Operacja raka piersi? To nie wyrok!

Wykrycie choroby nowotworowej piersi i późniejsze leczenie, bardzo często obejmujące inwazyjne operacje piersi, zawsze są traumatycznym przeżyciem dla kobiety. Na szczęście istnieją już sposoby, by operacyjne leczenie raka piersi było mniej obciążające dla pacjentki, a wykonywane rekonstrukcje pozwalają kobietom odzyskać samoakceptację oraz radość życia.
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym diagnozowanym u Polek, a zachorowalność na niego niestety z roku na rok wzrasta. Choć dzięki rozwojowi innowacyjnych metod i technologii medycznych oraz diagnostycznych u sporej grupy pacjentek w ramach leczenia da się już wykonywać operacje oszczędzające pierś, to jednak u wielu z nich nadal istnieje konieczność usuwania całego narządu. Współcześnie dąży się jednak do tego, by kobieta nie została bez pomocy w sytuacji amputacji piersi – standardem stają się rekonstrukcje, które pozwalają pacjentkom odzyskać estetyczny wygląd, pozbyć się kompleksów i zaniżonej samooceny oraz odzyskać równowagę psychiczną.

Rekonstrukcja piersi – natychmiastowa czy odroczona?

Rekonstrukcje piersi po operacji jej usunięcia można wykonać na dwa sposoby. Rekonstrukcje natychmiastowe polegają na tym, że lekarze odtwarzają pierś podczas tej samej operacji, w trakcie której usuwana jest pierś pacjentka budzi się więc zarówno z usuniętym nowotworem, jak i z nową piersią. Pod kątem psychologicznym jest to bez wątpienia korzystniejsze rozwiązanie. Pacjentka nie przechodzi traumy związanej z utratą atrybutu swojej kobiecości, może normalnie funkcjonować i skupiać się wyłącznie na walce o swoje zdrowie. Niestety, rekonstrukcji natychmiastowych nie przeprowadza się u wszystkich pań – jeśli pacjentka musi zostać poddana leczeniu onkologicznemu (radioterapii, chemioterapii lub hormonoterapii), operację rekonstrukcyjną można wykonać po zakończeniu leczenia, a w przypadku radioterapii najwcześniej po 8-12 miesiącach po jej zakończeniu. W innym przypadku mogłoby dojść do powikłań, np. do martwicy tkanek lub zniszczenia implantu. W przypadku takich operacji nie ma ograniczeń wiekowych – piersi odtwarza się chirurgicznie nawet u 70-latek.
Oczywiście należy mieć świadomość, że istnieją różne metody rekonstruowania piersi (implanty, ekspandery, protezy, tkanki własne pacjentki), a dobór tej odpowiedniej zależy od indywidualnego przypadku. Ważny jest fakt, że jest to leczenie kilkuetapowe – pierwsza operacja polega na wszczepieniu ekspandera, który jest stopniowo w ciągu kilku miesięcy wypełniany solą fizjologiczną, dzięki której powiększa się do odpowiedniej wielkości rozciągając tkanki pacjentki, drugi zabieg polega na usunięciu ekspandera i wprowadzeniu w to miejsca docelowego implantu piersiowego, a ostatnim zabiegiem jest odtworzenie brodawki. Wiedza oraz umiejętności specjalistów z kliniki Wilmed, którzy mają ogromne doświadczenie w przeprowadzaniu tego typu operacji, pozwala pacjentkom cieszyć się bardzo dobrymi efektami estetycznymi.
Jeśli szukasz miejsca, gdzie w tym trudnym czasie uzyskasz specjalistyczną pomoc, zgłoś się do naszej kliniki Wilmed! Do Twojej dyspozycji pozostają lekarze z olbrzymim doświadczeniem z zakresu nowoczesnego leczenia raka piersi. Zapraszamy -> https://wilmed.pl/kontakt/.

Zapraszamy do kontaktu. Zadzwoń +22 651 98 61 Wypełnij formularz
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

    Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

    Zostaw numer
    oddzwonimy!
    Rejestracja
    Wyślij zapytanie
    na interesujący Cię temat...

      Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.