Laparoskopowa operacja pęcherzyka żółciowego
Pęcherzyk żółciowy – kiedy go usuwać?
Pęcherzyk żółciowy, to część która wchodzi w skład przewodów żółciowych. Każdy z nas zna osobę, u której wykryto potocznie nazywane kamienie w woreczku żółciowym, i w większości są to kobiety, choć u mężczyzn też się je diagnozuje. Choroba coraz częściej dotyka osób młodych a nawet dzieci. Statystycznie to kobiety częściej cierpią z powodu kamicy pęcherzyka żółciowego i poddawane są operacji jego usunięcia.
W tym wpisie przybliżymy tę dość powszechną przypadłość. Szacuje się, że 1/5 Polaków cierpi z powodu kamicy żółciowej, w tym bezobjawowej.
Jak działają drogi żółciowe?
Żółć produkowana jest w wątrobie, a stąd przewodami przekazywana jest do przewodu pokarmowego. Wątroba usłana jest małymi przewodzikami, które łączą się z sobą w coraz większe przewody i powstają z nich dwa główne, opuszczające wątrobę: prawy i lewy przewód wątrobowy. W miejscu nazywanym wnęką wątroby oba te przewody łączą się, tworząc główną drogę żółciową, czyli przewód odprowadzający całą żółć wyprodukowaną w wątrobie. Po drodze, do głównej drogi żółciowej uchodzi przewód pęcherzykowy, łączący drogę żółciową z pęcherzykiem.
Pęcherzyk żółciowy to narząd o wielkości 10 cm, magazynuje żółć wyprodukowaną przez wątrobę i podczas posiłków ją wyrzuca. Żółć to substancja zawierająca kwasy żółciowe, barwniki żółciowe i inne składniki, których główną funkcją jest emulgacja tłuszczów. Polega ona „rozpuszczaniu” dużych cząsteczek tłuszczu z pokarmu. W ten sposób powstają micele, czyli małe cząsteczki tłuszczu otoczone kwasami żółciowymi. Celem emulgacji jest ułatwienie trawienia tłuszczów przez enzymy i wchłaniania w jelicie.
Najczęstszą chorobą dotyczącą dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego jest kamica. Rzadziej spotykane to polipy pęcherzyka żółciowego, jego stan zapalny, torbiele dróg żółciowych, nowotwory złośliwe dróg żółciowych.
Czynniki sprzyjające rozwojowi kamicy pęcherzyka żółciowego
Do czynników tych należy przede wszystkim wymienić otyłość, wysoki poziom cholesterolu, szybką utratę wagi wskutek diety, wiek po 40 roku życia, nadmierne spożycie tłuszczów, szczególnie w towarzystwie węglowodanów prostych, cukrzyca, choroby wątroby, niezdrowy tryb życia, palenie papierosów, alkoholu, niezdrową dietę.
Na czym polega kamica żółciowa?
Najczęstszym wskazaniem do operacji usunięcia woreczka żółciowego jest kamica żółciowa. Jest to schorzenie spowodowane tworzeniem się kamieni (złogów, konkrementów) w pęcherzyku żółciowym, powstających z nieusuniętych substancji występujących w żółci. Złogi najczęściej składają się z barwników żółciowych, cholesterolu oraz jonów wapniowych i białek. Kamienie dzieli się na cholesterolowe (są zwykle duże i jest ich mniej) lub częściej występujące uwapnione (są mniejsze a woreczku znajduje się ich duża ilość).
Kamica żółciowe może być bezobjawowa, ale kiedy pojawiają się objawy nie da się tego nie zauważyć. Typowym objawem kamicy żółciowej jest silny ból (tzw. kolka żółciowa) lokalizujący się w prawej okolicy podżebrowej lub na środku nadbrzusza, który może promieniować na prawą łopatkę. Dolegliwości bólowe występują głównie po spożyciu tłustego posiłku. Przy ataku pęcherzyka żółciowego mogą wystąpić również wzdęcia, nudności oraz wymioty.
Wskazania do operacji
- Najczęstszym wskazaniem do operacji usunięcia woreczka żółciowego jest kamica żółciowa.
