Wodniak jądra powstaje w wyniku nagromadzenia się przezroczystego płynu między błoną trzewną i ścienną błony surowiczej jądra. Płyn w ilości od kilkudziesięciu do kilkuset mililitrów jest barwy bursztynowej, a po urazie, po nakłuciu jądra lub w przypadku nowotworu jądra jest zabarwiony krwią.
Wyróżnia się następujące typy wodniaka jądra:
Ogólnymi objawami i dolegliwościami związanymi z istnieniem wodniaka jądra są:
Powstanie wodniaka jadra może być następstwem urazu oraz ostrego, przewlekłego i nieswoistego zapalenia jądra lub najądrza. Występuje również w trakcie rozwoju choroby nowotworowej jądra. Przyczyną gromadzenia się płynu w osłonce jądra jest zaburzenie równowagi pomiędzy wydzielaniem a wchłanianiem płynu przez osłonkę pochwową.
Ostatecznym leczeniem jest chirurgiczne opróżnienie wodniaka i wycięcie osłonek, które może być wykonywane w trybie jednodniowym.
Każde skierowanie na operację musi poprzedzić konsultacja chirurgiczna podczas której specjalista chirurg określi możliwości i przeciwwskazania do wykonania operacji. W niektórych przypadkach za skierowaniem chirurga potrzebna jest również konsultacja kardiologiczna lub internistyczna.
Przed operacją wykonywane są następujące badania: EKG, grupa krwi, glukoza, elektrolity, morfologia, INR, mocznik, Antygen Hbs, przeciwciała anty HCV, przeciwciała anty HIV. Wymagane jest również podpisanie przez pacjenta zgody na leczenie chirurgiczne i znieczulenie (wywiad anestezjologiczny).
Operacja najczęściej wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym z dożylną sedacją. Pacjent przed zabiegiem otrzymuje lek działający relaksująco (zmniejszający napięcie nerwowe) oraz nasennie. Podany lek powoduje, że operowani pacjenci nie pamiętają zwykle samej operacji i wszystkich odczuć z nią związanych.
Czas trwania operacji to około 1 – 2 h. Po operacji pacjent pozostaje w klinice pod indywidualną opieką pielęgniarki około 8 godzin, a następnie może samodzielnie udać się do domu. W terminach ustalonych ze specjalistą chirurgiem odbywają się dwie wizyty kontrolne pooperacyjne.
Zapytaj naszych specjalistów zajmujących się operacjami wodniaków jądra o metody leczenia Twojej dolegliwości. Zapraszamy na konsultacje chirurgiczne do Kliniki WILMED.