Żylaki? To się leczy!

Żylaki? To się leczy!

Szacuje się, że żylaki kończyn dolnych mogą dotyczyć nawet 25% populacji Polski. Najczęściej chorują osoby powyżej 50. roku życia, choć niczym zaskakującym nie są żylaki już u trzydziestolatków. Co ważne, żylaki nie są tylko problemem kosmetycznym – są one sygnałem kłopotów z układem krążenia i koniecznie trzeba je leczyć! W klinice Wilmed skorzystać można z wielu nowoczesnych metod leczenia żylaków, które nie wymagają długotrwałej rekonwalescencji czy pobytu w szpitalu.

Żylaki to grube, poskręcane żyły widoczne pod skórą, przyjmujące kolor granatowy, czerwony, a nawet brunatny. Wiele osób traktuje żylaki jako problem kosmetyczny, tymczasem są one objawem niewydolności układu żylnego, spowodowanej niedomykalnością zastawek i/lub osłabieniem ścian naczyń, a także związaną z tym nieprawidłowością w przepływie krwi. Warto także wiedzieć, że nieleczone żylaki mogą skutkować bardzo poważnymi powikłaniami, w postaci krwotoków ze zmienionych naczyń, owrzodzeń żylnych, zakrzepic powierzchownych i głębokich, a nawet zatorowości płucnej.

Jakie są przyczyny żylaków?

Przyczyn powstawania żylaków jest wiele. Choroba może mieć podłoże genetyczne, częściej borykają się z nimi kobiety. Do czynników zwiększających ryzyko występowania żylaków zalicza się m.in. siedzący lub stojący tryb życia, zbyt mało aktywności fizycznej, ciążę, otyłość, noszenie ciężarów.

Leczenie żylaków w klinice Wilmed

W klinice Wilmed oferujemy pacjentom kilka metod leczenia żylaków. Jedną z nich są zabiegi wykorzystujące metodę Flebogrif – wykonywane w znieczuleniu miejscowym, mało inwazyjne, bezbolesne, trwające około 30 minut. Polegają one na wprowadzeniu pod kontrolą USG do zmienionej chorobowo żyły specjalnego cewnika, który uszkadza wewnętrzną ścianę żyły, a jednocześnie podaje specjalny środek powodujący jej zamknięcie. Po zabiegu nie powstają siniaki ani blizny – należy jedynie przez około miesiąc nosić specjalną pończochę uciskową.

Inna metoda leczenia żylaków dostępna w klinice Wilmed to skleroterapia, polegająca na podaniu do żyły – przy pomocy igły oraz pod kontrolą USG – pianki lub płynu powodujących zarośnięcie żylaka. Również po skleroterapii wymagane jest noszenie opatrunku uciskowego, ale jest to zabieg małoinwazyjny, można go wykonywać nawet u osób starszych, w warunkach ambulatoryjnych. Od razu po jego zakończeniu można wracać do domu – przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym.

W przypadku dużych żylaków, opornych na inne metody leczenia, można rozważyć przeprowadzenie klasycznej operacji chirurgicznej – polega ona na usunięciu w całości głównej żyły powierzchownej wraz ze wszystkimi bocznymi odnogami. Oczywiście za każdym razem operację poprzedza kompleksowa diagnostyka oraz konsultacja chirurgiczna, podczas której nasi specjaliści wykluczają istnienie ewentualnych przeciwwskazań. Należy przy tym mieć świadomość, że po operacji należy pozostać przez jeden dzień w klinice na obserwacji.

Wszystkich pacjentów zainteresowanych naszymi usługami flebologicznymi zapraszamy do zapoznania się z ofertą -> https://wilmed.pl/uslugi/flebologia/. Pomożemy Wam pozbyć się żylaków raz na zawsze!

Zapraszamy do kontaktu. Zadzwoń +22 651 98 61 Wypełnij formularz