operacja przegrody nosowej wilmed

Operacja przegrody nosowej (septoplastyka)

Najskuteczniejszym sposobem pozbycia się objawów i dolegliwości związanych z krzywą przegrodą jest jej zabiegowa korekcja zwana septoplastyką.

Co to jest przegroda nosowa?

Przegroda nosowa jest pionową, chrzęstno-kostną blaszką, która dzieli nos na dwie, prawie symetryczne jamy. Pokrywająca ją błona bierze udział w procesie oczyszczania, nawilżania i ogrzewania powietrza, które wdychamy, natomiast część chrzęstna i kostna nadaje przegrodzie kształt i stabilność.

U niektórych osób może występować skrzywienie przegrody nosowej chrakteryzujące się skośnym  przebiegiem blaszki lub przybraniem przez przegrodę kształtu litery S. Ponadto na przegrodzie mogą pojawić się różnego rodzaju zmiany m.in. w postaci kolców lub listew kostnych.

Skrzywiona przegroda nosowa upośledza drożność przewodu nosowego zaburzając tym samym proces oddychania i utrudniając codzienne funkcjonowanie. Krzywa przegroda nosowa sprzyja również infekcjom, przewlekłym zapaleniom zatok przynosowych oraz zapaleniom błony śluzowej nosa, co w konsekwencji może prowadzić do pojawienia się polipów. Ponadto zaburzone oddychanie przez nos może powodować niedotlenienie, zmęczenie, senność dzienną oraz chrapanie.

Przyczyn skrzywienia przegrody może być wiele. Najczęściej jest to uraz, wada rozwojowa lub uszkodzenie powstałe podczas porodu.

Kiedy wykonać operację krzywej przegrody?

Najskuteczniejszym sposobem pozbycia się objawów i dolegliwości związanych z krzywą przegrodą jest jej zabiegowa korekcja zwana septoplastyką. Zabieg ten ma na celu przywrócenie prawidłowych warunków anatomicznych nosa poprzez skorygowanie kształtu przegrody nosowej tak, aby ustawiona była możliwie w linii środkowej nosa. Dzięki takiemu zabiegowi możliwe jest przywrócenie symetrycznej drożności jamy nosa tak, aby nos mógł w pełni spełniać rolę nawilżenia, oczyszczenia i ogrzania wdychanego powietrza.

Septoplastyka znacznie poprawia jakość życia pacjentów oraz zmniejsza częstość występowania przewlekłych dysfunkcji górnych dróg oddechowych.

Wskazaniami do wykonania tego zabiegu są:

 • Zaburzenia oddychania przez nos spowodowane skrzywieniem przegrody nosa

 • Upośledzenie powonienia jedno- lub obustronne

 • Nawracające zapalenie zatok przynosowych, dróg łzowych, migdałków podniebiennych

 • Krwawienia z nosa

 • Chrapanie i bezdech senny

 • Przewlekłe, wysiękowe zapalenie ucha z powodu niedrożności trąbek słuchowych

 • Naczynioruchowy nieżyt błony śluzowej nosa

 • Deformacje pourazowe i pozapalne przegrody nosa

Zabieg septoplastyki

Jeśli zauważyliśmy ww. problemy należy jak najszybciej zdecydować się na operację, ponieważ zaburzenia oddychania spowodowane krzywą przegrodą nosową nie miną samoistnie, a będą się tylko pogłębiać.

Zabieg septoplastyki przeprowadzany jest przez nozdrza – od zewnątrz nie wykonuje się żadnych nacięć. Nacinana jest błona śluzowa przegrody nosowej, następnie błonę śluzową oddziela się od chrząstki, która zostaje skorygowana. Na koniec zakładane są: szwy, które stabilizują nowy kształt przegrody oraz odpowiednie opatrunki. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym.

Specjaliści

Wieloletnie doświadczenie naszych specjalistów oraz wykorzystywane podczas zabiegów nowoczesne metody i urządzenia sprawiają, że udaje się im osiągać doskonałe efekty lecznicze. 

