Chroń się przed rakiem szyjki macicy!

Zakażenie wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV) to jeden z głównych czynników powodujących raka szyjki macicy. W Klinice Medycznej Wilmed oferujemy naszym Pacjentkom szczepienia przeciw tego typu drobnoustrojom – wraz z regularnymi badaniami stanowią one najlepszą metodę profilaktyki!
Rak szyjki macicy to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Niestety, w Polsce zachorowalność na ten rodzaj nowotworu jest około 15% wyższa niż w innych krajach Unii Europejskiej, zaś śmiertelność – aż o 70% wyższa. Te przykre statystyki można by odwrócić pod warunkiem przestrzegania przez kobiety podstawowych zasad profilaktyki. Zaliczają się do nich regularne badania profilaktyczne oraz szczepienie przeciw wirusom HPV, które są jedną z najczęstszych przyczyn zachorowań.

HPV – co to jest i jak można się nim zarazić?

Wirus brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus – HPV) to najczęstszy typ wirusów przenoszonych drogą płciową między ludźmi. Można się nim zarazić podczas stosunku seksualnego, ale także przez kontakty genitalno-oralne. Zdarza się, że wirus HPV jest przenoszony przez matkę na noworodka w trakcie porodu. Na zakażenie są jednak narażeni przede wszystkim dorośli, którzy kiedykolwiek uprawiali seks.
Co ważne, zdecydowana większość zakażeń jest bezobjawowa i ustępuje samoistnie w ciągu kilku-kilkunastu miesięcy. Sprzyja to niestety dalszemu, nieświadomemu przekazywaniu wirusa. U pewnej grupy osób zarażonych wirus HPV wywołuje jednak następstwa w postaci brodawek płciowych, brodawczaków krtani czy zmian przedrakowych. Zakażenie jest również najczęstszą przyczyną zachorowań na raka szyjki macicy, a rzadziej – raka sromu, raka prącia czy raka odbytu.

Szczepienia przeciw HPV – skuteczna metoda profilaktyki

Metodą o udowodnionej skuteczności ochronnej przeciwko zakażeniom wirusom HPV jest szczepienie, które wykonujemy w Klinice Medycznej Wilmed. Badania naukowe wykazały, że szczepionka zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu szyjki macicy o 70-90%, a jej skuteczność utrzymuje się przez co najmniej 8 lat (choć prawdopodobnie jest to o wiele dłuższy czas). Największą skuteczność szczepienie wykazuje u dziewczynek w wieku 11.-12. lat, jeszcze przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, choć oczywiście mogą je wykonywać również nastolatki oraz kobiety dorosłe.
Szczepienia przeciw HPV są ogólnie bezpieczne i dobrze tolerowane (choć oczywiście niekiedy mogą pojawić się drobne skutki uboczne np. w postaci obrzęku w miejscu szczepienia). Nie ma również zbyt wielu przeciwwskazań do ich wykonywania, ale i tak ostateczną decyzję w tej sprawie podejmuje specjalista z Kliniki Medycznej Wilmed po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentką. Kompletna szczepionka przeciw HPV składa się z trzech domięśniowych iniekcji – po pierwszej należy odczekać 1-2 miesiące, następnie zgłosić się na drugą, a na trzecią – około 6 miesięcy od pierwszej.
Należy pamiętać, że szczepionka przeciw HPV to jeden z elementów profilaktyki raka szyjki macicy. Składają się na nią również regularne konsultacje ginekologiczne oraz badania cytologiczne.
Z tego powodu wszystkie Pacjentki zapraszamy do skorzystania z wyjątkowej oferty – każda Pani, która umówi się na konsultację ginekologiczną na 10 maja, będzie mogła wykonać cytologię zupełnie bezpłatnie! Nie zwlekaj i zadbaj o swoje zdrowie – zapisy przyjmujemy od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00 telefonicznie pod numerem 22 651 98 61 lub 692 407 540, a także mailowo pod adresem przychodnia@wilmed.pl. Zapraszamy!

Zapraszamy do kontaktu. Zadzwoń +22 651 98 61 Wypełnij formularz
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

  Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...

   Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.