Leczenie chorób piersi
Bardzo ważne dla sukcesu leczenia nowotworów piersi jest wykrywanie podejrzanych zmian chorobowych we wczesnym stadium rozwoju.
Leczenie i diagnozowanie chorób piersi
Rocznie w Polsce na raka piersi zapada blisko 13 000. Statystycznie w naszym kraju jest to najczęstsza przyczyna zgonów kobiet przed ukończeniem 65. roku życia. Wciąż aż połowa zdiagnozowanych przypadków okazuje się śmiertelna z powodu zbyt późnego wykrycia zmian.
Podstawą zapobiegania chorobom piersi jest regularna samokontrola oraz regularne wykonywanie mammografii i USG. Metody te pozwalają na wczesne wykrycie nawet niewyczuwalnych jeszcze guzów piersi i sutka.
Wykrycie zmiany we wczesnym stadium za pomocą mammograficznych badań przesiewowych przyczynia się do spadku umieralności aż o 1/3. W przypadku pacjentek po 50. roku życia badania piersi obniżają śmiertelność nawet o 35%. Według statystyk około 80% zmian wykrywanych w piersiach ma charakter łagodny, jednak każda zmiana powinna być poddana szczegółowej diagnostyce pozwalającej na rozpoznanie charakteru guza.
Warto przy tym pamiętać, że większość zgrubień w piersiach to skutek naturalnych procesów hormonalnych odbywających się na różnym etapie życia kobiety, np. podczas karmienia czy menopauzy. Każda tego typu zmiana powinna jednak zostać skonsultowana z lekarzem.
Na zachorowanie na raka sutka narażone są wszystkie kobiety powyżej 25 roku życia, ale jego częstość występowania wyraźnie wzrasta dopiero po 45 roku życia.
Rodzaje zmian chorobowych piersi
Zmiany chorobowe piersi występują głównie pod postacią:
Zmian zapalnych związanych zazwyczaj z niedostatecznym opróżnieniem gruczołów mlecznych podczas karmienia piersią lub powstaniem ropni.
Zmian guzkowatych sutka takich jak: gruczolakowłókniaki, torbiele czy brodawczaki śródprzewodowe
Raka sutka (potocznie: raka piersi) – jeden z najczęstszych i najgroźniejszych nowotworów złośliwych
Diagnostyka
Bardzo ważne dla sukcesu leczenia raka piersi jest wykrywanie podejrzanych zmian chorobowych w sutkach we wczesnym ich stadium rozwoju. Każda kobieta powinna regularnie wykonywać następujące badania:
- Samobadanie piersi – badanie palpacyjne wykonywane samodzielnie przez kobietę. Powinno obejmować obie piersi (sutki) i węzły chłonne po obu stronach ciała. Szczególną uwagę należy zwrócić na górny boczny kwadrat piersi i na to, aby dotykać całą wewnętrzną powierzchnią palców. Każdy guzek lub jakakolwiek zmiana gruczołu piersiowego powinna być skonsultowana z lekarzem.
- Mammografia – badanie umożliwiające wykrycie guzków o średnicy mniejszej niż 0.5 cm, podczas, gdy badanie dotykowe umożliwia wykrycie zmian powyżej 2 cm. Kobiety w wieku między 35 a 39 lat powinny wykonać badanie mammograficzne co najmniej raz, w wieku od 40 do 49 lat powinny wykonywać je co 2 lata, a po 50 roku życia co 1 do 1.5 roku.
- Badanie USG sutków pozwala lekarzowi odróżnić guzek od torbieli, a także zlokalizować jego położenie.
Usuwanie guzów piersi
W zależności od rodzaju i wielkości zmiany chorobowej stosowane są różne metody leczenia:
Biopsja mammotomiczna – bezoperacyjna metoda umożliwiająca usuwanie zmian z piersi o średnicy nieprzekraczającej 2 cm średnicy.
Chirurgiczne usuwanie guzków – metoda ta usuwa zmiany o wielkości ponad 2 cm średnicy niemożliwe do usunięcia bezoperacyjnie za pomocą biopsji mammotomicznej
Operacje raka piersi – w zależności od rodzaju raka: mastektomia – całkowite usunięcie piersi lub operacja oszczędzająca – wycięcie guza z marginesem zdrowej tkanki
Zadzwoń do nas
Korzyści wynikające z leczenia chorób piersi
- Możliwość całkowitego usunięcia guza bez operacji
Metoda ta umożliwia za pomocą jednego wkłucia specjalnej igły usuwanie zmian z piersi o średnicy nieprzekraczającej 2 cm średnicy. Dzięki tej metodzie pozostaje jedynie ślad po wkłuciu igły zamiast blizny po cięciu chirurgicznym, która powstaje po zabiegu. - Uniknięcie deformacji piersi
Dzięki usunięciu łagodnych zmian unikamy deformacji piersi z powodu szybko powiększającego się guza oraz powstawania asymetrii. - Uniknięcie dolegliwości bólowych
Dzięki usunięciu łagodnych zmian unikamy powstawania dolegliwości bólowych piersi związanych z rosnącym guzem. - Uniknięcie możliwości zezłośliwienia guza
Dzięki usunięciu łagodnych zmian w piersiach możemy zapobiec możliwości transformacji guza w nowotwór złośliwy. - Szansa na wyleczenie
Zdiagnozowanie i usunięcie raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju pozwala na wyzdrowienie i uniknięcie poważnego i trudnego procesu leczenia, a nawet śmierci.
Co nas wyróżnia
- Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów z zakresu chirurgii i chirurgii onkologicznej
- Zabiegi wykonywane są przy zastosowaniu nowoczesnych technik i metod
- Rezultaty zdrowotne połączone są z doskonałymi efektami estetycznymi
- Zapewniamy pełną dyskrecję i poszanowanie intymności pacjenta
Cennik
Cennik zabiegów
Biopsja mammotomiczna
Biopsja gruboigłowa z badaniem histopatologicznym
USG piersi
Wycięcie guzka piersi
Wycięcie guzka sutka
Wycięcie kwadrantu sutka
Wycięcie kwadrantu sutka z węzłami chłonnymi
Operacja oszczędzająca BCT
Mastektomia jednostronna
Mastektomia obustronna
Mastektomia z jednoczesną rekonstrukcją piersi
(cena nie obejmuje kosztu implantów)
Zadzwoń do nas
FAQ
Objawy i dolegliwości sugerujące raka piersi
Jakie guzy mogą być podejrzane o raka
Jak wygląda zabieg biopsji mammotomicznej?
Jak przebiega zabieg chirurgicznego usuwania guzków piersi?
Jak przebiega operacja raka piersi?
Leczenie chorób piersi – gdzie na zabieg w Warszawie?
Leczenie chorób piersi w Warszawie – gdzie jest oferowana?
Leczenie chorób piersi w Warszawie – gdzie ostatecznie się zgłosić?
Leczenie chorób piersi w Klinice WILMED
Kontakt
Zadzwoń do nas
Skontaktuj się z nami
Adres
ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a lok.U2
02-954 Warszawa - Wilanów
Godziny otwarcia
Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 08:00 do 20:00