Profilaktyka raka piersi w klinice Wilmed

Profilaktyka-raka-piersi-w-klinice-Wilmed

Marzec to miesiąc, w którym obchodzimy Dzień Kobiet. Przy tej okazji warto namówić bliskie nam panie – żony, mamy, siostry, przyjaciółki – by zbadały sobie piersi. Co roku z powodu nowotworów piersi umiera około 5 tys. Polek – dzięki badaniom profilaktycznym można zmniejszyć te przerażające statystyki!

Rak piersi jest chorobą, która zbiera niestety olbrzymie śmiertelne żniwo. Atakuje kobiety w różnym wieku, czasami nawet bardzo młode, tuż po ukończeniu 20.-25. roku życia. Niestety, w większości przypadków bywa wykrywana w zaawansowanych stadiach, kiedy leczenie jest trudne i dość często kończy się niepowodzeniem. Z tego właśnie powodu tak istotna jest profilaktyka – każda kobieta powinna pamiętać o comiesięcznym badaniu piersi oraz regularnych badaniach USG. Można je wykonać w naszej klinice Wilmed w Warszawie.

USG piersi – co trzeba o nim wiedzieć?

USG piersi to jedno z dwóch koniecznych do wykonania badań profilaktycznych w kierunku diagnostyki raka piersi. Regularnie, czyli przynajmniej raz do roku, powinny się na nie zgłaszać wszystkie kobiety po 30. roku życia. Wcześniej, bo już nawet po 25. roku życia, rekomenduje się je u pań obciążonych nowotworami piersi rodzinnie. Oczywiście wskazaniem do wykonania USG piersi jest także wyczucie podczas comiesięcznego samobadania jakichkolwiek niepokojących objawów: zgrubień i guzków w piersi, bolesność i tkliwość piersi czy obecność wydzieliny z brodawki sutkowej.

Warto pamiętać, że USG piersi to badanie zupełnie bezpieczne i bezbolesne, nie wymaga również żadnego szczególnego przygotowania. Można je wykonywać nawet u kobiet w ciąży. Co ważne, w klinice Wilmed USG piersi za każdym razem przeprowadzają lekarze specjalizujący się w diagnostyce i terapii chorób piersi. Podczas badania są oni w stanie wykryć guzki już o średnicy 2-3 mm, a w razie potrzeby – od razu zlecić dodatkowe badania, co znacznie skraca czas potrzebny na postawienie diagnozy i znacząco podnosi skuteczność ewentualnego leczenia.

Biopsje diagnostyczne w klinice Wilmed

Jeżeli podczas USG piersi lekarz z naszej kliniki zauważy jakiekolwiek niepokojące zmiany, pacjentka na miejscu (co znów skraca czas potrzebny na diagnostykę) może wykonać biopsje diagnostyczne. W Wilmedzie przeprowadzamy dwa ich rodzaje. Biopsja gruboigłowa polega na pobraniu przy pomocy specjalnej igły wycinka zmiany i przesłania go do badania histopatologicznego. Z kolei biopsja mammotomiczna pozwala nie tylko pobrać próbkę tkanki do badania, ale nawet usunąć całą zmianę – jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnego sprzętu, czyli wytwarzającego próżnię mammotomu oraz igły o średnicy 3 mm z mechanizmem rotacyjnym. Badanie przeprowadza się pod kontrolą USG – nasz specjalista widzi zmianę na monitorze i wkłuwa igłę w odpowiednie miejsce.

Drogie Panie – pamiętajcie, że regularne badania to podstawa profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi. Na USG piersi oraz biopsje diagnostyczne wykonywane przez wyspecjalizowanych lekarzy przy użyciu nowoczesnego sprzętu zapraszamy do kliniki Wilmed. Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na wizytę w dogodnym dla Ciebie terminie -> https://wilmed.pl/kontakt/.

Zapraszamy do kontaktu. Zadzwoń +22 651 98 61 Wypełnij formularz