biopsje Wilmed

Biopsje tkanek miękkich pod kontrolą USG

Biopsja jest małoinwazyjną metodą pobrania tkanki do oceny mikroskopowej. Dzięki niej istnieje możliwość skutecznego badania zmian chorobowych.

Biopsje tkanek miękkich pod kontrolą USG

Biopsja jest małoinwazyjnym zabiegiem diagnostycznym polegającym na pobraniu materiału biologicznego z tkanek podejrzewanych o zmiany chorobowe. Materiał pobierany jest w formie wycinka tkanki lub za pomocą aspiracji czyli zasysania. Pobrany materiał jest następnie badany histopatologicznie lub cytopatologicznie pod mikroskopem.

Wskazania do wykonania biopsji pod kontrolą USG

Wykonanie biopsji celowanej pod kontrolą USG i pobranie materiału ze zmiany do badania pozwala na ustalenie rodzaju choroby i pomaga określić sposób niezbędnego leczenia.

Biopsja kojarzy się przede wszystkim z określeniem, czy guzek nie ma charakteru złośliwego. Dzięki niej można jednak stwierdzić także przyczynę innych chorób czy miejscowych zmian w tkankach.

Jednak podstawowym wskazaniem do wykonania biopsji jest podejrzenie choroby nowotworowej wynikające często z badań obrazowych – ultrasonografii, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego, które pozwalają na dokładne zlokalizowanie zmian chorobowych.

Biopsja umożliwia również diagnozę niektórych chorób immunologicznych tkanki łącznej, łagodnych rozrostów tkanek czy zaburzeń polegających na odkładaniu się w narządach różnych nieprawidłowych substancji.

Narządy najczęściej badane za pomocą biopsji pod kontrolą USG to:

  • tarczyca

  • piersi

  • węzły chłonne

  • ślinianki

  • inne tkanki miękkie

Rodzaje biopsji tkanek miękkich pod kontrolą USG

Do pobierania materiału do badania cytopatologicznego  i histopatologicznego wykorzystujemy następujące rodzaje biopsji wykonywanych pod kontrolą USG:

Biopsję cienkoigłową (BAC – biopsja aspiracyjna cienkoigłowa)

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa pod kontrolą USG jest małoinwazyjną, diagnostyczną metodą pobierania materiału cytologicznego – w postaci komórek – poprzez nakłucie badanego narządu cienką igłą pod kontrolą obrazu USG. Zaaspirowany (zassany) w czasie biopsji cienkoigłowej materiał jest następnie poddawany ocenie cytopatologa pod mikroskopem. Dzięki tej metodzie mogą być rozpoznane choroby o przebiegu zarówno łagodnym, jak i złośliwym. Zaletą tej metody jest możliwość uzyskania materiału do oceny cytologicznej z guzów położonych głęboko wśród tkanek, w sposób małoinwazyjny, nie wymagający znieczulenia ogólnego i bez konieczności pobierania wycinka. Biopsja cienkoigłowa ma szerokie zastosowanie w przypadku ocena zmian w węzłach chłonnych, śliniankach, tarczycy i innych tkankach miękkich.

 

Biopsję gruboigłową

Biopsja gruboigłowa pod kontrolą USG jest małoinwazyjną metodą pobierania materiału tkankowego (a nie tylko komórkowego jak w przypadku biopsji cienkoigłowej) pozwalającą nie tylko na rozpoznanie nowotworu, ale również na określenie jego typu i cech biologicznych. Zabieg polega na wycięciu  z guza za pomocą specjalnej igły o średnicy ok. 3 mm fragmentu tkanki do badania histopatologicznego. Biopsję wykonuje się w warunkach znieczulenia miejscowego skóry, którą nacina się, a igłę wprowadza się do głębszych tkanek poprzez to nacięcie. Zaletą tej metody jest możliwość uzyskania materiału do oceny, w sposób małoinwazyjny, nie wymagający znieczulenia ogólnego i bez konieczności pobierania wycinka.Biopsję gruboigłową wykonuje się między innymi w przypadku diagnostyki raka piersi.

