kompleksowe leczenie bólu

Kompleksowe leczenie bólu

Oparte na światowych standardach

Czym jest ból?

Ból jest zjawiskiem niezwykle złożonym. Międzynarodowe Towarzystwo Badania Bólu określa go jako „nieprzyjemne sensoryczne i emocjonalne doświadczenie związane z rzeczywistym, bądź potencjalnym uszkodzeniem tkanek”. Należy jednak zwrócić uwagę, że u wielu pacjentów mogą występować dolegliwości bólowe o podłożu psychologicznym, wynikające z własnych emocji powstałych podczas trudnych wydarzeń życiowych lub konfliktów. Zwraca również uwagę na subiektywny charakter bólu.

 

Ból, mimo że posiada znaczenie ewolucyjne jako sygnał zagrożenia i wywołanie reakcji ucieczki, został opisany przez Europejską Federację Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu jako chorobę oraz duży problem zdrowotny w Europie.

Rodzaje bólu

Biorąc pod uwagę mechanizm powstawania bólu rozróżniamy następujące jego rodzaje:

Ból nocyceptywny – ból powstający poprzez aktywację receptorów reagujących na gorąco, zimno, wibracje, rozciąganie, związki chemiczne wydzielane przez tkanki na skutek zapalenia, uszkodzenia lub niedotlenienie tkanek

Ból neuropatyczny – ból spowodowany uszkodzeniami i zaburzeniami w funkcjonowaniu komórek nerwowych w nerwach obwodowych lub w ośrodkowym układzie nerwowym. Ból neuropatyczny mogą powodować między innymi nieprawidłowe procesy metaboliczne, uszkodzenia mechaniczne, zakażenia, niedokrwienia. Innymi czynnikami wywołującymi tego typu dolegliwości bólowe jest ucisk nerwów oraz nieprawidłowe przetwarzanie impulsów bólowych poprzez rdzeń kręgowy lub mózg.

Ból o charakterze mieszanym będący połączeniem składników dwóch wyżej opisanych rodzajów bólu. 

Pod względem czasu trwania można wyróżnić dwa rodzaje bólu:

Ostry – trwający mniej niż 3 miesiące. Związany zazwyczaj z urazami mechanicznymi.

Przewlekły – trwający dłużej niż 3 miesiące. Ciągły, lub nawracający ból trwający dłużej niż naturalny czas zdrowienia. Czynniki wywołujące ból mogą być niemożliwe do zidentyfikowania.

Zadzwoń +48 22 651 98 60

Specjaliści

Sposoby leczenie bólu zależą od jego rodzaju, intensywności oraz przyczyny

Kompleksowe leczenie bólu musi obejmować wiele metod indywidualnie dobranych do stanu i potrzeb pacjenta.

Aby zapewnić maksymalną skuteczność terapii bólu przewlekłego w Klinice Wilmed wykorzystujemy zintegrowany model leczenia obejmujący następujące elementy:

  • Konsultacja

    Model konsultacji oparty jest na całościowym ujęciu problemu przewlekłego bólu. Indywidulany plan leczenia zostaje przygotowany na podstawie oceny badań diagnostycznych oraz indywidualnych potrzeb zasygnalizowanych przez pacjenta. Program terapeutyczny uwzględnia połączenie różnych metod leczenia wzajemnie się dopełniających.

  • Farmakoterapia

    Stosowana w klinice WILMED tzw. metoda tension free zmniejsza dolegliwości bólowe oraz pozwala wykonywać zabiegi nawet u osób starszych (ze względu na wykorzystanie mniej obciążających dla organizmu rodzajów znieczuleń).

  • Suplementy

    Odpowiedni dobór suplementów odgrywa znaczącą rolę w leczeniu przewlekłego bólu. Dla niektórych pacjentów z nietolerancją farmakoterapii może to być podstawowa metoda terapeutyczna. Suplementy mają za zadanie wspierać naturalną zdolność organizmu do regeneracji i stymulować wewnętrzne mechanizmy naprawcze oraz przeciwbólowe i przeciwzapalne. Zwykle jest to terapia, która wymaga cierpliwości i czasu, ale może znacząco wpłynąć na jakość życia.

