Pęcherzyk żólciowy

Strona główna / Baza Wiedzy / Pęcherzyk żółciowy i dieta

Pęcherzyk żółciowy i dieta

Woreczek żółciowy i dieta

Woreczek żółciowy to dość newralgiczna część naszego ciała, szczególnie narażona na choroby przez nasze współczesne wybory żywieniowe. Nasza zachodnia dieta często koncentrująca się na spożywaniu dużych ilości węglowodanów (dość często prostych, czyli cukru) oraz tłuszczów (często tych niezdrowych), powoduje duże wyzwanie dla układu pokarmowego, wątroby i woreczka żółciowego. Niezdrowe nawyki żywieniowe narażają woreczek żółciowy na dość częstą dolegliwość – kamicę żółciową.

Jak wiemy, woreczek żółciowy to malutki narząd, ok 10 cm, który musi poradzić sobie w dość ekstremalnych warunkach niezdrowej diety. Często polega w boju, powstają w nim złogi (kamienie żółciowe), które zakłócają jego pracę. A choć mały, robi dużą robotę. Pomaga trawić tłuszcze!

Najpierw magazynuje żółć, potem, kiedy jemy posiłek uwalnia ją.  Żółć to substancja zawierająca kwasy żółciowe, barwniki żółciowe i inne składniki, których główną funkcją jest emulgacja tłuszczów. Duże cząsteczki tłuszczu z pokarmu zamienia w małe, zwane micelami otoczonymi kwasami żółciowymi. Celem emulgacji jest ułatwienie trawienia tłuszczów przez enzymy i wchłanianie w jelicie.

Niestety przez lata poddawania się tresurze reklam smakołyków, przekąsek, mlekiem i miodem płynących obietnic szybkiego pozbycia się głodu i odczuwania satysfakcji z zakupów spożywczych orientujemy się, że jesteśmy otyli, mamy wysoki cholesterol, wysoki poziom cukru i wiele innych dolegliwości, które zmuszają nas do zajęcia się sobą.

Woreczek żółciowy oberwał rykoszetem! Tak niby przypadkiem…. A jednak…. Na badaniu USG jamy brzusznej okazuje się, że jest wypełniony kamieniami, złogami cholesterolowymi albo uwapnionymi. Czasami boli. Zadajemy sobie pytania: jak to, tak bez uprzedzenia? Bez reklamy….?

Kamica żółciowa powstaje w wyniku zastoju żółci w drogach żółciowych. Przyczyną tego jest niewłaściwy skład żółci. Żółć składa się z trzech podstawowych składników: cholesterolu, kawasów żółciowych i lecytyny. Przy zachowanym prawidłowym stosunku tych składników, cholesterol rozpuszcza się w żółci i żółć przez drogi żółciowe przedostaje się do dwunastnicy. Jeżeli skład żółci jest nieprawidłowy, dochodzi do połączenia kryształków cholesterolu z solami wapnia. W konsekwencji powstają złogi w pęcherzyku żółciowym lub w drogach żółciowych.

Z medycznego punktu widzenia: kamienie dzieli się na cholesterolowe (są zwykle duże i jest ich mniej) lub częściej występujące uwapnione (są mniejsze a w woreczku znajduje się ich duża ilość).

Mam kamienie w woreczku i co dalej?

  1. Jak nie boli to dobrze, można żyć dalej, ale wniosek jest taki: należy zmienić nawyki żywieniowe, aby nie powodować zaostrzenia.
  2. Jak boli, trzeba poddać się terapii, zazwyczaj usnąć, żyć dalej i również zmienić nawyki żywieniowe!

W obu przypadkach nie obejdzie się bez refleksji nad odżywianiem, własnymi wyborami dietetycznymi i codziennymi nawykami, a także stylem życia.

Bezbolesne kamienie żółciowe można traktować jako sygnał ostrzegawczy, bolące jako alarm i poddanie się operacji. Bez dwóch zadań trzeba działać!

Do dietetyka po pomoc

Jak wynika, z obserwacji większość chorób cywilizacyjnych jest dietozależnych. To, co jemy wpływa na rozwój choroby, ale również potrafi ją powstrzymać, zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia a także zminimalizować nieprzyjemne objawy. Tak samo jest w przypadku choroby woreczka żółciowego.

W chorobie woreczka żółciowego ważne jest odżywianie.