 

Biopsję mammotomiczną

Biopsja mammotomiczna pod kontrolą USG, czyli biopsja gruboigłowa wspomagana próżnią (VAB) jest to nowoczesna metoda diagnostyczna, która łączy w sobie efektywność biopsji chirurgicznej, dając pewną diagnozę na podstawie badania histopatologicznego oraz subtelność biopsji gruboigłowej, ponieważ pozostawia niewidoczny ślad na skórze. Jest wykonywana za pomocą specjalnego oprzyrządowania – mammotomu. Jeśli jest taka konieczność, metoda ta umożliwia lekarzowi pozostawienie niewielkiego, 2mm znacznika w miejscu pobrania, który umożliwia później szybkie zlokalizowanie miejsca biopsji przy kolejnych badaniach mammograficznych. Metoda ta umożliwia usuwanie zmian z piersi o średnicy nieprzekraczającej 2 cm średnicy, zazwyczaj zmian łagodnych takich jak gruczolakowłókniaki, mikrozwapnień, gruczolaków, włókniaków i innych zmian nienowotworowych.Biopsję mammotomiczną wykonuje się między innymi w przypadku diagnostyki guzów piersi.

Specjaliści

Doświadczenie naszych specjalistów oraz wykorzystywane podczas zabiegów nowoczesne metody i urządzenia sprawiają, że pacjenci mogą skorzystać z kompleksowej opieki w tym zakresie. 

Biopsje tkanek miękkich pod kontrolą USG wykonasz w Klinice Wilmed, a specjalistami przeprowadzającymi takie zabiegi są:

Korzyści biopsji tkanek miękkich pod kontrolą USG

  • Mała inwazyjność zabiegu

    Pojedyncze wkłucie umożliwia pobranie wystarczającej ilości tkanki do badania. Unika się konieczności operacyjnego pobierania tkanki guza do badania histopatologicznego w znieczuleniu ogólnym.

  • Możliwość całkowitego usunięcia guza bez operacji w przypadku biopsji mammotomicznej

    Metoda ta umożliwia usuwanie zmian z piersi o średnicy nieprzekraczającej 2 cm średnicy.

  • Brak blizny po cięciu chirurgicznym

    Dzięki tej metodzie nie pozostaje żaden ślad na skórze lub w przypadku biopsji gruboigłowej pozostaje jedynie ślad po wkłuciu igły zamiast blizny po cięciu chirurgicznym, która powstaje po zabiegu.

Co nas wyróżnia

  • Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów z zakresu chirurgii i chirurgii onkologicznej
  • Zabiegi wykonywane są przy zastosowaniu nowoczesnych technik i metod
  • Rezultaty zdrowotne połączone są z doskonałymi efektami estetycznymi
  • Zapewniamy pełną dyskrecję i poszanowanie intymności pacjenta

Cennik

  • Biopsja mammotomiczna
    4 000 zł
  • Biopsja gruboigłowa z badaniem histopatologicznym
    550,-
  • Biopsja cienkoigłowa z badaniem histopatologicznym
    350,-

FAQ

  • Zalety biopsji mammotomicznej?

    System do przeprowadzania biopsji mammotomicznej składa się z urządzenia wytwarzającego próżnię oraz 3mm igły zawierającej mechanizm rotacyjny, dzięki czemu pojedyncze wkłucie umożliwia pobranie wystarczającej ilości tkanki do badania lub usunięcie całej zmiany. Wszystko odbywa się pod kontrolą ultrasonograficzną. Zmiana w piersi lokalizowana jest za pomocą głowicy ultrasonograficznej, a następnie aparat pobiera zmianę do badania lub ją całkowicie usuwa. Cały proces można obserwować na ekranie monitora. Zabieg trwa ok. 20 minut. Po zabiegu pacjentka od razu może wrócić do normalnego życia, bez konieczności hospitalizacji. Pobrane próbki zostają przekazane do badania histopatologicznego. Jeśli wynik jest negatywny, zmiana ma charakter łagodny i nie ma się czym martwić!

  • Jakie są wady i zalety poszczególnych typów biopsji?

    Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa polega na kilkukrotnym nakłuciu zmiany cienką igłą w celu pozyskania komórek do badania cytologicznego. Metoda jest szybka, łatwo dostępna i mało inwazyjna. Niestety, nie w każdym przypadku zapewnia uzyskanie odpowiedniej ilości materiału do badania, w celu zobrazowania charakteru widocznej zmiany. Biopsja gruboigłowa jest bardziej inwazyjna, ponieważ polega na wycięciu za pomocą specjalnej igły fragmentu tkanki z guza, który następnie trafia do badania histopatologicznego. Mimo pobierania większej ilości materiału, aniżeli w metodzie cienkoigłowej, wciąż często okazuje się, że zachodzi konieczność kilkukrotnego nakłucia. Biopsja chirurgiczna – to zabieg, który wprawdzie zapewnia pełną trafność diagnozy, jednak jest inwazyjny, przez co może prowadzić do zniekształcenia piersi, pozostawienia widocznej blizny, a także wiąże się z koniecznością pobytu w szpitalu.

