Rekonstrukcja piersi po mastektomii – co trzeba wiedzieć?

Usunięcie piersi w przebiegu choroby nowotworowej jest za każdym razem bardzo trudnym, traumatycznym przeżyciem dla kobiety. Na szczęście współczesna medycyna ma na to rozwiązanie – rekonstrukcja piersi to zabieg, który pozwala odzyskać kobietom radość życia i samoakceptację. Operacje tego typu wykonujemy w naszej klinice Wilmed w Warszawie.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem występującym u kobiet i niestety zachorowalność na niego z roku na rok się zwiększa. Choć rozwój nowoczesnych technologii medycznych pozwala coraz częściej wykonywać operacje oszczędzające pierś, to jednak nadal bardzo duża grupa pacjentek wymaga leczenia rekonstrukcyjnego. Terapia nie powinna kończyć się na amputacji piersi i wyleczeniu nowotworu, ale również rekonstrukcji utraconej piersi – tak by kobieta odzyskała akceptację własnego ciała, radość życia i naturalny, estetyczny wygląd.

Rekonstrukcja piersi – od razu czy później?

Współczesna medycyna daje możliwość odtwarzania piersi już podczas operacji mastektomii lub jako operację odroczoną. Wszystko zależy od indywidualnego stanu zdrowia pacjentki, stopnia zaawansowania choroby nowotworowej, a także ewentualnych dalszych planów jej leczenia. Jeśli u pacjentki planowana jest radioterapia, operację rekonstrukcji piersi można wykonać najwcześniej 8-12 miesięcy po jej zakończeniu. W innym przypadku mogłoby dojść do powikłań, np. takich jak martwica tkanek. Jeżeli po mastektomii pacjentka będzie poddawać się chemioterapii, rekonstrukcję piersi można przeprowadzić od razu po jej zakończeniu.

Oczywiście najbardziej korzystne dla kobiet są rekonstrukcje natychmiastowe, kiedy budzą się po operacji już z nową, zrekonstruowaną piersią. Choć nie zawsze jest to możliwe, to na szczęście nie ma ograniczeń wiekowych do wykonywania rekonstrukcji odroczonych. Nasi specjaliści operowali w klinice Wilmed nawet pacjentki w wieku 60-70 lat!

Rekonstrukcja piersi – metody

Istnieje kilka metod rekonstrukcji piersi, a wybór tej odpowiedniej zależy m.in. od stanu zdrowia kobiety, jej oczekiwań, wyglądu i wielkości drugiej piersi. Za każdym razem jest to jednak leczenie wieloetapowe. I tak rekonstrukcję piersi można wykonać z wykorzystaniem materiałów sztucznych (protezy, implanty, ekspandery) oraz tkanek własnych pacjentki. Obie te metody można również połączyć. W przypadku implantów wybór tego odpowiedniego zależy m.in. od kształtu i wielkości rekonstruowanej piersi. Jeśli do rekonstrukcji używa się wyłącznie tkanek własnych kobiety, jest to płat z mięśnia prostego brzucha.

Jeżeli druga, zdrowa pierś mocno różni się od tej zrekonstruowanej, można rozważyć zabieg jej zmniejszenia oraz symetryzacji. Ostatnim etapem leczenia jest odtworzeniem brodawki oraz otoczki – poprzez odpowiedni tatuaż lub przeszczep skóry bądź fragmentu brodawki z drugiej piersi. Dzięki wiedzy, umiejętnościom oraz doświadczeniu chirurgów z kliniki Wilmed, pacjentki mogą cieszyć się naprawdę dobrymi efektami estetycznymi.

Mastektomia nie oznacza, że do końca życia borykać się trzeba z kompleksami! Współczesna medycyna pomaga kobietom uporać się z tą traumą i znów cieszyć się akceptacją własnego ciała! Jeśli jesteś po takich przejściach i szukasz miejsca, gdzie możesz uzyskać profesjonalną pomoc, zgłoś się do nas! Nasi specjaliści wesprą Cię w tym trudnym momencie – zapraszamy do kliniki Wilmed -> https://wilmed.pl/kontakt/

Zapraszamy do kontaktu. Zadzwoń +22 651 98 61 Wypełnij formularz
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

  Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...

   Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.