Operację usunięcia pęcherzyka żółciowego nazywa się cholecystostomią. Wykonuje się ją na drodze chirurgii otwartej (klasycznej) a jak również z wykorzystaniem technik małoinwazyjnych takich jak laparoskopia, która obecnie jest złotym standardem postępowania. Laparoskopia wiąże się z mniejszą interwencją chirurgiczną, większym bezpieczeństwem zabiegu i mniejszym ryzykiem powikłań i infekcji, a okres hospitalizacji i rekonwalescencji jest krótszy.
Trzeba pamiętać, że nie każda kamica żółciowa stanowi wskazanie do operacji. Jeśli nie ma dolegliwości bólowych, pacjent nie odczuwa żadnych zmian w sposobie funkcjonowania nie ma potrzeby operacji. Należy jednak kontrolować stan woreczka żółciowego, wykonując cykliczne badania USG jamy brzusznej.
Zabieg usunięcia woreczka żółciowego wskazany jest, a nawet konieczny, w sytuacji kiedy choroba powoduje dolegliwości bólowe, stwarza ryzyko ostrego zapalenia trzustki, współistnieje z polipami pęcherzyka. Podczas operacji usuwany jest cały pęcherzyk żółciowy, z zaoszczędzeniem przewodu żółciowego, który odprowadza żółć z wątroby do dwunastnicy.
- Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego – to kolejne wskazanie do operacji usunięcia woreczka żółciowego
Powstaje ono na skutek nieleczonej kamicy i występuje u ok. 10-20% osób z tą chorobą. Na skutek zamknięcia światła przewodu pęcherzykowego przez kamień lub obrzęk błony śluzowej dochodzi do rozwoju stanu zapalnego. Zalegająca żółć, która nie może swobodnie odpłynąć z pęcherzyka, i kamienie drażniące błonę śluzową, powodują objawy takie jak wymioty, silny, długo utrzymujący się ból pod prawym podżebrzem, gorączka.
Leczenie w tym przypadku jest zróżnicowane. Może polegać na operacji w trybie przyśpieszonym, lub jeśli jest to niemożliwe koncentruje się na wyleczeniu stanu zapalnego i usunięcia pęcherzyka podczas planowego zabiegu kilka tygodni później.
- Rak pęcherzyka żółciowego
Rak pęcherzyka żółciowego jest dość rzadki, częściej występuje u kobiet po 60 r.ż. Wśród czynników ryzyka zachorowania na raka pęcherzyka żółciowego wymienia się nieleczoną kamicę pęcherzyka, występowanie torbieli w drogach żółciowych oraz polipów pęcherzyka żółciowego o średnicy powyżej 1 cm jak również charakterystyczną budowę ścian pęcherzyka, która wysycone są solami wapnia.
Leczenie raka pęcherzyka żółciowego stanowi zabieg chirurgicznego usunięcia pęcherzyka wraz z marginesem tkanek sąsiadujących, który w większości przypadków przeprowadzany jest na drodze chirurgii otwartej.
Diagnostyka przed operacją pęcherzyka żółciowego
Kamicę pęcherzyka żółciowego rozpoznaje się podczas badania USG jamy brzusznej. Badanie to uwidacznia złogi, umożliwia ocenę wielkości pęcherzyka żółciowego oraz szerokość dróg żółciowych. Jeśli pojawi się wskazanie do operacji pęcherzyka żółciowego trzeba wykonać badania krwi, RTG klatki piersiowej, EKG oraz badania szczególne, które zostaną przepisane przez lekarza kierującego na zabieg.
W Klinice Wilmed zajmujemy się kompleksowo pęcherzykiem żółciowym. Badamy go, przy pomocy aparatu USG, wykonujemy operację usunięcia woreczka żółciowego z zastosowaniem laparoskopii. Nasz zespół to doświadczeni chirurdzy, którzy swoje doświadczenie zdobywali w renomowanych ośrodkach klinicznych.
Jeśli po obfitych posiłkach czujesz ból, wzdęcia, masz poczucie pełności, wykonaj badanie USG jamy brzusznej i skonsultuj go z lekarzem.
Wyróżnienie dla Najlepszej Placówki 2019
Wyróżnienie przyznane przez pacjentów, którzy skorzystali z naszych usług za pośrednictwem platformy tourmedica.pl
Kontakt
Skontaktuj się z nami
Zadzwoń do nas
Adres
ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a lok.U2
02-954 Warszawa - Wilanów
Godziny otwarcia
Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 08:00 do 20:00