biopsja mammotomiczna Wilmed

Strona główna / Baza Wiedzy / Biopsja gruboigłowa i mammotomiczna wspomagana próżnią

Biopsja gruboigłowa i mammotomiczna wspomagana próżnią

Biopsja gruboigłowa wspomagana próżnią i biopsja mammotomiczna – małoinwazyjna metoda diagnostyczna o wielu zaletach

Biopsja gruboigłowa wspomagana próżnią inaczej mammotomiczna to nowoczesna metoda, która niesie ze sobą wiele zalet. Jakie dokładnie? Czym jest biopsja gruboigłowa wspomagana próżnią i biopsja mammotomiczna i jakie są wskazania do jej wykonania? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu. Zachęcamy do krótkiej lektury!

 Czym jest biopsja mammotomiczna?

 Biopsja mammotomiczna (MMT), czyli biopsja gruboigłowa wspomagana próżnią, to nowoczesna metoda, która łączy w sobie efektywność biopsji chirurgicznej i małoinwazyjność biopsji gruboigłowej. MMT stosowana jest głównie w diagnostyce onkologicznej i pozwala na szybkie rozpoznanie podejrzanych zmian w piersiach, w tym właśnie raka piersi. Jednak to nie wszystko, ponieważ biopsja  mammotomiczna umożliwia też bezoperacyjne usuwanie zmian z piersi o średnicy nieprzekraczającej 2 cm.

Jakie są wskazania do wykonania biopsji mammotomicznej?

Kobiety mogą być skierowane na biopsję mammotomiczną wtedy, gdy podczas badania  palpacyjnego, USG lub mammografii specjalista stwierdzi nieprawidłowości w piersiach. Mogą to być nie tylko zmiany w strukturze piersi, ale też kolorze skóry lub przy wycieku z sutka.

Biopsja mammotomiczna pozwala zdiagnozować nawet bardzo drobne zmiany, które są niewyczuwalne podczas badania palpacyjnego. To skuteczna metoda wykrywania torbieli w piersiach, podejrzanych zmian wskazujących na nowotwór lub gruczolakowłókniaków.

Co ważne, jeżeli jest to zabieg diagnostyczny, to wielkość zmiany nie jest ograniczeniem. Z kolei jeśli na celu jest jej usunięcie, to zmiana musi być łagodna i nie może przekraczać 2 cm średnicy.

Jak przebiega biopsja mammotomiczna?

Do biopsji mammotomicznej wykorzystuje się urządzenie wytwarzające próżnię oraz igły z nożem rotacyjnym. To dzięki niemu pojedyncze wkłucie umożliwia pobranie wystarczającego fragmentu zmiany do badania lub jej całkowite usunięcie. Wszystko odbywa się pod kontrolą ultrasonograficzną. Oznacza to, że specjalista lokalizuje najpierw zmianę w piersi przy pomocy głowicy ultrasonograficznej, a następnie za pomocą mammotomu pobiera fragment zmiany do badania lub ją całkowicie usuwa.

Cały zabieg trwa około dwudziestu minut. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i można go obserwować na ekranie monitora. Miejsce nacięcia jest niewielkie, więc nie wymaga zakładaniu szwu. Pacjentce po zabiegu zakłada się plaster i opatrunek uciskowy z kompresem chłodzącym.  Poza tym po biopsji mammotomicznej pacjentka od razu może wrócić do normalnego życia. Nie ma konieczności hospitalizacji.

Z kolei pobrane próbki są przekazywane do badania histopatologicznego. Jeśli wynik jest negatywny, to zmiana ma łagodny charakter i nie ma powodów do zmartwień.

Jak się przygotować do biopsji mammotomicznej?

Biopsja mammotomiczna nie wymaga specjalnego przygotowania. Mimo wszystko warto pamiętać, że do badania trzeba się rozebrać od pasa w górę.

Po biopsji pierś może być też tkliwa. Dlatego najlepiej postawić na wygodne ubranie, które zapewni komfort i będzie łatwa do ściągnięcia.

Trzeba też zabrać ze sobą wcześniej wykonane badanie mammograficzne i USG piersi. Kluczowe jest też powiadomienie lekarza wykonującego zabieg o ewentualnych problemach z zaburzeniami krzepnięcia krwi i stosowanych lekach przeciwzakrzepowych. Poza tym warto też przygotować się na ograniczenia po zabiegu. Najlepiej przez około trzy dni po nim unikać nadmiernej aktywności fizycznej i prac domowych.

Biopsja mammotomiczna – możliwe powikłania

 Biopsja mammotomiczna jest małoinwazyjna. Dlatego  uważana jest za jedno z bezpieczniejszych badań, po którym rzadko kiedy występują powikłania. Najczęstszym z nich jest krwiak występujący w miejscu wkłucia. Tylko w nielicznych przypadkach pojawiają się trudności w gojeniu miejsca wkłucia lub infekcja.

Jakie zalety ma biopsja mammotomiczna?

Przede wszystkim biopsja mammotomiczna to skuteczna metoda diagnostyczna, która pozwala rozpoznać charakter nawet drobnych zmian w piersiach. Nie zapominajmy też o jej efektywności. Pojedyncze wkłucie pozwala pobrać wystarczającą ilość tkanki do badania histopatologicznego.

Biopsja  mammotomiczna pozwala też usuwać łagodne zmiany z piersi o średnicy nieprzekraczającej 2 cm średnicy. Nie jest konieczne planowanie operacji, ani też hospitalizacja.

Sam zabieg trwa około dwudziestu minut. Po zabiegu pacjentka wraca do domu i do normalnego życia, choć przez około trzy dni powinna więcej czasu poświęcić na odpoczynek. Warto też wspomnieć, że dzięki tej metodzie widoczny jest jedynie ślad po wkłuciu igły. Nie ma blizn jak w przypadku cięcia chirurgicznego. Rzadko kiedy występują też powikłania. J

eśli w dodatku biopsja mammotomiczna zostanie wykonana w profesjonalnej klinice, to można liczyć na przystępny cennik i najwyższą jakość usług. Pacjentki trafiają pod opiekę doświadczonych specjalistów z zakresu chirurgii i chirurgii onkologicznej, a to gwarantuje też spokój i szybszy powrót do zdrowia.

Wyróżnienia

Wyróżnienie dla Najlepszej Placówki 2019

Wyróżnienie przyznane przez pacjentów, którzy skorzystali z naszych usług za pośrednictwem platformy tourmedica.pl

Otrzymaliśmy prestiżowe wyróżnienie od pacjentów, którzy docenili wysoką jakość naszych usług medycznych, korzystając ze strony ZnanyLekarz.

5 / 5

Nasza placówka zdobyła wyróżnienie przyznane przez zadowolonych pacjentów, którzy skorzystali z naszych profesjonalnych usług medycznych za pośrednictwem Kliniki.pl.

9 / 10

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a lok.U2
02-954 Warszawa - Wilanów

Godziny otwarcia

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 08:00 do 20:00