Ginekomastia – to można leczyć!

Ginekomastia – to można leczyć!

Ginekomastię definiuje się jako powiększenie jednego lub obu gruczołów piersiowych u mężczyzn. Pojawić się może u panów w każdym wieku – miewa jednak różne podłoże. W wielu przypadkach ginekomastia jest powodem zaniżonej samooceny, kompleksów, kłopotów z nawiązywaniem intymnych relacji – na szczęście istnieją skuteczne metody jej leczenia. Dysponujemy nimi oczywiście w naszej klinice Wilmed!

Statystyki dotyczące ginekomastii są niejednoznaczne, gdyż na pewnych etapach życia mężczyzny ginekomastia jest stanem fizjologicznym oraz samoistnie ustępującym. Powiększenie gruczołu piersiowego dość często występuje u dzieci płci męskiej od razu po urodzeniu. Czasowa ginekomastia pojawia się nawet u 65% chłopców w okresie dojrzewania i ustępuje po ustabilizowaniu się sytuacji hormonalnej. Wzrost występowania tego stanu notuje się znów u mężczyzn powyżej 65. roku życia – szacuje się, że wówczas ginekomastia może dotyczyć nawet 30% panów. Jak więc widać, jest to problem występujący dość powszechnie.

Ginekomastia – przyczyny

U dorosłych mężczyzn bezpośrednią anatomiczną przyczyną ginekomastii jest rozrost tkanek wokół sutka, który z kolei bywa spowodowany dość skomplikowanymi zaburzeniami hormonalnymi. Mówiąc wprost – do ginekomastii dochodzi wtedy, gdy w organizmie nad męskim hormonem, czyli testosteronem, zaczynają dominować hormony żeńskie, czyli estrogeny. Do takiego stanu mogą przyczyniać się:

  • czynniki genetyczne,
  • wiek,
  • zwiększona produkcja białek wiążących hormony płciowe,
  • nadczynność tarczycy,
  • marskość wątroby,
  • długotrwały silny stres,
  • przewlekła niewydolność nerek,
  • przyjmowanie niektórych leków.

Uważa się, że ginekomastią jest stan, w którym grubość gruczołu piersiowego mężczyzny przekracza 2 centymetry. Uwaga! Ginekomastii nie należy mylić z lipomastią, czyli nagromadzeniem tkanki tłuszczowej wokół piersi mężczyzny, spowodowanym np. otyłością, złą dietą czy zbyt małą ilością aktywności fizycznej.

Ginekomastii można się pozbyć!

Ginekomastia u noworodków czy chłopców w okresie dojrzewania nie wymaga leczenia. W przypadku lipomastii dobre rezultaty przynieść może redukcja masy ciała i systematyczny ruch, z ewentualnym wsparciem w postaci zabiegów medycyny estetycznej. Ginekomastia jest już jednak stanem wymagającym specjalistycznego leczenia, w które zaangażować się musi m.in. endokrynolog. Pacjenta czekają bowiem m.in. badania hormonalne oraz przyjmowanie leków regulujących stężenie męskich i żeńskich hormonów we krwi. Jeśli ginekomastia jest efektem innych chorób, np. nerek, konieczne bywa wdrożenie właściwej terapii (w tym wypadku – urologicznej).

Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów lub przyczyn ginekomastii nie udaje się ustalić, zalecane jest leczenie chirurgiczne, polegające na usunięciu nadmiaru gruczołu. W naszej klinice Wilmed zabiegi takie wykonują doświadczeni specjaliści z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod – w wielu przypadkach już po kilka godzinach pacjent może wrócić do domu.

W klinice Wilmed zapewniamy wszystkim panom borykającym się ze wstydliwym problemem ginekomastii indywidualne, pełne troski podejście oraz – co oczywiste – pełną dyskrecję. Zapraszamy do kontaktu – nasi specjaliści pomogą pozbyć się kompleksów i znów cieszyć się pełnią życia -> https://wilmed.pl/kontakt/.

Zapraszamy do kontaktu. Zadzwoń +22 651 98 61 Wypełnij formularz