fbpx
Umów się na konsultację. Zadzwoń +22 651 98 61 lub Wypełnij formularz
 • Co to jest choroba hemoroidalna?

  Choroba hemoroidalna zwana również hemoroidamiżylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi polega na powstaniu uwypukleń w zmienionych chorobowo splotach naczyń krwionośnych znajdujących się w kanale odbytu. Lekarze wyróżniają kilka etapów choroby w zależności od stopnia zaawansowania zmian. W początkowym stadium następuje powiększenie splotów tętniczo-żylnych, rozciągnięcie błony śluzowej znajdującej się w kanale odbytu. Powstające w wyniku obrzęku guzki powiększają się i zaczynają krwawić.

  W kolejnym stadium następuje uszkodzenie naczyń krwionośnych, powstają guzy powodujące ból i krwawienie podczas wypróżniania. Stadium zaawansowane odznacza się znacznym osłabieniem funkcjonowania mięśni zwieraczy, bolesnymi stanami zapalnymi błony śluzowej i hemoroidami wypadającymi z odbytu w czasie wypróżnień i parcia. Większe guzy mogą na trwale pozostać na zewnątrz i być widoczne w ujściu kanału. Na szczęście możliwe jest już bezbolesne leczenie i usuwanie hemoroidów przez naszych specjalistów w klinice Wilmed.

  Jakie są objawy wystąpienia hemoroidów?

  Typowymi objawami są:

  • krwawienie i ból podczas wypróżnień,
  • pieczenie i świąd w okolicy odbytu,
  • uczucie ucisku, niekompletnego wypróżnienia,
  • wilgotnienie odbytu, brudzenie bielizny (problemy z utrzymaniem higieny),
  • wypadanie dużych guzów na zewnątrz, widocznych w ujściu kanału odbytu.

  W stadium początkowym charakteryzującym się niewielkimi zmianami (możliwymi do wykrycia wyłącznie w trakcie badania lekarskiego) charakterystycznymi bezbolesnymi objawami są najczęściej: krwawienie z odbytu (widoczne w postaci śladów krwi na stolcu, papierze toaletowym i bieliźnie), niekomfortowe pieczenie, świąd w okolicy odbytu. Już po tych objawach powinniśmy bezwzględnie udać się na konsultację do proktologa.

  W fazie drugiej kiedy nastąpiło już uszkodzenie naczyń krwionośnych krwawemu oddawaniu stolca towarzyszy również ból.

  W stadium zaawansowanym występuje najczęściej kilka wymienionych powyżej objawów łącznie, a wypadające hemoroidy ulegają często bardzo bolesnym stanom zapalnym.

  Kto jest narażony na hemoroidy?

  Szacuje się, że na choroby hemoroidów cierpi nawet do 30% dorosłej populacji. Przyczyny występowania tej choroby nie są jednoznacznie ustalone, ale można wyróżnić czynniki, które sprzyjają powstawaniu tej choroby. Należą do nich: zaburzenia czynności jelit (zaparcia, biegunki), ciąża i poród, brak w diecie warzyw i owoców, spożywanie pokarmów zawierających dużą ilość „ostrych” przypraw, alkohol, siedzący tryb życia – brak aktywności ruchowej, wykonywanie prac związanych z dużym wysiłkiem mięśni. Również inne zmiany chorobowe takie jak: rak odbytnicy, nadciśnienie tętnicze, marskość wątroby, mogą wywoływać lub sprzyjać powstawaniu choroby hemoroidalnej.

  Metody leczenia hemoroidów

  Leczenie choroby hemoroidalnej jest zróżnicowane. W początkowych etapach, gdy dolegliwości są niewielkie, często ulgę przynoszą leki w postaci maści i czopków stosowane miejscowo, jak również leki stosowane ogólnie, wpływające na chorobowo zmienione naczynia krwionośne. Należy jednak pamiętać, że leczenie farmakologiczne może przynieść efekty pod warunkiem właściwego doboru leków dla konkretnego pacjenta pod kontrolą lekarza. Pacjent, który sam decyduje się na leczenie preparatami dostępnymi w aptekach, może bardzo pogorszyć swój stan zdrowia prowadząc do trudnych w leczeniu komplikacji.

  W przypadku zmian bardziej zaawansowanych, konieczne jest zabiegowe leczenie hemoroidów. W dużej liczbie przypadków możliwe jest zastosowanie nowoczesnej techniki zabiegowego leczenia tej choroby polegającej na umieszczaniu specjalnych, uciskowych gumek u podstawy hemoroidów, powodujących ich niedokrwienie i martwicę. Zabiegi te nie są bolesne i możliwe do wykonania w warunkach ambulatoryjnych. Nie wymagają również obciążającego znieczulenia, jakie jest konieczne do przeprowadzenia tradycyjnych operacji, a zatem dają również szansę ludziom, u których znieczulenie do operacji nie jest możliwe z innych względów. Nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty proktologa kiedy zaobserwowaliście Państwo objawy powstania choroby hemoroidalnej. Zaniedbanie szybkiego zdiagnozowania choroby i niepodjęcie odpowiedniego leczenia sprawi, że schorzenie będzie się powiększać, powodując poważne dolegliwości bólowe.

  Lepiej skorzystać z możliwości leczenia ambulatoryjnego niż doprowadzić chorobę do stanu, w którym konieczna jest operacja z zastosowaniem metod tradycyjnych wiążąca się z pobytem w szpitalu, znieczuleniem ogólnym, z bolesnym i przykrym okresem pooperacyjnym. Należy również pamiętać, że przyczyną objawów charakterystycznych dla choroby hemoroidalnej nie zawsze muszą być zmiany chorobowe hemoroidów, ale również inne poważne schorzenia takie jak nowotwór jelita grubego. Tylko badanie lekarskie może wykluczyć takie podejrzenie.

  Procedury bezoperacyjnego zabiegowego leczenia hemoroidów

  Podjęcie decyzji o leczeniu zabiegowym musi poprzedzić konsultacja proktologiczna podczas której lekarz określi możliwości i przeciwwskazania do wykonania zabiegu. W czasie wizyty u proktologa istotne jest określenie stopnia zaawansowania choroby, gdyż tylko na tej podstawie można zastosować prawidłowe leczenie. Nawet przy niewielkich zmianach lekarz powinien obejrzeć od wewnątrz końcowy odcinek przewodu pokarmowego. Badanie to jest potrzebne, gdyż około 50% wszystkich chorób jelita grubego lokalizuje się w końcowym jego odcinku, włączając w to również możliwość występowania zmian nowotworowych.

  Gumkowanie hemoroidów

  Zabieg bezoperacyjnego usunięcia chorych hemoroidów wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym. Polega on na umieszczaniu specjalnych, uciskowych gumek u podstawy hemoroidów, które powodują ich niedokrwienie i martwicę. Zabieg trwa około 0,5 godziny. Po zabiegu pacjent może samodzielnie udać się do domu. Przed zabiegiem wykonywane jest badanie rektoskopowe, pozwalające lekarzowi obejrzeć od wewnątrz końcowy odcinek przewodu pokarmowego.

  Zapytaj naszych specjalistów zajmujących się bezoperacyjnym usuwaniem hemoroidów o metody leczenia Twojej dolegliwości. Zapraszamy na konsultacje proktologiczne do Kliniki WILMED w Warszawie.

Umów się na konsultację już teraz +22 651 98 61
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

  Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...

   Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.