fbpx
Umów się na konsultację. Zadzwoń +22 651 98 61 lub Wypełnij formularz
 • Przedstawiamy nowoczesną metodę diagnostyczną, łączącą w sobie efektywność biopsji chirurgicznej z niską inwazyjnością biopsji gruboigłowej. To biopsja mammotomiczna, czyli biopsja gruboigłowa wspomagana próżnią. Badanie daje pewną diagnozę na podstawie analizy histopatologicznej, a jednocześnie pozostawia niewielki ślad na skórze pacjentki. Lekarz może pozostawić niewielki, zaledwie dwumilimetrowy znacznik w miejscu pobrania, dzięki któremu będzie można później łatwo zlokalizować miejsce pobrania przy kolejnych badaniach mammograficznych. Co równie istotne, metoda pozwala na usuwanie zmian nieprzekraczających dwóch centymetrów średnicy.

  Pozostałe typy biopsji i ich wady:

  • biopsja aspiracyjna cienkoigłowa – polega na kilkukrotnym nakłuciu zmiany cienką igłą w celu pozyskania komórek do badania cytologicznego. Metoda jest szybka, łatwo dostępna i mało inwazyjna. Niestety, nie w każdym przypadku zapewnia uzyskanie odpowiedniej ilości materiału do badania, w celu zobrazowania charakteru widocznej zmiany.
  • biopsja gruboigłowa – jest bardziej inwazyjna, ponieważ polega na wycięciu za pomocą specjalnej igły fragmentu tkanki z guza, który następnie trafia do badania histopatologicznego. Mimo pobierania większej ilości materiału, aniżeli w metodzie cienkoigłowej, wciąż często okazuje się, że zachodzi konieczność kilkukrotnego nakłucia.
  • biopsja chirurgiczna – to zabieg, który wprawdzie zapewnia pełną trafność diagnozy, jednak jest inwazyjny, przez co może prowadzić do zniekształcenia piersi, pozostawienia widocznej blizny, a także wiąże się z koniecznością pobytu w szpitalu.

  Na czym polega zabieg biopsji mammotomicznej?

  Lekarz korzysta ze specjalnego urządzenia wytwarzającego próżnię oraz igły o średnicy 3 mm z mechanizmem rotacyjnym. Już pojedyncze wkłucie pozwala na pobranie wystarczającej ilości tkanki bądź też usunięcie całej zmiany. Zabieg przeprowadza się pod kontrolą USG. Głowica ultrasonograficzna lokalizuje zmianę w piersi, dzięki czemu lekarz może pobrać jej fragment do badania lub całkowicie ją usunąć. Procedura trwa około 20 minut. Od razu po zabiegu pacjentka może powrócić do codziennych aktywności, bez konieczności pozostania w szpitalu. Próbka trafia do badania histopatologicznego i jeśli wynik okaże się negatywny, nie ma powodów do zmartwień.

  Badania są konieczne

  Rocznie w Polsce na raka piersi zapada blisko 13 000. Statystycznie w naszym kraju jest to najczęstsza przyczyna zgonów kobiet przed ukończeniem 65. roku życia. Wciąż aż połowa zdiagnozowanych przypadków okazuje się śmiertelna z powodu zbyt późnego wykrycia zmian. Przypominamy, że regularne przeprowadzanie mammografii i USG jest podstawą w profilaktyce chorób piersi. Te metody pozwalają na wczesne wykrycie nawet niewyczuwalnych jeszcze guzów piersi i sutka.

  Wykrycie zmiany we wczesnym stadium za pomocą mammograficznych badań przesiewowych przyczynia się do spadku umieralności aż o 1/3. W przypadku pacjentek po 50. roku życia badania piersi obniżają śmiertelność nawet o 35%. Według statystyk około 80% zmian wykrywanych w piersiach ma charakter łagodny, jednak każda zmiana powinna być poddana szczegółowej diagnostyce i biopsji – badaniu pozwalającemu na rozpoznanie charakteru guza.

  Nowoczesna i nieinwazyjna biopsja mammotomiczna wykonywana jest w wysokospecjalistycznych ośrodkach medycznych w Polsce od roku 1999.

  Zapytaj naszych specjalistów zajmujących się wykonywaniem biopsji mammotomicznej o metody leczenia Twojej dolegliwości. Zapraszamy na konsultacje chirurgiczne do Kliniki WILMED w Warszawie.

Umów się na konsultację już teraz +22 651 98 61
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

  Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...

   Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.