Operacyjne leczenie żylaków kończyn dolnych

Strona główna / Operacyjne leczenie żylaków kończyn dolnych

Operacyjne leczenie żylaków kończyn dolnych

Operacja żylaków kończyn dolnych zapobiega dalszemu rozwojowi choroby i pozwoli uniknąć poważnych problemów

Co to są żylaki kończyn dolnych?

Żylakami kończyn dolnych nazywamy w nieodwracalny sposób poszerzone, wydłużone i poskręcane naczynia żylne. Żylaki tworzą się w żyłach powierzchownych (znajdujących się tuż pod skórą) oraz perforatorach czyli naczyniach żylnych łączących żyły powierzchniowe z układem żył głębokich.

Wyróżniamy trzy następujące typy żylaków kończyn dolnych:

 • Teleangiektazje (pajączki naczyniowe) – poszerzone małe naczynia położone płytko w skórze, będące przede wszystkim defektem kosmetycznym
 • Żylaki siatkowate, które tworzą siatkę krętych naczyń znajdujących się pod skórą. Pojawiają się najczęściej pod kolanami lub na bocznych powierzchniach łydek lub ud. Żylaki takie nie są bolesne i rzadko powodują obrzęki kończyn.
 • Żylaki głównych pni żylnych – żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej. Umiejscawiają się najczęściej na przyśrodkowej powierzchni kończyny (żylaki żyły odpiszczelowej), lub na tylnej powierzchni łydki (żylaki żyły odstrzałkowej). Takie żylaki powodują bardzo nieprzyjemne dolegliwości przewlekłej niewydolności żylnej.

Przyczyny powstawania żylaków kończyn dolnych

Uważa się, że główną przyczyną powstawania żylaków kończyn dolnych są uwarunkowania genetyczne, powodujące nieprawidłowości zastawek żylnych lub zaburzenia ściany żył.

Nieprawidłowości zastawek mogą powodować wsteczny ruch krwi do układu powierzchownego, powodując jego nadmierne rozciąganie i przeciążenie. W konsekwencji prowadzi to do poszerzenia i wydłużenia żył oraz powstawania żylaków.

Istnieje również wiele innych czynników, które mogą przyspieszać powstawanie żylaków. Należą do nich m. in.:

 • ciąża, podczas której może dochodzić do ucisku na żyły przez powiększoną macicę oraz wpływu hormonów na ścianę naczyń żylnych
 • wykonywanie pracy stojącej
 • wiek – częstość występowania żylaków wrasta z wiekiem
 • dźwiganie ciężarów
 • nadwaga i otyłość

Leczenie żylaków kończyn dolnych

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek niepokojące objawy należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza specjalisty. Wczesna ocena układu żylnego może zapobiec dalszemu rozwojowi choroby i pozwoli uniknąć poważnych problemów takich jak np. zapalenia żył głębokich powodujących owrzodzenia żylne zlokalizowane na podudziach. Owrzodzenia te trudno poddają się leczeniu i stanowią bardzo poważne problemy dla pacjentów, często do końca życia.

Zalecanym badaniem układu żylnego jest badanie obrazowe – USG Doppler. Badanie to umożliwia precyzyjny ogląd żył ze względu na ich możliwe uszkodzenia.

W sytuacjach, kiedy nie grozi możliwość zapaleń układu żylnego, można rozważać leczenie preparatami farmakologicznymi. Niestety jest ono długotrwałe, a efekty działania tych leków są często niezadowalające.

Procedury operacyjne

Klasyczny zabieg operacyjny jest podstawową metodą leczenia żylaków kończyn dolnych, ponieważ jako jedyny nie ma ograniczeń co do wielkości żył jakie można usunąć.

Zabieg operacyjny polega na usunięciu w całości głównej żyły powierzchownej kończyny dolnej (żyły odpiszczelowej wielkiej) wraz z jej odgałęzieniami (tak zwany stripping) oraz dodatkowo usunięcie wszystkich widocznych poszerzonych żył z licznych niewielkich cięć na całej kończynie dolnej.

