą różnych metod, ale również, że bardzo zróżnicowana jest jakość świadczenia tego typu usług medycznych. Jeśli zatem nie chcemy narazić się na rozczarowanie, to warto zawsze rozważnie wybierać klinikę, do której zgłosimy się na taki zabieg.

 • Endoskopowe leczenie zatok w Warszawie – gdzie ostatecznie się zgłosić?

  Gdzie zatem się zgłosić aby wykonać zabieg endoskopii zatok? Gdzie w Warszawie otrzymamy należyte wsparcie w tym zakresie? Na pewno nasza uwaga powinna skupić się na profesjonalnych klinikach, które z sukcesami działają na rynku i zatrudniają wykwalifikowanych specjalistów. Oczywiście ważne jest, by cena zabiegu była zgodna z naszymi możliwościami finansowymi. Jednak pamiętajmy, że najważniejsza jest wysoka jakość usług, jak również doświadczenie specjalistów w wykonywaniu tego typu zabiegów. Dodatkowo warto też sprawdzać, jaką opinią cieszą się poszczególne placówki wśród innych pacjentów. Z tym jednak nie powinno być trudności, zwłaszcza że do dyspozycji mamy Internet, a wraz z nim wyszukiwarkę internetową. Wpisanie w polu wyszukiwania frazy endoskopowe leczenie zatok opinie sprawi, że w przeciągu kilku sekund dowiemy się, które kliniki cieszą się nienaganną opinią wśród pacjentów, a których lepiej unikać. Warto przy tym zaznaczyć, że wystarczy nam już kilka takich opinii, by wyrobić sobie własne zdanie i określić, gdzie warto zgłosić się na zabieg endoskopowy zatok.

 • Endoskopowe leczenie zatok w Klinice WILMED

  W klinice WILMED laryngolodzy z wieloletnim doświadczeniem wykonują zabiegi endoskopowego leczenia zatok. Dzięki zastosowaniu tej metody nie ma konieczności wykonywania zewnętrznych cięć skóry i błon śluzowych. Laryngolog za pomocą mikronarządzi wprowadzonych przez otwory nosowe, obserwując cały przebieg operacji na monitorze usuwa się chorobowo zmienione tkanki. Dzięki metodzie endoskopowej pooperacyjne dolegliwości bólowe są nieporównywalnie mniejsze niż po tradycyjnych operacjach. Zazwyczaj, następnego dnia po zabiegu możliwy jest powrót do domu i dalsze leczenie poza szpitalem.