Bolące kolano

Strona główna / Baza Wiedzy / Artroskopia stawów kolanowych

Artroskopia stawów kolanowych

Nadzieja na skuteczne leczenie kolana

Uszkodzenia stawów kolanowych występują bardzo często np. w wyniku uprawiania sportów takich jak narciarstwo narażających nasze kolana na różnego rodzaju urazy. Więzadła, łąkotki oraz chrząstka stawowa przejmują zazwyczaj całą energię urazu. Pechowiec, któremu to się przydarzy, najczęściej będzie uskarżał się na silny ból kolana, rozpieranie stawu przez krwiak, a czasem nawet „zablokowanie” jego ruchomości. Każda próba stania na uszkodzonej nodze może powodować ból (o różnym nasileniu). Duża część takich urazów nie pozostawia trwałych następstw; jest jednak warunek – muszą być leczone. Niestety do lekarza zgłaszają się najczęściej ci, którzy nie mogą już chodzić, a domowe sposoby leczenia nie chcą już pomagać.

Leczenie operacyjne – ale jakie?

Wiele urazów, bądź ich następstw, wymaga jednak leczenia operacyjnego.

Coraz więcej operacji stawu kolanowego wykonywanych jest obecnie za pomocą artroskopii – nowoczesnej, mało inwazyjnej metody umożliwiającej diagnostykę i leczenie wielu schorzeń kolana i innych stawów wymagających interwencji chirurgicznej. Metoda ta ma zastosowanie w przypadku leczenia doraźnych urazów, jak też jest z powodzeniem wykorzystywana w chorobach przewlekłych stawów.

Istota tej metody polega na tym, że do wnętrza stawu wprowadza się mikrokamerę i przy użyciu specjalnych narzędzi chirurgicznych można wykonywać nawet bardzo skomplikowane operacje bez konieczności otwierania stawu. Przebieg operacji obserwowany jest na monitorze telewizyjnym, często w znacznym powiększeniu. Doświadczony ortopeda jest w stanie w ten sposób naprawić uszkodzone części stawu zarówno chrzęstne, więzadłowe jak i kostne.

W ten sposób wykonuje się rekonstrukcję uszkodzonych więzadeł, zeszycie lub usunięcie fragmentu łąkotki czy przeszczepy chrząstki stawowej.

W chorobach przewlekłych usuwa się przerośniętą błonę maziową, wolne fragmenty stawu, często będące przyczyną znacznych dolegliwości bólowych (tzw.myszki), czy kostne wyrośla (tzw. osteofity).

Bezcenne efekty tego rodzaju leczenia:

  • uniknięcie rozległego otwierania stawu pozwala między innymi na bardzo szybki powrót do domu, bez konieczności przykrej i uciążliwej hospitalizacji i unieruchomiania kończyny w gipsie.

W zależności od rozległości zabiegu pacjent może wrócić do domu nawet w dniu operacji, a po kilku dniach do pracy. Dalsze leczenie prowadzi się w warunkach ambulatoryjnych.
Pacjenci po tego typu operacjach znacznie szybciej dochodzą do pełnej aktywności niż po zabiegach metodami tradycyjnymi, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku osób aktywnych zawodowo.

Nie bez znaczenia, nie tylko w przypadku w przypadku kobiet, jest końcowy efekt kosmetyczny. Na skórze pozostają tylko drobne, niezauważalne punkty wkłuć a nie duża szpecąca blizna jak w przypadku operacji tradycyjnych.

Wyróżnienia

Wyróżnienie dla Najlepszej Placówki 2019

Wyróżnienie przyznane przez pacjentów, którzy skorzystali z naszych usług za pośrednictwem platformy tourmedica.pl

Otrzymaliśmy prestiżowe wyróżnienie od pacjentów, którzy docenili wysoką jakość naszych usług medycznych, korzystając ze strony ZnanyLekarz.

5 / 5

Nasza placówka zdobyła wyróżnienie przyznane przez zadowolonych pacjentów, którzy skorzystali z naszych profesjonalnych usług medycznych za pośrednictwem Kliniki.pl.

9 / 10

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a lok.U2
02-954 Warszawa - Wilanów

Godziny otwarcia

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 08:00 do 20:00