W przypadku niewielkich żylaków stosuje się zabieg, w którym przez bardzo niewielkie, prawie niewidoczne cięcia skórne specjalnym narzędziem wydobywa się wszystkie poszerzone żyły.

Każde skierowanie na operację żylaków musi poprzedzić konsultacja chirurgiczna podczas której specjalista chirurg określi możliwości i przeciwwskazania do wykonania operacji. Należy podkreślić, że operacje chirurgiczne muszą być dostosowane do stadium zaawansowania choroby i każdy pacjent powinien być traktowany indywidualnie co do zakresu i sposobu stosowanego leczenia. W niektórych przypadkach za skierowaniem chirurga potrzebna jest również konsultacja kardiologiczna lub internistyczna.

Wymagane jest również podpisanie przez pacjenta zgody na leczenie chirurgiczne i znieczulenie (wywiad anestezjologiczny). Operacja żylaków wykonywana jest w znieczuleniu zewnątrzoponowym. Czas trwania operacji to około 2 h. Po operacji pacjent pozostaje zwykle jeden dzień w klinice pod indywidualną opieką pielęgniarki, a następnie może udać się do domu. W terminach ustalonych ze specjalistą chirurgiem odbywają się dwie wizyty kontrolne pooperacyjne.

Kontakt
Umów się na wizytę w Wilmed

Specjaliści

Doświadczenie naszych specjalistów oraz wykorzystywane podczas zabiegów nowoczesne metody i urządzenia sprawiają, że udaje się im osiągać doskonałe efekty lecznicze i estetyczne.

Operacje żylaków kończyn dolnych wykonasz w Klinice Wilmed, a specjalistą przeprowadzającym takie zabiegi jest:

Grzegorz Wawrzynowski

Specjalista chirurgii ogólnej, USG Doppler, USG tkanek miękkich, USG piersi

Przejdź dalej

Korzyści dla pacjenta korzystającego z operacji żylaków kończyn dolnych

1

Skuteczna operacja zapewniająca trwały efekt terapeutyczny

Zabezpiecza pacjenta przed dalszym rozwojem schorzenia i pogarszaniem się stanu uszkodzonych naczyń żylnych

2

Operacja w niewielkim stopniu obciążająca dla pacjenta

Operacja wykonywana jest w znieczuleniu do krzyża. Pacjent jeszcze tego samego dnia może iść do domu.

3

Operacja pozwala uniknąć poważnych problemów zdrowotnych

Takich jak np. zapalenie żył głębokich powodujące owrzodzenia żylne zlokalizowane na podudziach, które bardzo źle poddają się leczeniu i stanowią bardzo poważne problemy dla pacjentów, często do końca życia.

Co nas wyróżnia

 • Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów z zakresu chirurgii i flebologii
 • Zabiegi wykonywane są przy zastosowaniu nowoczesnych technik i metod
 • Od razu po zabiegu można wrócić do domu
 • Rezultaty zdrowotne połączone są z doskonałymi efektami estetycznymi
 • Zapewniamy pełną dyskrecję i poszanowanie intymności pacjenta

Cennik

Cennik zabiegów

Operacyjne usuwanie żylaków kończyn dolnych (1 noga)

