Ból brzucha

Strona główna / Baza Wiedzy / Nowoczesne leczenie przepuklin w klinice Wilmed

Nowoczesne leczenie przepuklin w klinice Wilmed

Przepuklina to dość często spotykane schorzenie, dotykające zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jej zdiagnozowanie zazwyczaj nie stanowi problemu – ważne jest to, by po rozpoznaniu jak najszybciej poddać się leczeniu. Nowoczesne metody leczenia przepuklin oferujemy pacjentom w naszej klinice Wilmed w Warszawie.

Przepuklina to uwypuklenie, które powstaje na skutek wydostania się narządów wewnętrznych przez otwór w powłokach ciała. Najczęściej spotykanym rodzajem choroby jest jednak przepuklina brzuszna – w tym przypadku może dojść do wydostania się pod skórę np. fragmentów jelita. Może objawiać się to bólem i uczuciem pociągania w okolicy przepukliny, czasem także wyczuwalnym pod skórą guzem, a w zaawansowanych stadiach zaburzeniami oddychania czy zaburzeniami pracy jelit.

Przepuklina brzuszna – przyczyny, czynniki ryzyka, rodzaje

Istnieje wiele czynników ryzyka wystąpienia przepukliny brzusznej. Narażone na to schorzenie są m.in. kobiety spodziewające się dziecka, osoby bardzo ciężko pracujące fizyczne, pacjenci z dużą nadwagą, mężczyźni z przerostem prostaty. Bezpośrednią anatomiczną przyczyną przepukliny brzusznej jest za każdym razem nieprawidłowa budowa powłok ciała i/lub zaburzenia produkcji włókien kolagenowych, odpowiadających za ich elastyczność oraz szczelność. Ze względu na umiejscowienie, wśród przepuklin brzusznych wyróżnia się:

  • przepuklinę pachwinową,
  • przepuklinę udową,
  • przepuklinę pępkową,

Jeśli przepuklina rozwija się jako powikłanie po zabiegu chirurgicznym, mamy do czynienia z przepukliną pooperacyjną.

Dlaczego należy leczyć przepukliny?

Jakiekolwiek niepokojące objawy sugerujące obecność przepukliny powinny skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza – wbrew stereotypowym opiniom, przepuklina nie ustąpi samoistnie, a jedynym skutecznym sposobem leczenia choroby są zabiegi operacyjne. Nie można z tym zbyt długo zwlekać – nieleczona przepuklina może skutkować groźnymi dla zdrowia, a nawet życia powikłaniami, takimi jak martwica jelit czy uwięźnięcie przepukliny.

Nowoczesne leczenie przepuklin w klinice Wilmed

Jak już wcześniej wspomniano, jedyną skuteczną metodą leczenia przepuklin jest zabieg operacyjny. Polega on na tym, że w miejscu ubytku tkanek rozciąga się specjalną siatkę polipropylenową, która zapobiega wydostawaniu się narządów z jamy brzusznej. Po pewnym czasie siatka zrasta się z tkankami, chroniąc przed nawrotami przepukliny.

Jeszcze niedawno operację przeprowadzano w znieczuleniu ogólnym, a pacjenta po jej zakończeniu czekała długa rekonwalescencja. W klinice Wilmed przepukliny leczymy w trybie jednodniowym – dzięki nowoczesnym technologiom i lekom, a także umiejętnościom naszych specjalistów już kilka godzin po zabiegu pacjent może wrócić do domu i tam dochodzić do zdrowia. Stosowana w klinice Wilmed tzw. metoda tension free zmniejsza dolegliwości bólowe oraz pozwala wykonywać zabiegi nawet u osób starszych (ze względu na wykorzystanie mniej obciążających dla organizmu rodzajów znieczuleń). Powrót do normalnych aktywności możliwy jest już pod 7 dniach w porównaniu do kilku-kilkunastu tygodniach rekonwalescencji po tradycyjnych operacjach.

Dodatkowo, w porównaniu do tradycyjnych operacji przepuklin, liczba nawrotów po operacjach z wykorzystaniem metody tension free dotyka niespełna 1 % pacjentów. Po tradycyjnych operacjach odsetek nawrotów wynosi około 10-20%.

Wszystkich pacjentów wymagających leczenia przepukliny brzusznej zapraszamy na konsultacje chirurgiczne do kliniki Wilmed!

Wyróżnienia

Wyróżnienie dla Najlepszej Placówki 2019

Wyróżnienie przyznane przez pacjentów, którzy skorzystali z naszych usług za pośrednictwem platformy tourmedica.pl

Otrzymaliśmy prestiżowe wyróżnienie od pacjentów, którzy docenili wysoką jakość naszych usług medycznych, korzystając ze strony ZnanyLekarz.

5 / 5

Nasza placówka zdobyła wyróżnienie przyznane przez zadowolonych pacjentów, którzy skorzystali z naszych profesjonalnych usług medycznych za pośrednictwem Kliniki.pl.

9 / 10

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a lok.U2
02-954 Warszawa - Wilanów

Godziny otwarcia

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 08:00 do 20:00