Pajączki i żylaki – trzeba je leczyć!

Pajączki i żylaki – trzeba je leczyć!

Pękające naczynka na nogach, zwane specjalistycznie teleangiektazjami, a potocznie – pajączkami – to dość powszechny problem, zazwyczaj natury estetycznej, na który jednak trzeba zwracać szczególną uwagę. Czasami pajączki bywają pierwszym objawem rozwijającej się niewydolności żylnej, prowadzącym do powstawania żylaków, a nawet bolesnych owrzodzeń. Współczesna medycyna ma skuteczne metody na leczenie żylaków – w klinice Wilmed wykonujemy nowoczesny zabieg Flebogrif.

Pajączki to niewielkie popękane naczynka krwionośne, występujące najczęściej na kończynach dolnych, w szczególności na udach. Położone płytko w skórze są widoczne jako niebieskie, czasem sine lub czerwonawe linie, łączące się w kształty przypominające pajęczynę – i stąd właśnie ich nazwa. Zdarza się, że pajączki bywają pierwszym objawem niewydolności żylnej, czyli choroby, która prowadzi do rozwoju żylaków i bolesnych owrzodzeń, będących zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia.

Istnieje kilka możliwych czynników ryzyka rozwoju pajączków, a w konsekwencji – żylaków. W ich powstawaniu mają bez wątpienia udział predyspozycje genetyczne, polegające na nieprawidłowościach w funkcjonowaniu ścian żylnych oraz zastawek żylnych. Oprócz uwarunkowań genetycznych, ryzyko ich występowania zwiększa:

 • nadwaga i otyłość,
 • ciąża,
 • stojący tryb życia,
 • niedobór aktywności fizycznej,
 • częste przebywanie w wysokiej temperaturze.

O ile w większości przypadków pajączki stanowią jedynie defekt estetyczny i powodują, że zwłaszcza kobiety mają problem z założeniem krótkiej spódniczki, szortów czy noszeniem kostiumów kąpielowych, o tyle żylaki są już poważnym zagrożeniem – dlatego trzeba je leczyć!

Flebogrif – nowoczesne leczenie żylaków

Pajączki naczyniowe leczy się zazwyczaj podczas zabiegu skleroterapii – pod kontrolą USG do światła naczynek wprowadza się roztwór w postaci płynu lub pianki, prowadzący do zarośnięcia naczynia. Z kolei jedną z najnowocześniejszych metod leczenia żylaków dostępną dla pacjentów kliniki Wilmed jest zabieg Flebogrif – wykonywane pod kontrolą USG w znieczuleniu miejscowym wprowadzenie do żyły specjalistycznego cewnika Flebogrif. Jest on wyposażony w elementy tnące, które uszkadzają wewnętrzne ściany żyły. Jednocześnie przez cewnik podawany jest środek farmakologiczny, którego celem jest zwłóknienie naczynia. Wszystko to prowadzi do zamknięcia żyły, a później – do jej wchłonięcia przez organizm.

Flebogrif jest zabiegiem bezpiecznym, mało inwazyjnym i bardzo skutecznym. U pacjenta nie wykonuje się cięć chirurgicznych, nie pozostają po nim blizny ani krwiaki. Cała procedura trwa około 30 minut, a po jego zakończeniu pacjent może wrócić do normalnych aktywności. Zabieg zapewnia bardzo dobre, długotrwałe efekty estetyczne i eliminuje ryzyko rozwoju owrzodzeń.

Zapraszamy na konsultacje flebologiczne do kliniki Wilmed w Warszawie! Nasi specjaliści pomogą pozbyć się nieestetycznych pajączków i żylaków przy użyciu nowoczesnych metod leczenia! Zachęcamy do kontaktu -> https://wilmed.pl/kontakt/.

Zapraszamy do kontaktu. Zadzwoń +22 651 98 61 Wypełnij formularz
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

  Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...

   Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.