Zalecenia żywieniowe

Jeśli zdiagnozowano u ciebie kamienie w woreczku żółciowymi, ale nie odczuwasz żadnych dolegliwości zalecany jest racjonalny sposób odżywiania. Z diety powinieneś wyrzucić wszelkie fast foody, ograniczyć dania ciężkie, smażone, zawierające duże ilości tłuszczu oraz cukru. Do diety należy włączyć błonnik pokarmowy, gdyż zwiększa on pasaż jelitowy. Dodatkowo w wątrobie zwiększa się produkcja kwasu chenodeoksycholowego (jeden z kwasów żółciowych), który sprzyja rozpuszczaniu się złogów cholesterolu. Dobrym źródłem błonnika pokarmowego są warzywa i owoce posypane otrębami lub nasionami chia lub babki lancetowatej. Należy jeść regularnie, 5 niewielkich posiłków dziennie, o stałych porach i pić zalecane ilości wody.

Warto do diety włączyć oliwę z oliwek i oleje roślinne tłoczone na zimno. Uwaga, smażenie na niektórych z nich nie jest zdrowe. Do diety warto włączyć ryby morskie jak łosoś, sardynki, śledzie. Z diety należy wykluczyć produkty trudno strawne, długo zalegające w żołądku, wzdymające oraz posiłki ostro przyprawione oraz duże ilości alkoholu.

Dieta i operacja

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie kamienie żółciowe i wskazana jest operacja warto się do niej przygotować, a także poznać zalecenia żywieniowe już po usunięciu woreczka żółciowego. Po operacji należy również wdrożyć zalecenia związane z poprawą stylu życia na bardziej zrównoważony i sprzyjający zdrowiu, czyli zapewnić sobie odpowiednią ilość aktywności ruchowej, snu oraz równowagę emocjonalną.

Odżywianie przed operacją

Operacja woreczka żółciowego jest zazwyczaj operacją planową. Należy się do niej odpowiednio przygotować a także poznać zalecenia odżywiania po niej.

To, w jaki sposób odżywiamy się w okresie okołooperacyjnym jest jednym z czynników, które mają wpływ na powrót chorego do zdrowia. Niewłaściwy stan odżywienia zarówno przed, jak i po zabiegu mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych, a także wydłużyć czas rekonwalescencji. Organizm po operacji jest osłabiony i potrzebuje czasu na regenerację. Istotnym elementem jest pożywienie, gdyż to ono i zawarte w nim składniki biorą udział w procesie regeneracji organizmu. Przed operacją zaleca się dietę lekkostrawną, bogatą w witaminy, makro oraz mikroelementy.

Jak powinna wyglądać dieta po operacji?

Przede wszystkim powinna to być dieta o niskiej zawartości tłuszczu oraz lekkostrawna. Posiłki powinny być małe objętościowo, ale jedzone częściej, a wieczorny posiłek nie najpóźniej niż 3 godziny przed snem, należy również odpowiednio nawadniać się.

Zasady diety po usunięciu woreczka żółciowego:

  • wyeliminowanie smażonych potraw, zastąpienie ich gotowaniem, pieczeniem, duszeniem
  • unikanie produktów wzdymających, ostrych, opóźniających opróżnianie żołądka (dania tłuste, warzywa strączkowe, czekolada, słodycze, kawa, ostre przyprawy);
  • ograniczenie słodyczy, ciast
  • wprowadzenie niewielkich ilości tłuszczów z olejów roślinnych, półtłustego lub chudego nabiału, mielonego siemienia lnianego, natomiast zrezygnowanie z przetworzonych mięs, wędlin, kiełbas, boczku.
  • wyeliminowanie alkoholu, palenia papierosów, mocnej kawy i herbaty.

Po okresie rekonwalescencji można powoli wracać do odżywiania mniej restrykcyjnego, jednak pamiętając o zasadach diety lekkostrawnej i łagodnej dla wątroby.

Aby ustalić optymalne odżywianie indywidualne oraz zgodne z zaleceniami żywieniowymi zalecanymi po usunięciu woreczka żółciowego warto skorzystać z porady dietetyka, który pomoże w stworzeniu jadłospisu i wdrożeniu nowych nawyków żywieniowych.

Wyróżnienia

Wyróżnienie dla Najlepszej Placówki 2019

Wyróżnienie przyznane przez pacjentów, którzy skorzystali z naszych usług za pośrednictwem platformy tourmedica.pl

Otrzymaliśmy prestiżowe wyróżnienie od pacjentów, którzy docenili wysoką jakość naszych usług medycznych, korzystając ze strony ZnanyLekarz.

5 / 5

Nasza placówka zdobyła wyróżnienie przyznane przez zadowolonych pacjentów, którzy skorzystali z naszych profesjonalnych usług medycznych za pośrednictwem Kliniki.pl.

9 / 10

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a lok.U2
02-954 Warszawa - Wilanów

Godziny otwarcia

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 08:00 do 20:00