Drogie Panie, dbajcie o swoje zdrowie!

Każda z nas ma kochającą rodzinę, dzieci, wnuki, zawodowe plany i mnóstwo marzeń do spełnienia… Z tych i wielu innych powodów warto więc dbać o swoje zdrowie. Pamiętajmy zwłaszcza o regularnej cytologii oraz USG piersi – te bezpieczne i mało inwazyjne badania pozwalają szybko wykryć szczególnie niebezpieczne dla kobiet nowotwory szyjki macicy i piersi.

Statystyki nie pozostawiają złudzeń – rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Stanowi blisko 23% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe oraz około 14% zgonów z tego powodu. Szacuje się, że co roku na raka piersi umiera około 400 tys. kobiet na całym świecie. Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem, a szczególnie narażone na jego wystąpienie są kobiety po 50. roku życia. 5-10% nowotworów piersi ma charakter dziedziczny.

Tak jak w przypadku wielu innych chorób, kluczem do zapobiegania rakowi piersi oraz zwiększenia szans na całkowite wyleczenie jest szybkie wykrycie schorzenia. Jednym z najważniejszych badań profilaktycznych jest USG piersi, wykonywane przez specjalistów z kliniki medycznej Wilmed, zajmujących się leczeniem chorób piersi. Na badanie powinna regularnie zgłaszać się każda kobieta po 30. roku życia. Wskazaniami do USG piersi są także wszelkie niepokojące objawy w obrębie piersi (ból, obrzęk, wydobywająca się z sutków wydzielina), przypadki nowotworów piersi w najbliższej rodzinie oraz stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej.

USG piersi – jak przebiega?

USG piersi to badanie całkowicie bezpieczne, mało inwazyjne i bezbolesne. Trwa z reguły od kilku do kilkunastu minut. W jego trakcie kobieta kładzie się na leżance bez górnych partii odzieży i bielizny, a lekarz nakłada na piersi specjalny żel. Następnie specjalista przesuwa po piersiach i dołach pachowych specjalną głowicę ultrasonografu, a uzyskiwany dzięki temu obraz jest widoczny na monitorze. USG piersi pozwala wykryć zmiany wielkości od 5 mm, a także odróżnić guzy nowotworowe od torbieli. Uzupełniająco u pacjentki przeprowadzić można także mammografię.

Cytologia to podstawa!

Inne typowo kobiece schorzenie to rak szyjki macicy. Jest to trzeci najczęstszy nowotwór złośliwy atakujący kobiety, a szczyt zachorowań przypada na szóstą dekadę życia. Polska zalicza się niestety do grupy krajów o jednym z najwyższych wskaźników zachorowalności i umieralności w całej Europie.
Tymczasem wcześnie wykryty rak szyjki macicy również może zostać wyleczony, a podstawowym badaniem profilaktycznym w kierunku tej choroby jest cytologia. Pozwala ona wykryć raka szyjki macicy jeszcze w stadium przedinwazyjnym, co znacznie zwiększa szanse na całkowite wyleczenie. Dodatkowo, cytologię wykonuje się w celu diagnozowania innych schorzeń chorób kobiecych dróg rodnych, np. nadżerek.
Ponieważ cytologia jest badaniem zupełnie bezpiecznym, bezbolesnym i nieinwazyjnym (polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy, który następnie jest poddawany specjalistycznej analizie laboratoryjnej) najlepiej zgłaszać się na nią raz do roku, a przynajmniej raz na dwa lata.

Ważnym elementem profilaktyki raka macicy są również szczepienia przeciw wirusowi HPV (brodawczaka ludzkiego), który – jak udowodniły badania – znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia zarówno zmian przedrakowych w obrębie szyjki macicy, jak i jej nowotworów. Do zakażenia wirusem może dojść np. poprzez kontakt seksualny, a szczepienie jest jedyną skuteczną metodą na uniknięcie zarażenia.

Zapraszamy wszystkie Panie do przeprowadzania regularnych badań profilaktycznych piersi oraz szyjki macicy. Do dyspozycji naszych Pacjentek pozostają wysoko wyspecjalizowani lekarze, którzy w profesjonalny sposób podpowiedzą, w jaki sposób najlepiej zadbać o swoje zdrowie. Zachęcamy do umawiania się na wizyty: telefonicznie (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00) pod numerem 022 651 98 61 lub 692 407 540 lub mailowo pod adresem przychodnia@wilmed.pl.

Zapraszamy!

Zapraszamy do kontaktu. Zadzwoń +22 651 98 61 Wypełnij formularz
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

  Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...

   Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.