Przetoka okołoodbytnicza jest chorobą zapalną, która polega na wytworzeniu się kanału pomiędzy odbytem a skórą okolicy odbytu. Powstaje zwykle w następstwie zapalenia gruczołów znajdujących się w ścianie odbytnicy, które może przebiegać niemal niezauważalnie lub jako następstwo ropnia okolicy odbytu. W okolicy odbytu powstaje niewielki otwór, z którego następuje wyciek ropny.
Główną przyczyną powstania przetoki okołoodbytniczej, jest infekcja bakteryjna gruczołów, znajdujących się w kanale odbytu.
Rzadszymi przyczynami mogą być:
Samowyleczenie przetoki należy do rzadkości, a leczenie zachowawcze nie jest zazwyczaj skuteczne. Z tego powodu przetoki okołoodbytnicze leczy się operacyjnie.
Pierwszym etapem leczenia jest konsultacja u specjalisty proktologa, podczas której lekarz postawi diagnozę. Czasami do rozpoznania choroby wystarczy jedno badanie lekarskie, ale w niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie badań dodatkowych (m.in. USG transrektalnego).
Zabiegi usuwania przetok odbytu wykonuje się najczęściej w znieczuleniu nadoponowym („do krzyża”). W zależności od charakteru przetoki można ją wyciąć w całości, naciąć i zostawić otwartą do gojenia lub otworzyć częściowo i założyć do jej środka gumową taśmę.
Inną techniką leczenia przetok jest wstrzykiwanie do ich światła specjalnych preparatów mających wypełnić całą przetokę.
Leczenie przetok odbytu oraz gojenie po zabiegu jest procesem długotrwałym i wymaga bardzo dobrej współpracy chirurga z chorym i częstych kontroli rany operacyjnej. Ważnym elementem leczenia jest utrzymanie czystości okolicy odbytu. Trzeba też pamiętać, że dość często przetoki okołoodbytnicze pomimo prawidłowo prowadzonego leczenia mogą nawracać.
Zapytaj naszych specjalistów zajmujących się leczeniem przetok okołoodbytniczych o metody leczenia Twojej dolegliwości. Zapraszamy na konsultacje proktologiczne do Kliniki WILMED w Warszawie.