Umów się na konsultację. Zadzwoń +22 651 98 61 lub Wypełnij formularz
 • Zespół cieśni kanału nadgarstka to grupa objawów spowodowanych uciskiem nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Kanał nadgarstka z dołu i po bokach jest otoczony przez kości, a z góry – przez więzadło poprzeczne nadgarstka. Wewnątrz kanału przebiegają natomiast nerw pośrodkowy oraz ścięgna mięśni zginaczy palców. Jeżeli na skutek zmian zapalnych w kanale robi się zbyt ciasno, powoduje to ucisk na włókna nerwu oraz zmiany degeneracyjne.
Stan zapalny w kanale nadgarstka może mieć różne przyczyny, ale najczęściej jest to długotrwałe wykonywanie jednostajnych ruchów rąk w wymuszonej pozycji. Zespół cieśni nadgarstka bardzo często rozpoznaje się np. u zawodowych szwaczek, osób dużo pracujących przy komputerze, muzyków, pracowników produkcyjnych – osób, których praca wymaga właśnie jednostajnych, nienaturalnych ruchów rąk.

  Cieśń nadgarstka leczenie i objawy

   

  Zespół cieśni kanału nadgarstka – objawy

  Objawy zespołu cieśni kanału nadgarstka są zależne od stadium choroby:

  • w pierwszej fazie schorzenia odczuwalny jest ból i drętwienie palców, przede wszystkim w nocy, dolegliwości bólowe mogą promieniować do przedramienia oraz barku,
  • w drugiej fazie ból pojawia się także w ciągu dnia, zwłaszcza w sytuacjach wymagających wysiłku, towarzyszy temu znacznie pogorszenie sprawności, głównie przy czynnościach wymagających precyzji,
  • w trzeciej fazie wszystkie powyższe objawy występującą coraz częściej i w coraz większym nasileniu, pojawiać się mogą również zaniki mięśniowe.

  Leczenie zespołu cieśni kanału nadgarstka

  W pierwszych fazach schorzenia dobre rezultaty może przynieść leczenie w postaci odpowiedniej rehabilitacji czy noszenia na nadgarstkach specjalnych ortez. Większość pacjentów do lekarza zgłasza się jednak dopiero wówczas, gdy choroba jest na tyle zaawansowana, że wymaga leczenia operacyjnego, które jest jednocześnie najbardziej skuteczną metodą terapii.
Operacyjne leczenie zespołu cieśni kanału nadgarstka przeprowadzane w klinice Wilmed jest bezpieczne, szybkie i mało inwazyjne. Polega ono na wykonaniu niewielkiego cięcia na powierzchni dłoni oraz przecięciu więzadła poprzecznego nadgarstka, które uciskając w stanie zapalnym na nerw pośrodkowy powoduje dolegliwości. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub sedacji. Zarówno rodzaj znieczulenia, jak i wykonywane mikronacięcia sprawiają, że pacjent odczuwa mniejsze dolegliwości, zabieg jest dla niego mniej inwazyjny, a czas powrotu do pełni sprawności jest o wiele krótszy. Już kilka godzin po zabiegu pacjent wraca do domu.

  Zapytaj naszych specjalistów zajmujących się leczeniem zespołu cieśni nadgarstka o metody leczenia Twojej dolegliwości. Zapraszamy na konsultacje ortopedyczne do Kliniki WILMED w Warszawie.

Umów się na konsultację już teraz +22 651 98 61
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

  Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...

   Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.