Wazektomia to zabieg polegający na podcięciu i podwiązaniu nasieniowodów u mężczyzny – w efekcie nasienie nie ma możliwości wydostawania się na zewnątrz, przez co mężczyzna nie jest w stanie zapłodnić kobiety, ale zachowuje wzwód i pełną sprawność seksualną. Jest to bezpieczna, skuteczna i trwała metoda męskiej antykoncepcji.
Głównym wskazaniem do wykonania zabiegu wazektomii jest stuprocentowo pewna decyzja mężczyzny o tym, że nigdy nie będzie chciał zostać ojcem – w trakcie zabiegu lekarz podcina i podwiązuje nasieniowody, przez co pacjent traci fizyczną możliwość zapłodnienia kobiety, przy czym cały czas zachowuje wzwód i sprawność seksualną.
Decyzja o wazektomii musi być przez mężczyznę dokładnie przemyślana – nie może to być chwilowy impuls, obecne w danym momencie kłopoty osobiste, finansowe czy zdrowotne. Choć teoretycznie wazektomia jest odwracalnym zabiegiem, to jednak rewazektomia jest skomplikowana pod względem medycznym i nie daje pełnej gwarancji powodzenia – im więcej czasu upłynęło od pierwotnego zabiegu, tym szanse na jej skuteczność są mniejsze. Szacuje się, że po 10-15 latach spadają zaledwie do 25%.
Obecnie, dzięki rozwojowi nowoczesnych metod i technologii, może być przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Cały zabieg trwa około 30 minut i wykonywany bywa różnymi metodami. Najogólniej jednak polega on najpierw na rozwarstwieniu skóry na mosznie, następnie wypreparowaniu nasieniowodów, ich przecięciu, podwiązaniu i umieszczeniu w taki sposób, by się z powrotem nie połączyły.
Po zabiegu pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe, pewnie ciągnięcie okolic intymnych oraz ogólny dyskomfort. Jeszcze tego samego dnia można wrócić do domu, ale zaleca się:
Dolegliwości bólowe po zabiegu można łagodzić np. zimnymi okładami – oczywiście lód nie powinien dotykać bezpośrednio skóry.
Tak jak każdy inny zabieg, również wazektomia jest związana z ryzykiem pewnych powikłań, ale nie są one częste. Może to być np. rozwijająca się po zabiegu infekcja, wyczuwalne pod skórą moszny zgrubienie w miejscu nacięcia nasieniowodów lub utrzymujący się przez kilka tygodni ból i dyskomfort po wytrysku. Jeśli u pacjenta pojawi się gorączka, obrzęk lub trudności w oddawaniu moczu, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Warto pamiętać, że wazektomia nie ma wpływu na wydzielanie hormonów, popęd i funkcje seksualne. Zmniejszyć się może objętość ejakulatu i będzie on pozbawiony plemników, ale nastąpi to w ciągu 2-3 miesięcy po zabiegu.
Wazektomię wykonujemy w naszej klinice WILMED w Warszawie. Panów zainteresowanych takim zabiegiem zachęcamy do kontaktu -> https://wilmed.pl/kontakt/.