Onkologia kliniczna jest dziedziną, która zajmuje się całokształtem diagnostyki oraz leczenia systemowego (farmakologicznego) nowotworów. Ukierunkowana jest również na poprawę jakości życia w chorobie onkologicznej oraz wsparcie psychologiczne pacjentów ze zdiagnozowanymi nowotworami.
W ciągu ostatnich lat liczba zachorowań na nowotwory w naszym kraju bardzo gwałtownie wzrosła. Nowotwory stały się w Polsce drugą pod względem częstotliwości występowania przyczyną zgonów – zaraz po chorobach układu krążenia. Dziedziną medycyny, która zajmuje się całokształtem zagadnień związanych z chorobami nowotworowymi jest onkologia kliniczna. Jest to nauka o rozwoju, budowie, diagnostyce oraz nieoperacyjnym leczeniu nowotworów.
Onkologia kliniczna – co obejmuje?
W wielu przypadkach chorób nowotworowych pierwszym etapem leczenia jest zabieg chirurgii onkologicznej. Po operacji lub w przypadku pacjentów, u których nie jest ona możliwa, stosowane są działania z zakresu onkologii klinicznej. Mogą one obejmować:

 • dobór najlepszych metod nieoperacyjnego leczenia nowotworów (chemioterapia, radioterapia, immunoterapia, terapia ukierunkowana molekularnie),
 • minimalizowanie skutków ubocznych oraz powikłań chemioterapii i radioterapii,
 • maksymalną poprawę jakości życia pacjentów ze zdiagnozowanym nowotworem,
 • wsparcie psychologiczne dla pacjentów z chorobą nowotworową,
 • stałe monitorowanie stanu zdrowia pacjentów nowotworowych,
 • bieżącą modyfikację leczenia.

Współczesna onkologia kliniczna pozwala na leczenie chorób nowotworowych zgodnie z zaleceniami krajowych oraz światowych towarzystw onkologicznych. Równolegle prowadzone jest leczenie przeciwbólowe oraz wszystkie wymagane terapie wspomagające. W zależności od indywidualnych potrzeb, leczenie prowadzone jest w warunkach ambulatoryjnych lub hospitalizacji (jedno- bądź wielodniowej).
W klinice Wilmed onkologią kliniczną zajmuje się prof. Tadeusz Pieńkowski – wybitny specjalista w zakresie diagnostyki oraz leczenia nowotworów, ze szczególnym uwzględnieniem raka piersi. Osoby wymagające pomocy z zakresu onkologii klinicznej zapraszamy do kontaktu -> https://wilmed.pl/kontakt/.

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

  Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...

   Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.