fbpx
Umów się na konsultację. Zadzwoń +22 651 98 61 lub Wypełnij formularz
 • Wodniak jądra operacja i informacje

  Co to jest wodniak jądra?

  Wodniak jądra powstaje w wyniku nagromadzenia się przezroczystego płynu między błoną trzewną i ścienną błony surowiczej jądra. Płyn w ilości od kilkudziesięciu do kilkuset mililitrów jest barwy bursztynowej, a po urazie, po nakłuciu jądra lub w przypadku nowotworu jądra jest zabarwiony krwią.

  Typy wodniaków jądra

  Wyróżnia się następujące typy wodniaka jądra:

  • wrodzone – rozpoznaje się w wieku noworodkowym i dziecięcym
  • nabyte – występują przeważnie u osób dorosłych
  • Objawy i dolegliwości towarzyszące wodniakowi

  Ogólnymi objawami i dolegliwościami związanymi z istnieniem wodniaka jądra są:

  • powiększenie worka mosznowego, którego skóra staje się gładka i napięta
  • uczucie ciężaru w worku mosznowym
  • utrudnienie chodzenia w wyniku dużej zawartości płynu w mosznie
  • dolegliwości bólowe
  • niekorzystny wpływ płynu znajdującego się w worku mosznowym na wytwarzanie plemników
  • w niektórych przypadkach zanik jądra i w konsekwencji czasami niepłodność.

  Przyczyny powstawania wodniaka jądra

  Powstanie wodniaka jadra może być następstwem urazu oraz ostrego, przewlekłego i nieswoistego zapalenia jądra lub najądrza. Występuje również w trakcie rozwoju choroby nowotworowej jądra. Przyczyną gromadzenia się płynu w osłonce jądra jest zaburzenie równowagi pomiędzy wydzielaniem a wchłanianiem płynu przez osłonkę pochwową.

  Wodniaka jądra – procedury operacyjne

  Ostatecznym leczeniem jest chirurgiczne opróżnienie wodniaka i wycięcie osłonek, które może być wykonywane w trybie jednodniowym.

  Każde skierowanie na operację musi poprzedzić konsultacja chirurgiczna podczas której specjalista chirurg określi możliwości i przeciwwskazania do wykonania operacji. W niektórych przypadkach za skierowaniem chirurga potrzebna jest również konsultacja kardiologiczna lub internistyczna.

  Przed operacją wykonywane są następujące badania: EKG, grupa krwi, glukoza, elektrolity, morfologia, INR, mocznik, Antygen Hbs, przeciwciała anty HCV, przeciwciała anty HIV. Wymagane jest również podpisanie przez pacjenta zgody na leczenie chirurgiczne i znieczulenie (wywiad anestezjologiczny).

  Operacja najczęściej wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym z dożylną sedacją. Pacjent przed zabiegiem otrzymuje lek działający relaksująco (zmniejszający napięcie nerwowe) oraz nasennie. Podany lek powoduje, że operowani pacjenci nie pamiętają zwykle samej operacji i wszystkich odczuć z nią związanych.

  Czas trwania operacji to około 1 – 2 h. Po operacji pacjent pozostaje w klinice pod indywidualną opieką pielęgniarki około 8 godzin, a następnie może samodzielnie udać się do domu. W terminach ustalonych ze specjalistą chirurgiem odbywają się dwie wizyty kontrolne pooperacyjne.

  Zapytaj naszych specjalistów zajmujących się operacjami wodniaków jądra o metody leczenia Twojej dolegliwości. Zapraszamy na konsultacje chirurgiczne do Kliniki WILMED.

Umów się na konsultację już teraz +22 651 98 61
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

  Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...

   Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.