Nowoczesne leczenie przepuklin w klinice Wilmed

Przepuklina to dość często spotykane schorzenie, dotykające zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jej zdiagnozowanie zazwyczaj nie stanowi problemu – ważne jest to, by po rozpoznaniu jak najszybciej poddać się leczeniu. Nowoczesne metody leczenia przepuklin oferujemy pacjentom w naszej klinice Wilmed w Warszawie.

Przepuklina to uwypuklenie, które powstaje na skutek wydostania się narządów wewnętrznych przez otwór w powłokach ciała. Najczęściej spotykanym rodzajem choroby jest jednak przepuklina brzuszna – w tym przypadku może dojść do wydostania się pod skórę np. fragmentów jelita. Może objawiać się to bólem i uczuciem pociągania w okolicy przepukliny, czasem także wyczuwalnym pod skórą guzem, a w zaawansowanych stadiach zaburzeniami oddychania czy zaburzeniami pracy jelit.

Przepuklina brzuszna – przyczyny, czynniki ryzyka, rodzaje

Istnieje wiele czynników ryzyka wystąpienia przepukliny brzusznej. Narażone na to schorzenie są m.in. kobiety spodziewające się dziecka, osoby bardzo ciężko pracujące fizyczne, pacjenci z dużą nadwagą, mężczyźni z przerostem prostaty. Bezpośrednią anatomiczną przyczyną przepukliny brzusznej jest za każdym razem nieprawidłowa budowa powłok ciała i/lub zaburzenia produkcji włókien kolagenowych, odpowiadających za ich elastyczność oraz szczelność. Ze względu na umiejscowienie, wśród przepuklin brzusznych wyróżnia się:

 • przepuklinę pachwinową,
 • przepuklinę udową,
 • przepuklinę pępkową,

Jeśli przepuklina rozwija się jako powikłanie po zabiegu chirurgicznym, jest to przepuklina pooperacyjna.

Dlaczego należy leczyć przepukliny?

Jakiekolwiek niepokojące objawy sugerujące obecność przepukliny powinny skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza – wbrew stereotypowym opiniom, przepuklina nie ustąpi samoistnie, a jedynym skutecznym sposobem leczenia choroby są zabiegi operacyjne. Nie można z tym zbyt długo zwlekać – nieleczona przepuklina może skutkować groźnymi dla zdrowia, a nawet życia powikłaniami, takimi jak martwica jelit czy uwięźnięcie przepukliny.

Nowoczesne leczenie przepuklin w klinice Wilmed

Jak już wcześniej wspomniano, jedyną skuteczną metodą leczenia przepuklin jest zabieg operacyjny. Polega on na tym, że w miejscu ubytku tkanek rozciąga się specjalną siatkę polipropylenową, która zapobiega wydostawaniu się narządów z jamy brzusznej. Po pewnym czasie siatka zrasta się z tkankami, chroniąc przed nawrotami przepukliny.

Jeszcze niedawno operację przeprowadzano w znieczuleniu ogólnym, a pacjenta po jej zakończeniu czekała długa rekonwalescencja. W klinice Wilmed przepukliny leczymy w trybie jednodniowym – dzięki nowoczesnym technologiom i lekom, a także umiejętnościom naszych specjalistów już kilka godzin po zabiegu pacjent może wrócić do domu i tam dochodzić do zdrowia. Stosowana w klinice Wilmed tzw. metoda tension free zmniejsza dolegliwości bólowe oraz pozwala wykonywać zabiegi nawet u osób starszych (ze względu na wykorzystanie mniej obciążających dla organizmu rodzajów znieczuleń). Powrót do normalnych aktywności możliwy jest już pod 7 dniach w porównaniu do kilku-kilkunastu tygodniach rekonwalescencji po tradycyjnych operacjach.

Dodatkowo, w porównaniu do tradycyjnych operacji przepuklin, liczba nawrotów po operacjach z wykorzystaniem metody tension free dotyka niespełna 1 % pacjentów. Po tradycyjnych operacjach odsetek nawrotów wynosi około 10-20%.

Wszystkich pacjentów wymagających leczenia przepukliny brzusznej zapraszamy na konsultacje chirurgiczne do kliniki Wilmed!

Zapraszamy do kontaktu. Zadzwoń +22 651 98 61 Wypełnij formularz
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

  Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...

   Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.