Chirurgiczne usuwanie znamion

Co to jest czerniak ?

Czerniak jest najbardziej niebezpieczną odmianą raka skóry, chorobą polegającą na niekontrolowanym rozroście komórek pigmentowych. Czerniak charakteryzuje się dużą szybkością przerzutów poprzez drogi chłonne i naczynia krwionośne. Jest najbardziej dynamicznie rozprzestrzeniającą się odmianą raka skóry na świecie.

Kto jest narażony na zachorowanie ?

Na czerniaka może zachorować każdy, jednak szczególnie narażone są osoby:

 • o jasnej karnacji skóry, z oczami koloru niebieskiego lub zielonego, z włosami blond lub rudymi
 • łatwo opalające się
 • spędzające dużą ilość czasu w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych
 • z dużą ilością zmian barwnikowych lub ze zmianami atypowymi
 • z zaburzeniami systemu odpornościowego
 • u których w rodzinie zarejestrowano przypadki zachorowania na raka skóry
 • u których wykryto i usunięto niebezpieczne zmiany skórne lub komórki raka w innych częściach ciała

Czy czerniaka można wyleczyć ?

Najskuteczniejszym sposobem leczenia czerniaka jest chirurgiczne usunięcie znamienia we wczesnym stadium rozwoju nowotworu. Oznacza to, że najważniejsze jest wczesne wykrycie i zdiagnozowanie zmiany skórnej. Czerniak początkowo rozwija się na powierzchni skóry jednak jego komórki szybko atakują pozostałe struktury i rozprzestrzeniają się w kierunku węzłów chłonnych i innych narządów. Leczenie innymi metodami np: radioterapią, chemioterapią jest stosowane jako leczenie uzupełniające.

Czy można obniżyć ryzyko zachorowania ?

Czynnikami zmniejszającymi ryzyko zachorowania są:

 • regularne badania powierzchni skóry
 • regularne /dwa razy do roku/ kontrolne badania videodermatoskopowe w przypadku wystąpienia nowych znamion lub zaobserwowania zmian w już istniejących znamionach
 • stosowanie środków zabezpieczających przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych /kremy z filtrem, osłona odsłoniętych części ciała/
 • niekorzystanie z solarium

Profilaktyka

Regularne videodermatoskopowe badanie znamion pozwala na wczesne wykrywanie czerniaka i zmian przednowotworowych. Zdiagnozowanie zmian skórnych w ich początkowej fazie rozwoju i kontrolowanie następujących w nich zmian koloru, rozmiaru, struktury jest najskuteczniejszą metodą eliminacji zagrożenia transformacją nowotworową. Tylko 30-40 % przypadków czerniak rozwija się na podłożu już istniejącego znamienia barwnikowego. Profilaktyka leczenia zmian skórnych powinna dotyczyć zarówno zmian już istniejących jak i nowopowstałych. Najczęściej zmiany barwnikowe /atypowe/ skóry pojawiają się na plecach, klatce piersiowej, łydkach, głowie i szyi, ale mogą pojawić się również w dowolnym miejscu na skórze. Jeżeli zaobserwowaliście Państwo, zmianę wielkości lub koloru w już istniejących znamionach lub nową zmianę na skórze – należy zgłosić się do specjalisty w celu przeprowadzenia badania videodermatoskopowego skóry. W przypadku podejrzeń co do charakteru znamienia najbezpieczniejszą metodą jego leczenia jest usunięcie chirurgiczne i wykonanie badania histopatologicznego – sprawdzenie czy wycięte znamię nie zawierało komórek raka. Profilaktyczne usuwanie znamion nie niesie ze sobą żadnego ryzyka transformacji nowotworowej. Zabieg chirurgiczny usunięcia znamienia jest bezbolesny – odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Usuwanie znamion metodą laserową lub kriochirurgiczną uniemożliwia wykonanie badania histopatologicznego, dlatego lekarz wykorzystując tę metodę musi mieć pewność że usuwana zmiana nie jest zmianą nowotworową.

Zapytaj naszych specjalistów zajmujących się leczeniem nowotworów skóry o metody leczenia Twojej dolegliwości. Zapraszamy na konsultacje chirurgiczne do Kliniki WILMED w Warszawie.

Powrót Cennik

Oferujemy

najwyższą jakość usług medycznych

ue stopka

© 2018 Przychodnia Wilmed

Back to top
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Wilmed, ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a, 02-954 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".