Klinika Wilmed

Strona główna / USG piersi

USG piersi

USG piersi to jedno z podstawowych badań w zakresie profilaktyki chorób piersi, a zwłaszcza nowotworów. Powinny je regularnie wykonywać kobiety po 30. roku życia, a wcześniej również panie, w rodzinie których występowały przypadki raka piersi. W Klinice Medycznej Wilmed Warszawa USG piersi za każdym razem przeprowadzają wyspecjalizowani w tym zakresie lekarze zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób piersi, co zwiększa precyzję badania.

USG piersi to nieinwazyjne i bezbolesne badanie, pozwalające wykryć wszelkie zmiany w obrębie piersi na ich wczesnym etapie rozwoju. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać, choć najlepiej przeprowadzić je między 1. a 10. dniem cyklu miesiączkowego.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia USG piersi?

Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • ukończenie przez pacjentkę 30. roku życia (profilaktycznie raz do roku),
  • przypadki raka piersi w najbliższej rodzinie,
  • ból piersi,
  • wszelkie guzki i zgrubienia wyczuwalne podczas badania palpacyjnego,
  • wyciek wydzieliny z brodawki sutkowej.
  • długotrwałe przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych.

USG piersi przeprowadzane w Klinice Medycznej Wilmed trwa około 20 – 30 minut i jest za każdym razem poprzedzone wywiadem lekarskim. Pacjentka jest proszona o zdjęcie górnych partii odzieży i bielizny, a następnie kładzie się na kozetce. Lekarz rozprowadza na piersiach specjalny żel, a później przesuwa po nich głowicę ultrasonografu – w tym samym czasie obraz tkanek jest widoczny na ekranie urządzenia. USG piersi towarzyszy też badanie dołów pachowych – dzięki niemu sprawdza się, czy węzły chłonne nie są powiększone.

W Klinice Medycznej Wilmed Warszawa USG piersi zawsze wykonuje doświadczony w tym zakresie lekarz zajmujący się leczeniem chorób piersi, a nie radiolog. Zwiększa to precyzję badania i przyspiesza postawienie diagnozy oraz podjęcie szybkiego leczenia jeśli zajdzie taka potrzeba. Badanie pozwala bowiem wykryć zmiany już o średnicy około 5 mm i odróżnić guzy nowotworowe od torbieli czy gruczolaków.

W przypadku wykrycia jakichkolwiek niepokojących zmian specjaliści z Kliniki Medycznej Wilmed mogą też od razu przeprowadzić dalszą diagnostykę. Najczęściej jest to biopsja gruboigłowa lub mammotomiczna. Uzyskane w ich trakcie próbki materiału przekazuje się następnie do badania histopatologicznego, które daje ostateczne potwierdzenie diagnozy.

Zapraszamy do zapisów na badanie USG piersi do Kliniki WILMED w Warszawie.

Kontakt
Umów się na wizytę w Wilmed

Kontakt

Zadzwoń do nas

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a lok.U2
02-954 Warszawa - Wilanów

Godziny otwarcia

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 08:00 do 20:00