  • Emocjonalne i kognitywne aspekty bólu

    Zespoły bólowe mogą znacząco utrudniać regulację emocjonalną, obniżać możliwości poznawcze i koncentracji oraz powodować zaburzenia rytmu okołodobowego, w szczególności problemy ze snem. Aspekty emocjonalne związane z bólem znaczący sposób wpływają na pogorszenie codziennej jakości życia i często stają się problemem dominującym. Terapia zaburzeń emocjonalnych oraz snu jest jednym z filarów w leczeniu zespołów bólowych.

  • Neuroregeneracja

    Odczuwanie bólu czyli tzw. percepcja bólu zależna jest od poziomu aktywności ośrodkowego układu nerwowego. Zdolność do selekcji bodźców bólowych przez mózg umożliwia podwyższenie progów bólowych znaczne zmniejszenie intensywności odczuwanego bólu. Neuroregeneracja pozwala usprawniać możliwości modulacyjne mózgu w zakresie odczuwania bólu.

  • Jedność ciała i umysłu (Body & mind connection)

    W ujęciu holistycznym ciało jak i umysł są ze sobą połączone i stanowią jedność. Dlatego odczuwanie bólu odzwierciedla podobne procesy odbywające się w umyśle i sposobie myślenia. Zwykle dotyczy to konfliktów psychologicznych i trudnych sytuacji życiowych, które nie są lub nie mogą być rozwiązane.

  • Blokada kręgosłupa

    Blokada kręgosłupa jest to małoinwazyjny zabieg polegający na podaniu leku przeciwzapalnego i przeciwbólowego do stawów kręgosłupa i jego unerwienia, lub korzenia nerwowego pod kontrolą zdjęcia roentgenowskiego. Wskazaniem do blokady jest ból kręgosłupa w każdym odcinku – lędźwiowy, piersiowym i szyjnym oraz ból kończynowy spowodowany uciskiem korzeni nerwowych. Procedura trwa zwykle ok 15 minut, bez ograniczeń w funkcjonowaniu po zabiegu.

Co nas wyróżnia

  • Zespół doświadczonych specjalistów
  • Dostęp do nowoczesnych metod leczenia
  • Holistyczne podejście do pacjenta
  • Możliwość przeprowadzenia kompleksowej diagnostyki
  • Doskonałe warunki pobytu w placówce
  • Opieka wyspecjalizowanej kadry pielęgniarskiej
  • Kompleksowa opieka pooperacyjna

Cennik

  • Termolezja kręgosłupów
    3500 zł
  • Przeciwbólowa blokada sterydowa stawu pod kontrolą RTG
    1800 zł
  • Blokada okołokorzeniowa
    1800 zł
  • Wertebroplastyka I poziom
    10 000 zł
  • Mikrodiscectomia
    14 000 zł
  • Małoinwazyja metoda lecenia dyskopatii - discogel
    10 000 zł

Zadzwoń +48 22 651 98 60

FAQ

  • Gdzie udać się, aby leczyć ból w Warszawie?

    Ból towarzyszy ludziom na całym świecie. Szacuje się, że 20% wszystkich ludzi cierpi na ból przewlekły, trwający miesiącami. Ból został Międzynarodowego Badania Bólu za niezależną jednostkę chorobową powodującą problemy fizyczne i psychospołeczne porównywalne do nowotworów i chorób układu krążenia. Na szczęście coraz szybciej rozwijają się coraz bardziej skuteczne zintegrowane metody leczenia zespołów bólowych. Gdzie zatem się zgłosić, gdy będziemy potrzebowali pomocy w leczeniu takich dolegliwości w Warszawie? Którą placówkę medyczną wybrać? Nasz tekst może pomóc Ci w wyborze odpowiedniego gabinetu, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

  • Leczenie bólu w Warszawie – gdzie można się udać?

    Jeśli poświęcimy chwilę na zgłębienie zagadnienia, to szybko ustalimy, że leczenie bólu oferują różne gabinety lekarskie i kliniki. Wiele z nich działa właśnie na terenie Warszawy. Jednak pamiętajmy, że wybór odpowiedniego miejsca nigdy nie może być przypadkowy. Musimy pamiętać, że leczenie bólu jest bardzo trudnym zagadnieniem i wykorzystuje wiele różnych metod. Pamiętajmy również, że bardzo zróżnicowana jest jakość świadczenia tego typu usług medycznych. Jeśli zatem nie chcemy narazić się na wygórowane ceny, czy nawet na rozczarowanie, to warto o tym pamiętać i zawsze rozważnie wybierać klinikę, do której zgłosimy się po pomoc w tym zakresie.

  • Leczenie bólu w Warszawie – gdzie ostatecznie się zgłosić?

    Gdzie zatem się zgłosić z przewlekłymi problemami bólowymi? Gdzie w Warszawie otrzymamy należyte wsparcie w tym zakresie? Na pewno nasza uwaga powinna skupić się na profesjonalnych klinikach, które z sukcesami działają na rynku i zatrudniają wykwalifikowanych specjalistów. Pamiętajmy, że najważniejsza jest wysoka jakość usług, jak również doświadczenie specjalistów. Dodatkowo warto też sprawdzać, jaką opinią cieszą się poszczególne placówki wśród innych pacjentów. Z tym jednak nie powinno być trudności, zwłaszcza że do dyspozycji mamy Internet, a wraz z nim wyszukiwarkę internetową. Wpisanie w polu wyszukiwania frazy leczenie bólu Warszawa sprawi, że w przeciągu kilku sekund dowiemy się, które kliniki cieszą się nienaganną opinią wśród pacjentów, a których lepiej unikać. Warto przy tym zaznaczyć, że wystarczy nam już kilka takich opinii, by wyrobić sobie własne zdanie i określić, gdzie warto zgłosić się na zabieg usunięcia ginekomastii.

  • Leczenie bólu w klinice WILMED – szybko, skutecznie, holistycznie

    W klinice Wilmed doświadczeni specjaliści z zakresu neurochirurgii zajmują się leczeniem przewlekłych zespołów bólowych. Doświadczenie naszych specjalistów oraz wykorzystywane podczas leczenia i zabiegów nowoczesne metody sprawiają, że udaje się osiągnąć bardzo dobre efekty. Dzięki stosowanym terapiom pacjenci mogą uzyskać znaczną poprawę komfortu życia.

  • Zabieg termolezji i neuromodulacji nerwów obwodowych

    Termolezja (ang. radiofrequency ablation, RF ablation) jest to małoinwazyjny zabieg polegający na termicznym uszkodzeniu gałązek nerwowych stawów kręgosłupa przez zastosowanie wysokiej temperatury (około 80 stopni Celsjusza). Temperatura jest wytwarzana w tkankach przy końcu elektrody umieszczonej w bezpośrednim sąsiedztwie nerwów przewodzących ból. Zabieg termolezji wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym pod kontrolą rentgenowską, trwa ok 30 minut. Termolezja stosowana jest u pacjentów, którzy uzyskali poprawę po blokadzie kręgosłupa lub np. stawu krzyżowo-biodrowego. Poprawa po zabiegu może się utrzymywać od kilku miesięcy do kilku lat.

  • Zabieg neuromodulacji nerwów obwodowych

    metoda Pulsacyjna Radiofrekwencja ( PRF) polega na zablokowaniu przewodzenia bodźców bólowych przez modulację prądem dostarczonym przez elektrodę, bez trwałego uszkodzenia nerwów. Zabieg może mieć zastosowanie w leczeniu wielu przewlekłych zespołów bólowych, do których należą m. in.: neuralgia potyliczna - ból głowy w strefie potylicznej z promieniowaniem do czoła zespół mięśnia gruszkowatego zlokalizowanego w rejonie pośladkowym, który zapewnia właściwą biomechanikę w okolicy krzyżowo-biodrowej, będący odpowiedzią na długotrwałe stany przeciążeniowe tej okolicy bóle korzeniowe kończyn o typie rwy kulszowej lub rwy barkowej neuropatie nerwów obwodowych – polineuropatie, zespół cieśni nadgarstka, zespół kanału nerwu łokciowego bóle okolicy guzicznej (kości ogonowej) – tzw. coccydynia czyli przewlekły zespół bólowy w okolicy kości guzicznej, występujący głównie w pozycji siedzącej, rzadziej stojącej. Występuje kilkakrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Może być spowodowana urazem okolicy krzyżowo-guzicznej, stresem psychicznym lub siedzącym trybem życia. entezopatie czyli bóle przyczepów ścięgien do kości, np. łokieć tenisisty, golfisty

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

    Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

    Zostaw numer
    oddzwonimy!
    Rejestracja
    Wyślij zapytanie
    na interesujący Cię temat...

      Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.