od 4 000,-
Kontakt
Umów się na wizytę w Wilmed

FAQ

U kogo mogą występować żylaki kończyn dolnych?
Żylaki kończyn dolnych to schorzenie dotyczące ludzi w różnym wieku i występuje głównie u osób, u których w rodzinie występowały przypadki zachorowania żylaki kończyn dolnych, wykonujących pracę stojącą, u kobiet w ciąży oraz u osób otyłych
Objawy jakie towarzyszą występowaniu żylaków kończyn dolnych.
W początkowych stadiach choroby występują pajączki żylne zbudowane z małych poszerzonych naczyń. W kolejnych etapach choroby objawami są poszerzone, poskręcane, sine lub błękitne naczynia żylne widoczne przez skórę, obrzęki kończyn dolnych występujące po męczącym dniu oraz wtedy, gdy jest gorąco, bóle i skurcze łydek, ciemniejsze przebarwienia widoczne na skórze stóp i podudzi czy też w zaawansowanym stadium choroby zapalenia układu żylnego.
O czym należy pamiętać?
W celu osiągnięcia i utrzymania jak najlepszego efektu operacji, po zabiegu należy stosować podkolanówki lub pończochy uciskowe przez kilka tygodni. Ze względu na duży dyskomfort noszenia produktów uciskowych latem oraz konieczność unikania po zabiegu promieni słonecznych, najlepszym okresem na przeprowadzenie zabiegu jest okres jesienno-zimowy.
Operacje żylaków kończyn dolnych – gdzie na zabieg w Warszawie?
Żylaki kończyn dolnych to przypadłość, która dotyka coraz większej liczby osób, zarówno mężczyzn jak i kobiet. Na szczęście dzisiejsza medycyna proponuje nowoczesne i skuteczne metody leczenia tego typu zmian. Wiele placówek medycznych oferuje możliwość wykonania operacji żylaków kończyn dolnych . Gdzie zatem się zgłosić, gdy będziemy chcieli wykonać taki zabieg w Warszawie? Którą placówkę wybrać? Nasz artykuł może pomóc Ci w wyborze odpowiedniej kliniki. Zatem koniecznie zapoznaj się z jego treścią!
Operacje żylaków kończyn dolnych w Warszawie – gdzie są oferowane?
Jeśli poświęcimy chwilę na zgłębienie zagadnienia, to szybko ustalimy, że operacje żylaków kończyn dolnych oferują różne kliniki na terenie Warszawy. Jednak pamiętajmy, że wybór odpowiedniego miejsca nigdy nie może być przypadkowy. Musimy pamiętać, że bardzo zróżnicowana jest jakość świadczenia tego typu usług medycznych. Jeśli zatem nie chcemy narazić się na rozczarowanie, to warto zawsze rozważnie wybierać klinikę, do której zgłosimy się na taki zabieg.
Operacje żylaków kończyn dolnych w Warszawie – gdzie ostatecznie się zgłosić?
Gdzie zatem się zgłosić na operację żylaków kończyn dolnych ? Gdzie w Warszawie otrzymamy należyte wsparcie w tym zakresie? Na pewno nasza uwaga powinna skupić się na profesjonalnych klinikach, które z sukcesami działają na rynku i zatrudniają wykwalifikowanych specjalistów. Oczywiście ważne jest, by cena zabiegu była zgodna z naszymi możliwościami finansowymi. Jednak pamiętajmy, że najważniejsza jest wysoka jakość usług, jak również doświadczenie specjalistów w wykonywaniu tego typu zabiegów. Dodatkowo warto też sprawdzać, jaką opinią cieszą się poszczególne placówki wśród innych pacjentów. Z tym jednak nie powinno być trudności, zwłaszcza że do dyspozycji mamy Internet, a wraz z nim wyszukiwarkę internetową. Wpisanie w polu wyszukiwania frazy operacje żylaków opinie sprawi, że w przeciągu kilku sekund dowiemy się, które kliniki cieszą się nienaganną opinią wśród pacjentów, a których lepiej unikać. Warto przy tym zaznaczyć, że wystarczy nam już kilka takich opinii, by wyrobić sobie własne zdanie i określić, gdzie warto zgłosić się na skuteczną operację żylaków kończyn dolnych .
Operacje żylaków kończyn dolnych w Klinice Wilmed
W klinice WILMED doświadczeni chirurdzy wykonują operacje żylaków kończyn dolnych. Doświadczenie naszych specjalistów oraz wykorzystywane podczas zabiegów najnowocześniejsze metody sprawiają, że udaje się im osiągnąć doskonałe efekty lecznicze i estetyczne! Zapewniamy opiekę specjalistów, przestrzegamy rygorystycznych standardów bezpieczeństwa, tworzymy bardzo przyjazną i pełną zrozumienia atmosferę, co wpływa na komfort naszych pacjentów.

Kontakt

Zadzwoń do nas

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a lok.U2
02-954 Warszawa - Wilanów

Godziny otwarcia

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 08:00 do 20:00