Umów się na konsultację. Zadzwoń +22 651 98 61 lub Wypełnij formularz
 • USG transrektalne, zwane również USG przezodbytniczym, to badanie USG wykonywane przy pomocy specjalnej głowicy wprowadzanej przez lekarza do wnętrza odbytu. Jest to bardzo cenne pod względem diagnostycznym badanie m.in. w schorzeniach końcowego odcinka układu pokarmowego. Na USG transrektalne wykonywane przez doświadczonego specjalistę proktologa zapraszamy do kliniki Wilmed!

  USG transrektalne – jak każde inne USG – wykorzystuje właściwości fal ultradźwiękowych emitowanych przez głowicę. Odbijają się one od napotkanych tkanek i narządów, a echo tego odbicia wraca do głowicy i jest przekształcane przez komputer na widoczne na monitorze obrazy. W odróżnieniu od tradycyjnego badania, USG transrektalne wykonuje się przy pomocy sondy przezodbytniczej.

  USG transrektalne – wskazania

  USG transrektalne to główne badanie wykonywane w diagnostyce chorób proktologicznych, czyli schorzeń odbytu, odbytnicy oraz końcowego odcinka układu pokarmowego. USG transrektalne może zostać zlecone gdy u pacjenta występują takie objawy, jak:

  • ból odbytu i jego okolic,
  • zaparcia i/lub biegunki,
  • nietrzymanie stolca,
  • bóle brzucha o nieustalonym pochodzeniu,
  • obecność krwi w stolcu.

  Do najczęściej diagnozowanych schorzeń proktologicznych zaliczają się m.in. hemoroidy, szczelina odbytu, guzy i polipy odbytu, przetoki i ropnie okołoodbytnicze oraz samoistne zespoły bólowe odbytu.

  USG transrektalne – przygotowanie i przebieg

  Do USG transrektalnego należy się specjalnie przygotować i wykonać przed badaniem lewatywę. Samo badanie jest bezbolesne i zupełnie bezpieczne, a trwa około kilkunastu minut.

  USG transrektalne ma olbrzymią wartość diagnostyczną w przypadku chorób proktologicznych. Pozwala ono na precyzyjne zobrazowanie wszystkich tkanek miękkich i struktur anatomicznych końcowego odcinka układu pokarmowego. Dzięki temu możliwe jest szybkie postawienie diagnozy oraz wdrożenie odpowiednich metod leczenia zachowawczego lub zabiegowego.

   

  lek. Mariusz Turowski W klinice Wilmed USG transrektalne wykonuje lek. Mariusz Turowski, specjalista chirurgii ogólnej i proktologii, posiadający wieloletnie doświadczenie w diagnostyce i leczeniu chorób końcowego odcinka układu pokarmowego. Zapewniamy pełną dyskrecję, poszanowanie intymności pacjenta oraz najwyższe standardy higieniczne. Nie czekaj i umów się na USG transrektalne do kliniki Wilmed -> https://wilmed.pl/kontakt/.

Umów się na konsultację już teraz +22 651 98 61
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

  Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...

   Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.