Do proktologa bez wstydu!

Do proktologa bez wstydu!

Proktologia jest dziedziną, która zajmuje się schorzeniami końcowego odcinka przewodu pokarmowego: odbytnicy, kanału odbytu oraz samego odbytu. Choć dla wielu pacjentów dolegliwości związane z tymi partiami ciała mogą wydawać się wyjątkowo wstydliwe, należy raz na zawsze uświadomić sobie, że są one nam niezbędne do życia tak samo jak inne – trzeba więc o nie dbać! Na konsultacje z doświadczonymi, wyspecjalizowanymi proktologami zapraszamy oczywiście do naszej kliniki Wilmed w Warszawie!

Dla pacjenta, który pierwszy raz zgłasza się do proktologa, wizyta niewątpliwie może być krępująca. Należy jednak pamiętać, że proktolog to przede wszystkim lekarz, którego zadaniem jest udzielenie pacjentowi fachowej pomocy – postawienie diagnozy, dobór odpowiednich badań czy metod terapii. Lekarz nie będzie oceniał pacjenta i jego stylu życia – wszystkie stawiane pytania, nawet dość intymne, mają na celu zebranie potrzebnych informacji. Dlatego trzeba na nie odpowiadać szczerze, bez zatajania faktów. W klinice Wilmed oferujemy opiekę doświadczonych, wyspecjalizowanych proktologów, a każda wizyta czy badanie odbywa się w pełnej dyskrecji, z poszanowaniem godności oraz intymności pacjenta.

Kiedy do proktologa?

Do wizyty u proktologa powinno skłonić występowanie takich objawów, jak:

  • przewlekłe biegunki lub zaparcia,
  • nadmierna produkcja gazów,
  • stałe uczucie wzdęcia,
  • bolesne wypróżnianie,
  • uczucie niepełnego wypróżniania,
  • obecność śluzu lub krwi w stolcu,
  • pieczenie i/lub świąd w okolicach odbytu,
  • bóle odbytu,
  • bóle brzucha o nieustalonym pochodzeniu.

Specjaliści z kliniki Wilmed specjalizują się w diagnostyce i leczeniu wielu schorzeń, które mogą objawiać się w ten sposób – hemoroidów, zespołów bólowych odbytu, kłykcin kończystych oraz szczeliny odbytu. Nasi lekarze wykonują także diagnostyczne badania endoskopowe: anoskopię oraz rektoskopię, jak również przeprowadzają zabiegi z zakresu proktologii kosmetycznej, a więc usuwanie fałdów brzeżnych odbytu oraz innych zmian, powodujących dyskomfort oraz problemy natury higienicznej.

Profilaktyka raka jelita grubego

Ważną płaszczyzną zainteresowań proktologii jest profilaktyka raka jelita grubego. Niestety, statystyki pokazują, że w naszym kraju jest to wciąż schorzenie wykrywane za późno i obarczone bardzo wysoką śmiertelnością. Do proktologa należy bezzwłocznie zgłosić się, jeśli zauważymy u siebie krew w stolcu, nagłe zmiany regularności wypróżnień, wymioty, utratę wagi, bóle brzucha. Pod opieką proktologa powinny również znajdować się osoby obciążone rakiem jelita grubego rodzinnie. Najlepszą metodą profilaktyki jest regularne wykonywanie kolonoskopii, podczas której można pobrać wycinki zmian (np. polipów) do badania histopatologicznego.

Proktologia jest dziedziną medycyny jak każda inna. Warto więc zwracać uwagę na wszelkie niepokojące objawy dotyczące funkcjonowania dolnych odcinków przewodu pokarmowego i w razie potrzeby konsultować się z lekarzem. Może to poprawić komfort życia, ratować zdrowie, a czasami nawet życie.

Zapraszamy do kontaktu. Zadzwoń +22 651 98 61 Wypełnij formularz