Kłykciny kończyste – leczenie, co trzeba o nich wiedzieć?

Kłykciny kończyste – co trzeba o nich wiedzieć?

Kłykciny kończyste to dość wstydliwe schorzenie, atakujące męskie i żeńskie narządy płciowe, będące efektem zakażenia wirusami z grup HPV. Co ważne, kłykciny kończyste trzeba leczyć, bo nieleczone mogą ulec transformacji nowotworowej. Kłykciny kończyste – leczenie – na czym polega? Nowoczesne metody usuwania kłykcin oferujemy oczywiście w Klinice Wilmed w Warszawie.

Kłykciny kończyste są efektem zakażenia wirusami z grupy HPV, a konkretniej – wirusami typu HPV 6 oraz 11. Może dojść do niego np. poprzez kontakt seksualny z osobą chorą. U większości osób układ immunologiczny radzi sobie ze zwalczeniem wirusa, jednak u niektórych wirus rozwija się i daje objawy w postaci kłykcin – brodawkowatych zmian w kolorze ciała, które z biegiem czasu rosną, rozprzestrzeniają się i zlewają ze sobą, tworząc tzw. kłykciny ogromne. Zmiany są bezbolesne, ale mogą swędzieć czy powodować ogólny dyskomfort.

U kobiet kłykciny kończyste mogą występować na wargach sromowych, na szyjce macicy, w pochwie czy wokół odbytu. U mężczyzn pojawiają się na mosznie, trzonie prącia, napletku oraz u ujścia cewki moczowej. U kobiet i u mężczyzn w okolicach odbytu. Jeżeli stosunek seksualny z osobą zakażoną miał charakter oralny, kłykciny mogą rozwinąć się w ustach lub gardle.

Dlaczego kłykciny kończyste wymagają leczenia?

Organizm człowieka jest w stanie w ciągu kilkunastu miesięcy sam zwalczyć wywołujące kłykciny kończyste wirusy, ale gdy zmiany już wystąpią trzeba je leczyć. Po pierwsze, jak już wcześniej wspomniano, powodują one dyskomfort, bywają powodem kompleksów i zaburzeń w sferze seksualnej, a co najważniejsze – mogą ulegać transformacjom nowotworowym.

Jeśli zmiany mają niewielkie rozmiary, leczenie może obejmować jedynie terapię farmakologiczną oraz miejscowe stosowanie maści przeciwwirusowych. Jeśli kłykcin jest więcej i przybierają większe rozmiary, zdecydować się można na jedną z metod mało inwazyjnego usuwania zmian, które wykonują specjaliści z Kliniki Wilmed.

Mało inwazyjne usuwanie kłykcin kończystych w Klinice Wilmed

Nasi pacjenci borykający się z problemem kłykcin kończystych mogą zdecydować na jeden z dwóch nowoczesnych sposobów ich usuwania. Jedną z nich jest elektrokoagulacja, czyli poddanie zmiany działaniu prądu o wysokiej częstotliwości. Wysoka temperatura wytwarzana przez elektrody ścina białko znajdujące się w zmianie, co prowadzi do jej obumarcia. Kłykciny kończyste mogą być również usuwane poprzez krioterapię, czyli wymrażanie ciekłym azotem. Oba te zabiegi wykonywane są w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym lub dożylnym. Nie są obarczone poważnymi skutkami ubocznymi, od razu po ich zakończeniu można opuścić naszą Klinikę.

W przypadku kłykcin ogromnych nasi specjaliści przeprowadzają tradycyjne, chirurgiczne wycięcie zmiany wraz z pobraniem wycinka do badania histopatologicznego, które pozwala wykluczyć nowotworowy charakter zmiany. Należy jednak mieć świadomość, że kłykciny kończyste mogą nawracać.

Wszystkich pacjentów zainteresowanych nowoczesnym leczeniem kłykcin kończystych zapraszamy na konsultacje do naszych chirurgów. Gwarantujemy krótki czas oczekiwania na wizytę, miłą atmosferę i pełne poszanowanie intymności.

 

Zapraszamy do kontaktu. Zadzwoń +22 651 98 61 Wypełnij formularz