Profilaktyka raka piersi – to prostsze, niż myślisz!

Statystyki nie pozostawiają złudzeń – co roku z powodu nowotworów piersi umiera około 5 tys. Polek. Te dramatyczne liczby można by zmniejszyć poprzez wykonywanie odpowiednich badań profilaktycznych, do których zalicza się przede wszystkim USG piersi, badania mammograficzne oraz biopsje diagnostyczne. Wszystkie te badania mogą zostać wykonane lub zlecone w klinice Wilmed w Warszawie.

Rak piersi to podstępna choroba – atakuje znienacka kobiety w różnym wieku, nawet bardzo młode. Niestety, nowotwory piersi wciąż charakteryzują się wysokim odsetkiem śmiertelności, choć we wczesnym stadium można je wyleczyć. Dlatego tak ważna jest profilaktyka – kobiety powinny pamiętać przede wszystkim o comiesięcznym samobadaniu piersi oraz zgłaszaniu się do lekarza zawsze, gdy wyczują w piersi niepokojące zgrubienie czy guzek. Bardzo ważne są także badania profilaktyczne takie jak USG czy biopsje diagnostyczne, przeprowadzane w warszawskiej klinice Wilmed.

USG piersi – podstawa profilaktyki nowotworów

Podstawowym badaniem w kierunku profilaktyki oraz wczesnego rozpoznania raka piersi jest badanie USG. Powinny na nie zgłaszać się regularnie kobiety już po 30. roku życia, a wcześniej – obciążone rakiem piersi rodzinnie. Do bezwzględnych wskazań do wykonania USG piersi zaliczają się także ból i tkliwość piersi, wyczuwalne palcami guzki i zgrubienia czy wydzielina z brodawki sutkowej. Należy pamiętać, że USG jest badaniem bezpiecznym, bezbolesnym i krótkotrwałym. Nie ma w zasadzie żadnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia.

Warto podkreślić, że w klinice Wilmed USG piersi za każdym razem przeprowadzają doświadczeni lekarze, specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu chorób piersi. Dzięki posiadanej wiedzy, umiejętnościom i wieloletnim doświadczeniu potrafią wykryć podczas badania guzek już o średnicy 2-3 mm. Fakt, że badania wykonują wyspecjalizowani lekarze bardzo skraca również czas potrzebny do postawienia diagnozy – mogą oni bowiem od razu zlecić konkretne badania.

Niezbędnym badaniem w kierunku profilaktyki oraz szybkiego wykrywania raka piersi jest także mammografia. Polega ona na zobrazowaniu piersi w dwóch projekcjach na zdjęciach rentgenowskich. Mammografia pozwala dobrze ocenić m.in. drobne zmiany w piersiach o budowie tłuszczowej oraz mikrozwapnienia. Ze względu na fakt, że podczas badania wykorzystuje się niewielką dawkę promieniowania rentgenowskiego, mammografia nie jest wskazana m.in. u kobiet w ciąży.

Biopsje diagnostyczne

Jeżeli specjaliści z kliniki Wilmed w trakcie USG zaobserwują w piersi jakąkolwiek niepokojącą zmianę, kierują pacjentkę na wykonywane na miejscu biopsje diagnostyczne. W celu diagnostyki zmian przeprowadzić można biopsję gruboigłową, polegającą na pobraniu przy pomocy igły wycinka zmiany do badania histopatologicznego. Innym rodzajem badania jest biopsja mammotomiczna – wykonywana za pomocą urządzenia zwanego mammotomem, wytwarzającego próżnię, a także cienkiej igły o średnicy 3 mm z mechanizmem rotacyjnym. Badanie przeprowadza się pod kontrolą USG – lekarz obserwuje na monitorze zmianę w piersi i wkłuwa w odpowiednie miejsce igłę. Dzięki nowoczesnym technologiom już pojedyncze wkłucie pozwala pobrać wystarczającą ilość tkanki do badania histopatologicznego, a nawet usunąć całą zmianę.

Jeszcze raz podkreślić trzeba, że nowotwory piersi wykryte we wczesnym stadium są uleczalne. Nie zapominajmy więc o badaniach profilaktycznych!

 

Zapraszamy do kontaktu. Zadzwoń +22 651 98 61 Wypełnij formularz
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

  Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...

   Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.