Każda kobieta, co miesiąc, w kilka dni po miesiączce, powinna pamiętać o badaniu palpacyjnym (ręcznym) własnych piersi. Badanie takie powinno być wykonywane przed lustrem, w dobrze oświetlonym pomieszczeniu. W trakcie badania należy zwrócić szczególną uwagę na konsystencję i spoistość gruczołu piersiowego (czy nie ma nieprawidłowych, niestwierdzanych wcześniej zgrubień i guzowatości). Należy dokładnie zaobserwować, czy występują zmiany na skórze i ewentualne wycieki z brodawki sutkowej.
Profilaktyka chorób piersi wymaga przeprowadzania regularnych, specjalistycznych, mammograficznych i ultrasonograficznych badań przesiewowych, które umożliwiają wykrywanie niewyczuwalnych guzów piersi i sutka.
W profilaktyce chorób piersi zaleca się wykonanie badania USG piersi co 6 miesięcy, niezależnie od wieku, a mammografię raz na 18 miesięcy u kobiet po 35 roku życia.
CzytajRak piersi jest najczęstszą przyczyną zgonów kobiet w Polsce przed 65 rokiem życia, dosięga on ok. 13 000 pań rocznie. Niestety aż połowa zdiagnozowanych przypadków, z powodu zbyt późnej kontroli zmian, jest śmiertelna.
Mammograficzne badania przesiewowe, poprzez wykrycie guzów sutka we wczesnych stadiach rozwoju, przyczyniają się do spadku umieralności wśród kobiet nawet o 1/3, a badania przesiewowe wykonywane u pacjentek po 50 roku życia obniżają śmiertelność wśród tej grupy wiekowej nawet o 35%. Ok. 80% zmian ma charakter łagodny, jednak wszystkie, nawet te niepozorne, wymagają konsultacji lekarskiej. W przypadku uwidocznienia jakichkolwiek zmian w badaniu, zaleca się dalszą ich diagnostykę i wykonanie biopsji pozyskującej tkanki do badania oceniającego charakter zmiany.
Nie zwlekaj z badaniem piersi !
W naszej poradni wykonujemy: