Przedstawiamy nowoczesną metodę diagnostyczną, łączącą w sobie efektywność biopsji chirurgicznej z niską inwazyjnością biopsji gruboigłowej. To biopsja mammotomiczna, czyli biopsja gruboigłowa wspomagana próżnią. Badanie daje pewną diagnozę na podstawie analizy histopatologicznej, a jednocześnie pozostawia niewielki ślad na skórze pacjentki. Lekarz może pozostawić niewielki, zaledwie dwumilimetrowy znacznik w miejscu pobrania, dzięki któremu będzie można później łatwo zlokalizować miejsce pobrania przy kolejnych badaniach mammograficznych. Co równie istotne, metoda pozwala na usuwanie zmian nieprzekraczających dwóch centymetrów średnicy.
Lekarz korzysta ze specjalnego urządzenia wytwarzającego próżnię oraz igły o średnicy 3 mm z mechanizmem rotacyjnym. Już pojedyncze wkłucie pozwala na pobranie wystarczającej ilości tkanki bądź też usunięcie całej zmiany. Zabieg przeprowadza się pod kontrolą USG. Głowica ultrasonograficzna lokalizuje zmianę w piersi, dzięki czemu lekarz może pobrać jej fragment do badania lub całkowicie ją usunąć. Procedura trwa około 20 minut. Od razu po zabiegu pacjentka może powrócić do codziennych aktywności, bez konieczności pozostania w szpitalu. Próbka trafia do badania histopatologicznego i jeśli wynik okaże się negatywny, nie ma powodów do zmartwień.
Rocznie w Polsce na raka piersi zapada blisko 13 000. Statystycznie w naszym kraju jest to najczęstsza przyczyna zgonów kobiet przed ukończeniem 65. roku życia. Wciąż aż połowa zdiagnozowanych przypadków okazuje się śmiertelna z powodu zbyt późnego wykrycia zmian. Przypominamy, że regularne przeprowadzanie mammografii i USG jest podstawą w profilaktyce chorób piersi. Te metody pozwalają na wczesne wykrycie nawet niewyczuwalnych jeszcze guzów piersi i sutka.
Wykrycie zmiany we wczesnym stadium za pomocą mammograficznych badań przesiewowych przyczynia się do spadku umieralności aż o 1/3. W przypadku pacjentek po 50. roku życia badania piersi obniżają śmiertelność nawet o 35%. Według statystyk około 80% zmian wykrywanych w piersiach ma charakter łagodny, jednak każda zmiana powinna być poddana szczegółowej diagnostyce i biopsji – badaniu pozwalającemu na rozpoznanie charakteru guza.
Nowoczesna i nieinwazyjna biopsja mammotomiczna wykonywana jest w wysokospecjalistycznych ośrodkach medycznych w Polsce od roku 1999.
Zapytaj naszych specjalistów zajmujących się wykonywaniem biopsji mammotomicznej o metody leczenia Twojej dolegliwości. Zapraszamy na konsultacje chirurgiczne do Kliniki WILMED w Warszawie.