Grzybica paznokci – letni problem

Grzybica paznokci

Grzybica paznokci to choroba powszechna, niestety dość trudna w leczeniu i nawracająca. Na jej wystąpienie narażeni są wszyscy, bez względu na płeć i wiek, a sprzyjają jej letnie aktywności, jak korzystanie z basenów, spacery na boso po plaży czy przymierzanie obuwia podczas letnich wyprzedaży. W klinice Wilmed nasi lekarze dermatolodzy pomogą skutecznie pozbyć się tego problemu!

Jeszcze niedawno grzybicę paznokci traktowano jako problem kosmetyczny – dziś uznawana jest za chorobę, która może powodować przykre konsekwencje. Chorują na nią kobiety i mężczyźni, dzieci, osoby dorosłe i seniorzy (częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem). Infekcje wywołują przede wszystkim dermatofity, rzadziej grzyby drożdżopodobne i pleśnie, choroba znacznie częściej dotyczy paznokci u stóp niż u dłoni. Do jej głównych objawów zaliczają się przebarwienia i zgrubienia płytki paznokciowej, odchodzenie paznokcia od łożyska, łamliwość i wykruszanie się płytki. Może temu towarzyszyć świąd, niekiedy również ból oraz poczucie zakłopotania wynikające ze względów estetycznych.

Grzybica paznokci lubi atakować latem

Jak już wcześniej wspomniano, grzybica paznokci częściej występuje na stopach niż na dłoniach. Dlaczego? Stopy często przebywają w skarpetach ze sztucznych tkanin, mocno zabudowanym, nieprzewiewnym obuwiu, pocą się, po kąpieli bywają niedokładnie wycieranie – a wilgoć, ciemność i brak dostępu powietrza są doskonałymi warunkami do rozwoju grzybów. Zakażeniom sprzyja również stosowanie tych samych akcesoriów do pielęgnacji stóp przez kilku członków rodziny.

Szczególnie chętnie grzybica atakuje latem. W słoneczne, upalnie dni chętnie korzystamy z publicznych basenów czy aquaparków, gdzie higiena pozostawia wiele do życzenia, bierzemy prysznic w hotelowych łazienkach, korzystamy z hotelowych ręczników. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że do rozwoju grzybicy może przyczynić się długotrwałe spacerowanie na boso po piasku na plaży, a nawet przymierzanie obuwia na gołą stopę podczas tak popularnych letnich wyprzedaży!

Leczenie grzybicy paznokci w klinice Wilmed

Wszystkie osoby borykające się z grzybicą paznokci, bez względu na porę roku, zapraszamy do naszych specjalistów dermatologów z kliniki Wilmed. Schorzenia tego nie wolno lekceważyć – grzybica może się rozprzestrzeniać, zajmując kolejne partie ciała, łatwo nią zarazić również domowników. Nasi lekarze, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz stopnia zaawansowania choroby, zalecą odpowiednie środki terapii – miejscowej lub ogólnej. Czasami dla potwierdzenia, jakie konkretnie grzyby wywołały infekcję, konieczne jest wykonanie badań mykologicznych. Zapraszamy do kontaktu!

Zapraszamy do kontaktu. Zadzwoń +22 651 98 61 Wypełnij formularz