Operacje korekcji przegrody nosowej wykonasz w Klinice Wilmed, a specjalistą zajmującym się takimi zabiegami jest:

Korzyści z wykonania zabiegu septoplastyki

 • Pozbycie się przykrych dolegliwości

  takich jak: przedłużający się katar, bóle głowy, nosowa mowa, uczucie zatkanego nosa, zapalenia zatok, chrapanie, kataralne zapalenie uszu, niedosłuch, napady astmy, bezdech senny

 • Przywrócenie prawidłowych warunków anatomicznych nosa

  przywrócenie symetrycznej drożności jamy nosa tak, aby nos mógł w pełni spełniać rolę nawilżenia, oczyszczenia i ogrzania wdychanego powietrza

 • Poprawa jakości życia

  zmniejsza się częstość występowania przewlekłych dysfunkcji górnych dróg oddechowych

 • Krótki czas hospitalizacji

  już następnego dnia pacjent może wrócić do domu

Co nas wyróżnia

 • Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów z zakresu laryngologii
 • Zabiegi wykonywane są przy zastosowaniu nowoczesnych technik i metod
 • Następnego dnia można wrócić do domu
 • Rezultaty zdrowotne połączone są z doskonałymi efektami estetycznymi
 • Zapewniamy pełną dyskrecję i poszanowanie intymności pacjenta

Cennik

 • KOREKCJA KRZYWEJ PRZEGRODY NOSOWEJ - SEPTOPLASTYKA
  od 8 000 zł

FAQ

 • Przygotowanie do zabiegu

  Przygotowanie do zabiegu operacyjnego zakłada wykonanie badań krwi obwodowej, moczu, EKG i innych zalecanych przez lekarza kwalifikującego do zabiegu i znieczulenia. Oprócz tego ważne są poniższe wskazówki: pacjent przed zabiegiem pozostaje na czczo, przed zabiegiem należy usunąć wszelkie ozdoby, przyjęcie leków zażywanych wcześniej należy skonsultować z lekarzem i stosować się do zaleceń pielęgniarskich związanych z ich odstawieniem lub innym podaniem

 • Przeciwwskazania do zabiegu

  W przypadku operacji przegrody nosowej istnieją następujące przeciwwskazania do wykonania zabiegu: ostre zapalenie błony śluzowej nosa, ostre zapalenie zatok, zaburzenia krzepliwości krwi, infekcja o podłożu bakteryjnym, wirusowym lub grzybiczym

 • Możliwe powikłania po zabiegu

  Każdy zabieg, także zabieg przegrody nosowej, może wiązać się z powikłaniami. Można jednak ograniczyć ich ryzyko poprzez korzystanie z usług profesjonalnej placówki oraz regularne kontrole u laryngologa. Prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań po operacji przegrody nosowej jest raczej nieduże, a jeśli wystąpią są zazwyczaj niegroźne. Należą do nich: krwawienie, które może wymagać założenia opatrunku donosowego, krwiak przegrody nosa, ropień przegrody nosa, rozwój zrostów wewnątrznosowych, dolegliwości o charakterze neuralgii, przejściowy brak węchu po zabiegu, zakażenie.

 • Zalecenia pooperacyjne

  Septoplastyka nie wiąże się z długotrwałą rekonwalescencją. Po operacji konieczne jest zażywanie antybiotyków, leków przeciwbólowych oraz przeciwkrwotocznych. Następnego dnia zdejmuje się opatrunki. Bezpośrednio po zabiegu zaleca się unikanie gwałtownego wydmuchiwania nosa. Przez około 2 – 3 tygodnie nie można wykonywać intensywnego wysiłku fizycznego, trzeba unikać lotów samolotem, nurkowania oraz sauny. Przez 3 – 4 tygodnie należy samodzielnie pielęgnować jamę nosa. Po operacji odbywają się 2 – 3 kontrole u laryngologa. Regularne kontrole pozwalają na uniknięcie zrostów w jamie nosowej, a cały proces gojenia jest pod kontrolą. W okresiepooperacyjnym konieczna jest szczególna ochrona nosa przed urazami, które mogłyby spowodować przemieszczenie przegrody nosowej. Powinno się również unikać oddychania suchym powietrzem (klimatyzacja), przebywania na powietrzu zanieczyszczonym pyłami, substancjami chemicznymi i przemysłowymi przez miesiąc. Należy również przez ok. 14 dni unikać opalania się, sauny, solarium i gorących kąpieli oraz kontaktów z osobami z infekcjami górnych dróg oddechowych

 • Czy po zabiegu pozostają widoczne blizny na nosie?

