Umów się na konsultację. Zadzwoń +22 651 98 61 lub Wypełnij formularz
  • Co to jest przykurcz Dupuytrena?

    Przykurcz Dupuytrena to schorzenie tkanki łącznej, które polega na nadmiernym przeroście tkanki podskórnej dłoni, czyli tzw. powięzi. Na dłoni (a z czasem również na palcach) pojawiają się guzki i pasma utworzone z tkanki, powodujące przykurcze palców, czyli niemożność ich całkowitego wyprostowania. Zazwyczaj przykurcz dotyczy czwartego i piątego (najmniejszego) palca jednej ręki. Choroba najczęściej atakuje mężczyzn powyżej 40. roku życia, jest niebolesna i postępuje powoli. W zaawansowanym stadium upośledza funkcje ręki, przede wszystkim chwytania, doprowadzając do znacznego ograniczenia ruchomości palców i dłoni.

    Przyczyny przykurczu Dupuytrena

    Przyczyny choroby Dupuytrena nie są do końca znane, a do czynników, które mogą powodować jej występowanie zalicza się:

    • uwarunkowania genetyczne (w około 60% przypadków),
    • powstawanie przykurczu jednoczesne z chorobami nerwu łokciowego,
    • powtarzające się urazy i przeciążenia tkanek miękkich, związane z pracą zawodową.

    Zachorowania częściej notuje się u osób chorujących na cukrzycę i padaczkę, uzależnionych od alkoholu oraz papierosów.

    Leczenie operacyjne

    Leczenie przykurczu Dupuytrena polega na przeprowadzeniu wysoko specjalistycznego zabiegu operacyjnego, podczas którego usuwa się zmiany chorobowe. Zabieg wykonany przez doświadczonego lekarza może przywrócić chorej ręce całkowitą sprawność. Pacjent wymaga oczywiście odpowiedniego przygotowania do zabiegu. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu lekarskiego, badań laboratoryjnych, a także ustalenie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu.
Operacja polega na chirurgicznym wycięciu lub przecięciu przerośniętych pasm, które powodują przykurcze w palcach, co umożliwia korekcję przykurczu. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub regionalnym przy niedokrwieniu operowanej kończyny (zakłada się opaskę uciskową). Możliwe jest wykonanie dodatkowo dożylnej sedacji.
Po operacji pacjent przez kilka godzin pozostaje w klinice pod opieką pielęgniarki, a następnie może wrócić do domu.
W pierwszych dniach po zabiegu u pacjentów może pojawić się drętwienie i ból palców, które niweluje się przy pomocy zaleconych przez lekarza środków przeciwbólowych. Aby uniknąć sztywności oraz opuchlizny dłoni i palców, przez kilka dni zaleca się ostrożne ruszanie palcami, ćwiczenia łokcia oraz barku, a także unikanie opuszczania dłoni, zarówno w dzień jak i w nocy. Usunięcie szwów odbywa się po 10–14 dniach od operacji, a końcowy efekt operacji możliwy jest do uzyskania po 6–8 tygodniach od zabiegu.

    Małoinwazyjne leczenie chirurgiczne przykurczu Dupuytrena w klinice Wilmed

    Fasciotomia igłowa to najmniej inwazyjna metoda leczenia chirurgicznego przykurczu Dupuytrena. Zazwyczaj zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub krótkotrwałym dożylnym. Igłę wprowadza się do tkanki dłoni lub palców w celu rozdzielenia zgrubiałych pasm. Ruch poruszania igłą tak, jak piłą, powtarza się kilka razy. Celem zabiegu jest przerwanie pasma, aby umożliwić rozprostowanie palca.
Fasciotomia igłowa zazwyczaj przynosi poprawę zmniejszając stopień nasilenia przykurczu. Istnieje jednak prawdopodobieństwo (tak jak w przypadku innych metod leczenia), że przykurcz powróci, chociaż zależy to od stopnia nasilenia choroby przed zabiegiem. W razie nawrotu deformacji zabieg można powtórzyć.
    Zapytaj naszych specjalistów zajmujących się nowoczesnymi operacjami przykurczu Dupuytrena o metody leczenia Twojej dolegliwości. Zapraszamy na konsultacje ortopedyczne do Kliniki WILMED w Warszawie.

Umów się na konsultację już teraz +22 651 98 61
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

    Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

    Zostaw numer
    oddzwonimy!
    Rejestracja
    Wyślij zapytanie
    na interesujący Cię temat...

      Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.