Wodniak jądra – trzeba go leczyć szybko i skutecznie
Schorzenia chorób narządów płciowych oprócz objawów danej choroby mogą mieć wpływ na komfort psychiczny pacjenta. Szybkie postawienie diagnozy oraz wdrożenie specjalistycznego leczenia daje efekty również w poprawie samopoczucia. W Klinice Wilmed rozumiemy zdrowotne problemy mężczyzn. W naszym rozumieniu choroby dotykające narządów intymnych mężczyzn powinny być poddane szybkiej interwencji terapeutycznej, aby nie powodować komplikacji a także niepotrzebnego stresu, który wpływa na ogólne samopoczucie panów.
Wodniak jądra to dość często obserwowana przez nasz zespół dolegliwość. W naszej placówce leczymy go chirurgicznie, zachowując najwyższe standardy i dając naszym pacjentom poczucie intymności i wsparcia.
W tym wpisie przybliżymy problem wodniaka jądra.
O wodniaku jądra słów kilka
Wodniak jądra może pojawić się w każdym wieku, w okresie niemowlęcym, w dzieciństwie a także w już dorosłości. Wodniak jądra może być: wrodzony i rozpoznaje się go bezpośrednio po urodzeniu dziecka lub nabyty pojawia się u osób dorosłych a także nastolatków.
Wodniak jądra u dorosłych pacjentów objawia się powiększeniem moszny. Powiększenie to pojawia się na skutek nadmiernego nagromadzenia się płynu pomiędzy błoną otrzewną a błoną ścienną osłonki jądra. Uczucie ciężaru w mosznie to kolejny objaw. U niektórych pacjentów pojawia się również utrudnienie chodzenia i czasami dolegliwości bólowe.
Zwykle choroba dotyczy jednej strony, ale może wystąpić obustronnie, choć dość rzadko.
Przyczyną tego zjawiska może być zwiększone wydzielanie płynu lub nieprawidłowe jego wchłanianie przez osłonkę jądra, ostry lub przewlekły stan zapalny jąder i nadjądrzy, nowotwór jądra, urazy jądra, powikłania po operacyjnym leczeniu żylaków powrózka nasiennego lub przepuklina pachwinowej.
Wodniak jądra prowadzić może do zaburzeń w ukrwieniu jądra i nadjądrza, co powodować spadek jakości nasienia, a także zanik jądra.
Diagnostyka wodniaka jądra
W tej chwili diagnostyka jądra opiera się na szczegółowo przeprowadzonym badaniu USG. Jest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne. Każdy mężczyzna, który stwierdził u siebie niepokojące objawy jak powiększenie rozmiaru moszny powinien zgłosić się do lekarza urologa. Lekarz przeprowadzi wywiad, badanie palpacyjne oraz badanie USG jąder i nadjądrzy, które określi stan chorobowy oraz daje możliwość różnicowania z innymi chorobami, których objawy są podobne do objawów wodniaka jądra.
Samobadanie jądra – profilaktyka, o której każdy mężczyzna powinien pamiętać
Tak jak namawia się kobiety do samobadania piersi, tak również mężczyźni powinni przynajmniej raz w miesiącu samemu zbadać swoje jądra. Zdrowe jądro jest miękkie i gładkie. Nieprawidłowe: twarde i chropowate. Na tylnej ścianie wyczuwalne będą twarde zgrubienia połączone z jądrem, czyli najądrza i nasieniowód. Badając jądra, należy pamiętać, że prawe jądro jest zawsze nieco większe od lewego, a wyczuwalne zgrubienie w szczytowej części jądra – to najądrze. Czasami może ono boleć przy ucisku.
Jądra najlepiej badać po kąpieli lub ciepłym prysznicu, kiedy skóra na worku mosznowym jest rozluźniona. Nie należy badać jąder ani prącia przed ani tuż po stosunku seksualnym. W stanie podniecenia narządy płciowe są nabrzmiałe, czegoś można nie zauważyć lub niepotrzebnie coś niewłaściwie zinterpretować. Każde jądro należy badać oddzielnie.