  Nie, w przypadku operacji przegrody nie ma widocznych ran i blizn, ponieważ wszystkie cięcia wykonywane są wewnątrz nosa. Niewidoczne są także szwy. Jedyne, co jest widoczne, to tamponada, która jednak usuwana jest w dobę po operacji.

 • Operacja przegrody nosowej – gdzie na zabieg w Warszawie?

  Krzywa przegroda jest przypadłością, która pojawia się u coraz większej liczby osób. Niestety nie ma innego sposobu jej korekcji jak operacja. Na szczęście dzisiejsza medycyna proponuje nowoczesne i skuteczne metody operacyjne. Wiele placówek medycznych oferuje operacje przegrody nosowej. Gdzie zatem się zgłosić, gdy będziemy chcieli wykonać taki zabieg w Warszawie? Którą placówkę wybrać? Nasz artykuł może pomóc Ci w wyborze odpowiedniej kliniki. Zatem koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

 • Operacja przegrody nosowej w Warszawie – gdzie są oferowane?

  Jeśli poświęcimy chwilę na zgłębienie zagadnienia, to szybko ustalimy, że operacje przegrody nosowej oferują różne kliniki na terenie Warszawy. Jednak pamiętajmy, że wybór odpowiedniego miejsca nigdy nie może być przypadkowy. Musimy pamiętać, że zabieg ten wykonywany jest za pomocą różnych metod, ale również, że bardzo zróżnicowana jest jakość świadczenia tego typu usług medycznych. Jeśli zatem nie chcemy narazić się na rozczarowanie, to warto zawsze rozważnie wybierać klinikę, do której zgłosimy się na taki zabieg.

 • Operacja przegrody nosowej w Warszawie – gdzie ostatecznie się zgłosić?

  Gdzie zatem się zgłosić aby wykonać operację przegrody nosowej ? Gdzie w Warszawie otrzymamy należyte wsparcie w tym zakresie? Na pewno nasza uwaga powinna skupić się na profesjonalnych klinikach, które z sukcesami działają na rynku i zatrudniają wykwalifikowanych specjalistów. Oczywiście ważne jest, by cena zabiegu była zgodna z naszymi możliwościami finansowymi. Jednak pamiętajmy, że najważniejsza jest wysoka jakość usług, jak również doświadczenie specjalistów w wykonywaniu tego typu zabiegów. Dodatkowo warto też sprawdzać, jaką opinią cieszą się poszczególne placówki wśród innych pacjentów. Z tym jednak nie powinno być trudności, zwłaszcza że do dyspozycji mamy Internet, a wraz z nim wyszukiwarkę internetową. Wpisanie w polu wyszukiwania frazy operacja przegrody nosowej opinie sprawi, że w przeciągu kilku sekund dowiemy się, które kliniki cieszą się nienaganną opinią wśród pacjentów, a których lepiej unikać. Warto przy tym zaznaczyć, że wystarczy nam już kilka takich opinii, by wyrobić sobie własne zdanie i określić, gdzie warto zgłosić się na operację przegrody nosowej

 • Operacja przegrody nosowej w Klinice WILMED

  W klinice WILMED laryngolodzy z wieloletnim doświadczeniem wykonują skuteczne operacje przegrody nosowej uzyskując doskonałe efekty lecznicze pozwalające na pozbycie dotychczasowych, męczących i codziennych dolegliwości. Zazwyczaj, następnego dnia po zabiegu możliwy jest powrót do domu i opieka pooperacyjna poza szpitalem.

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

  Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...

   Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.