  • Biopsje tkanek miękkich pod kontrolą USG – gdzie na zabieg w Warszawie?

    Problemy związane z możliwości wystąpienia zmian chorobowych nowotworowych i nienowotworowych w tkankach miękkich dotykają coraz większej liczby osób. Najlepszym sposobem diagnostyki w takich przypadkach jest wykonanie biopsji pod kontrolą USG. Gdzie zatem się zgłosić, gdy będziemy potrzebowali kompleksowej diagnostyki w tym zakresie w Warszawie poza publicznymi jednostkami medycznymi? Którą placówkę wybrać? Nasz artykuł może pomóc Ci w wyborze odpowiedniej kliniki. Zatem koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

  • Biopsje tkanek miękkich pod kontrolą USG w Warszawie – gdzie jest oferowana?

    Jeśli poświęcimy chwilę na zgłębienie zagadnienia, to szybko ustalimy, że biopsje pod kontrolą USG oferują niektóre kliniki na terenie Warszawy. Jednak pamiętajmy, że wybór odpowiedniego miejsca nigdy nie może być przypadkowy. Musimy pamiętać, że zabieg ten wykonywany jest za pomocą różnych urządzeń, ale również, że bardzo zróżnicowana jest jakość świadczenia tego typu usług medycznych. Jeśli zatem nie chcemy narazić się na rozczarowanie, to warto zawsze rozważnie wybierać klinikę, do której zgłosimy się na taki zabieg.

  • Biopsje tkanek miękkich pod kontrolą USG w Warszawie – gdzie ostatecznie się zgłosić?

    Gdzie zatem się zgłosić aby wykonać biopsję pod kontrolą USG? Gdzie w Warszawie otrzymamy należyte wsparcie w tym zakresie? Na pewno nasza uwaga powinna skupić się na profesjonalnych klinikach, które z sukcesami działają na rynku i zatrudniają wykwalifikowanych specjalistów. Oczywiście ważne jest, by cena biopsji była zgodna z naszymi możliwościami finansowymi. Jednak pamiętajmy, że najważniejsza jest wysoka jakość usług, jak również doświadczenie specjalistów w wykonywaniu tego typu zabiegów. Dodatkowo warto też sprawdzać, jaką opinią cieszą się poszczególne placówki wśród innych pacjentów. Z tym jednak nie powinno być trudności, zwłaszcza że do dyspozycji mamy Internet, a wraz z nim wyszukiwarkę internetową. Wpisanie w polu wyszukiwania frazy biopsja pod kontrolą USG opinie sprawi, że w przeciągu kilku sekund dowiemy się, które kliniki cieszą się nienaganną opinią wśród pacjentów, a których lepiej unikać. Warto przy tym zaznaczyć, że wystarczy nam już kilka takich opinii, by wyrobić sobie własne zdanie i określić, gdzie warto zgłosić si, aby wykonać biopsję pod kontrolą USG.

  • Biopsje tkanek miękkich pod kontrolą USG w Klinice WILMED

    W klinice WILMED doświadczeni chirurdzy i chirurdzy onkologiczni z wieloletnim doświadczeniem wykonują biopsje pod kontrolą USG. Lekarze korzystają ze specjalnych urządzeń dzięki, którym już pojedyncze wkłucie pozwala na pobranie wystarczającej ilości komórek, tkanki bądź też usunięcie całej zmiany. Podczas zabiegu głowica ultrasonograficzna lokalizuje zmianę, dzięki czemu doświadczony lekarz może precyzyjnie pobrać jej komórki lub tkanki do badania lub całkowicie ją usunąć. Próbka trafia do badania histopatologicznego i jeśli wynik okaże się negatywny, nie ma powodów do zmartwień. Jeśli jednak lekarz wykryje zmianę złośliwą pokieruje pacjenta na odpowiednio dobraną leczenie.

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

    Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

    Zostaw numer
    oddzwonimy!
    Rejestracja
    Wyślij zapytanie
    na interesujący Cię temat...

      Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.