Trzymające się dłonie

Strona główna / Baza Wiedzy / Wazektomia – nowoczesny sposób na męską antykoncepcję

Wazektomia – nowoczesny sposób na męską antykoncepcję

Wazektomia to coraz częściej stosowana i wybierana przez mężczyzn metoda antykoncepcji. Na zachodzie Europy i w USA jest ona bardzo popularna. Teraz także w Polsce jest dostępna, a zabieg wazektomii można przeprowadzić w komfortowych warunkach w Klinice Wilmed.

Antykoncepcja – wspólna odpowiedzialność mężczyzn i kobiet.

Rozwój różnych form antykoncepcji coraz bardziej skutecznych, przyczynił się poniekąd do emancypacji kobiet. Przemiany w zakresie podejścia do planowania rodziny są w dużej mierze zasługą samych kobiet. To kobiety przez dekady dążyły do tego, aby świadomie wybierać, czy i kiedy chcą zostać matkami. Do tej pory większość metod kontroli płodności obciąża odpowiedzialnością kobiety. Hormonalne sposoby antykoncepcji nierzadko zaburzają ich gospodarkę hormonalną, zwiększając ryzyko nowotworu, chorób układu krwionośnego, cukrzycy i inne.

Wraz z przemianami światopoglądowymi dotyczącymi ról i obowiązków mężczyzn, naukowcy zaczęli poszukiwać bezpiecznych i skutecznych metod kontroli płodności mężczyzn, które jednocześnie byłyby bezpieczne dla kobiet. Wielu mężczyzn nie akceptuje ogólnodostępnych, klasycznych, nie zawsze w 100 % skutecznych form antykoncepcji, szczególnie kiedy są w stałym związku.

Wśród nowych metod rozwijane są pigułki dla mężczyzn (wciąż jeszcze na etapie testów) oraz wazektomia, która jest stale ulepszana i coraz bardziej popularna w krajach zachodnich.

Wazektomia z medycznego punktu widzenia

Wazektomia (z łac. vasotomia), to zabieg urologiczny polegający na przecięciu nasieniowodów. W efekcie do nasienia nie przedostają się plemniki, eliminując możliwość zapłodnienia. W trakcie tego zabiegu odsłania się nasieniowody nieco powyżej jądra, a następnie przecina je i zszywa. Często, na wszelki wypadek oba przecięte końce umieszcza się dodatkowo w różnych warstwach tkanki, tak by nie zdołałaby się ponownie złączyć.

Chirurg urolog dokonuje niewielkiego nacięcia w worku mosznowym, wyciąga przewody nasienne, przecina i zamyka je koagulacyjnie na końcach. Następnie zszywa pół-centymetrowe nacięcie na mosznie. Przeciętny mężczyzna po około 30 ejakulacjach przestaje wydalać plemniki. Zabieg trwa około 30 minut.

Zabieg ten zaliczany jest do jednej z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży jednocześnie nie wpływa na funkcje seksualne mężczyzny. Ryzyko wpływu wazektomii na dysfunkcje związane z erekcją jest minimalne.

Inwazyjność tej metody jest zdecydowanie mniejsza w porównaniu z podwiązaniem  jajników, trwałą sterylizacją kobiet.

Istnieje możliwość odwrócenia procedury, choć jest to dość skomplikowane i nie zawsze skuteczne. Dlatego przed zabiegiem wazektomii należy rozpatrzyć wszystkie za i przeciw, spojrzeć na swoją sytuację rodzinną, plany na przyszłość. Decyzja o wazektomii musi być przemyślana oraz skonsultowana z lekarzem.

Przed podjęciem decyzji warto również rozważyć możliwość zamrożenia nasienia na ewentualność sztucznego zapłodnienia partnerki w przyszłości.

Statystycznie około 80% pacjentów jest zadowolonych z zabiegu. Ma na to wpływ pozbycie się strachu przed niechcianą ciążą, możliwość zrezygnowania z hormonalnych metod antykoncepcji przez kobietę.

Trzeba jednak pamiętać, że od razu po wazektomii nie następuje całkowity brak plemników w nasieniu. Skuteczność zabiegu stwierdza się po 12 tygodniach i przynajmniej 20 -30 ejakulacjach. Do tego czasu para powinna stosować inną formę antykoncepcji. Jest to czas kiedy u około 95% pacjentów uzyskuje się azoospermię (brak obecności plemników w nasieniu) oraz nekrospermię (nieruchome plemniki w ilości <100000). W przypadku braku azoospermii kontrolne badania ogólne nasienia wykonuje się co 6-12 tygodni.

Jeśli po 6 miesiącach od dnia zabiegu stwierdza się w nasieniu ruchome plemniki konieczne jest powtórzenie zabiegu.

Dla kogo jest zabieg wazektomii?

Wazektomia przeznaczona jest dla osób pełnoletnich, które zdecydowały się nie posiadać więcej dzieci lub wcale ich nie mieć. Istnieją sytuacje, że zabieg wskazany jest dla pary, kiedy ciąża może stanowić zagrożenie dla zdrowia kobiety lub gdy istnieje duże ryzyko wystąpienia wrodzonych wad genetycznych u dziecka.

Podjęcie decyzji musi być w pełni świadome, gdyż zabieg odwrócenia wazektomii jest kosztowny i często mało skuteczny. Zalecane jest, aby decyzja o zabiegu była podjęta wspólnie z partnerką. Zazwyczaj zabieg polecany jest mężczyznom dojrzałym i świadomym.

Wazektomia a choroby przenoszone drogą płciową

Wazektomia to bardzo skuteczna metoda w zapobieganiu ciąży. Jednak nie chroni przed zarażeniem się chorobami przenoszonymi drogą płciową takimi jak HIV/ AIDS, kiła, rzeżączka, chlamydioza, grzybica narządów płciowych, kłykciny kończyste (HPV), wirusowe zapalenie wątroby typu B.

W przypadku kontaktów seksualnych z przypadkowymi partnerami zaleca się stosowanie prezerwatyw celem uniknięcia ryzyka wymienionych chorób.

Życie seksualne po wazektomii

Wazektomia to coraz częściej wykonywany zabieg. Na stałe zaczyna wpisywać się w życie partnerskie kobiety i mężczyzny na pewnym etapie związku. Dla stałych związków jest doskonałą alternatywą dla antykoncepcji hormonalnej stosowanej przez kobiety.

Wazektomia nie ma wpływu na popęd seksualny, zdolność odczuwania orgazmu, erekcję. Nie wpływa negatywnie na życie seksualne w związku, wręcz przeciwnie, może je nawet poprawić.

Wyróżnienia

Wyróżnienie dla Najlepszej Placówki 2019

Wyróżnienie przyznane przez pacjentów, którzy skorzystali z naszych usług za pośrednictwem platformy tourmedica.pl

Otrzymaliśmy prestiżowe wyróżnienie od pacjentów, którzy docenili wysoką jakość naszych usług medycznych, korzystając ze strony ZnanyLekarz.

5 / 5

Nasza placówka zdobyła wyróżnienie przyznane przez zadowolonych pacjentów, którzy skorzystali z naszych profesjonalnych usług medycznych za pośrednictwem Kliniki.pl.

9 / 10

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a lok.U2
02-954 Warszawa - Wilanów

Godziny otwarcia

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 08:00 do 20:00