Na początku należy jądra obejrzeć i poszukać zmian w wielkości, zabarwieniu i strukturze. Po tym przetaczaj jądro ostrożnie między kciukiem a palcem wskazującym, poszukując pod skórą jakiegokolwiek zgrubienia lub grudek. Badając jądro, warto zwrócić uwagę, czy nie zmieniło ono wyglądu, czy nie powiększyło się i czy skóra nie jest zbyt napięta albo chropowata. Niepokój powinny wywołać zmiany w wielkości jądra, jego bolesność przy niewielkim dotyku, a także codzienny dyskomfort w kroczu. Obserwując jądra możesz też dostrzec różne objawy skórne: zaczerwienienia, ranki, wrzody, krostki, które warto skonsultować z lekarzem dermatologiem. Kiedy podczas samobadania dostrzeżesz coś niepokojącego umów się na wizytę do urologa.
Leczenie wodniaka jądra
Po przeprowadzeniu diagnostyki USG i postawieniu diagnozy, lekarz zaproponuje odpowiednią terapię. W przypadku wodniaka jądra jest to zabieg operacyjny o stosunkowo niskiej inwazyjności. Im wcześniej wykonany, tym ryzyko rozwoju choroby i powikłań jest mniejsze.
Na czym polega zabieg usunięcia wodniaka jądra?
Zabieg usunięcie wodniaka jądra polega na operacyjnym usunięciu osłonek jądra, między którymi znajduje się płyn powodujący powiększenie zawartości moszny, czyli wodniak. Operacja najczęściej wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym z dożylną sedacją. Pacjent przed zabiegiem otrzymuje lek działający relaksująco (zmniejszający napięcie nerwowe) oraz nasennie. Czas trwania operacji to około 1 – 2 h. Po operacji pacjent pozostaje w klinice pod indywidualną opieką pielęgniarki około 8 godzin, a następnie może samodzielnie udać się do domu. Po operacji pacjent zgłasza się na wizyty kontrolne.
Rekonwalescencja po zabiegu trwa kilka dni, po których pacjent wraca do pełnej sprawności. W ciągu kilku tygodni od zabiegu, należy prowadzić oszczędzający tryb życia. Pacjent nie powinien nosić obcisłej bielizny a także ograniczyć nadmierny wysiłek fizyczny. Po zabiegu zwykle pojawia się obrzęk, co jest zjawiskiem normalnym, które samoistnie zanika w okresie ok. 1 – 2 tygodni od zabiegu oraz możliwe są dolegliwości bólowe. W przypadku pojawienia się nasilonych dolegliwości bólowych, wysięku ropnego z rany lub krwawienia, zaczerwienienia miejsca pooperacyjnego, czy gorączki konieczne jest skonsultowanie tych objawów z lekarzem. Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza.
Operacja wodniaka jądra wiąże się z minimalnym ryzykiem wystąpienia niektórych powikłań. Jednak trzeba mieć na uwadze, że takowe mogą wystąpić. W dużej mierze są one uzależnione od stopnia zaawansowania choroby. Wśród nich najczęściej wymienia się możliwość wystąpienia zapalenia jądra, pojawienie się krwiaka w mosznie, bardzo rzadko ryzyko nawrotu wodniaka jądra lub krwawienia.
Konsekwencje nieleczenia wodniaka jądra
Nieleczony wodniak jądra u dorosłych ma tendencję do powiększania się, a osiągając coraz większy rozmiar może prowadzić do pojawienia się dolegliwości bólowych na skutek ucisku jądra, które nasilają się podczas chodzenia, uprawiania sportu czy codziennej aktywności fizycznej. Wodniak jądra o większych rozmiarach powoduje ucisk na jądro, co może prowadzić do niepłodności poprzez zwiększenie temperatury w mosznie. Wodniak może być również objawem innych chorób takich jak nowotwór jądra, stan zapalny jądra lub najądrza. Dlatego bardzo ważna jest szybka diagnostyka różnicowa i podjęcie szybkiego leczenia.
Wyróżnienie dla Najlepszej Placówki 2019
Wyróżnienie przyznane przez pacjentów, którzy skorzystali z naszych usług za pośrednictwem platformy tourmedica.pl
Kontakt
Skontaktuj się z nami
Zadzwoń do nas
Adres
ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a lok.U2
02-954 Warszawa - Wilanów
Godziny otwarcia
Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 08:00 do 20:00