fbpx
Umów się na konsultację. Zadzwoń +22 651 98 61 lub Wypełnij formularz
 • Polipy odbytu i odbytnicy są to uszypułowane twory powstające na błonie śluzowej jelita grubego.

  Odbytnica jest końcowym odcinkiem jelita grubego, w którym dochodzi do ostatniego etapu przetwarzania strawionego pokarmu, a następnie do wydalania jego resztek z organizmu. Powierzchnię jelita grubego pokrywa nabłonek gruczołowy produkujący śluz. Każde uwypuklenie tego nabłonka do wnętrza odbytnicy jest nazywane polipem.

  Polipy są najczęściej łagodnymi zmianami o charakterze nowotworowym, które zazwyczaj nie dają żadnych objawów. Dlatego bardzo ważne jest wykonywanie odpowiednich badań profilaktycznych, które pozwolą na zdiagnozowanie polipa i jego usunięcie. Dotyczy to w szczególności osób obciążonych genetycznie, u których w rodzinie wystąpiły przypadki raka jelita grubego powstałego na bazie polipa.

  Ze względu na budowę polipy możemy podzielić na:

  • gruczolakowe – to polipy, które w ciągu 10-12 lat mogą przekształcać się w zmiany złośliwe,
  • hiperplastyczne – to polipy, które najczęściej rozwijają się w odbytnicy i są obarczone znacznie mniejszym ryzykiem przekształcenia w zmiany złośliwe,
  • hamartomatyczne – to polipy, które powstają w zespołach polipowatości uwarunkowanej genetycznie,
  • rzekome – to polipy, które powstają w wyniku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

  Główne objawy występowania polipów odbytu i odbytnicy

  Większość polipów nie powoduje żadnych objawów i jest wykrywana podczas badań profilaktycznych.

  Większe zmiany mogą przejawiać się:

  • zmianą rytmu wypróżnień
  • zaparciami
  • biegunkami
  • stolcem z domieszką śluzu lub krwi
  • uczuciem parcia na stolec
  • bólami brzucha
  • niedokrwistością

  Rzadko polipom odbytu towarzyszy ból. Może się on pojawić przy jednoczesnym występowaniu szczeliny odbytu, lub w przypadku, gdy polip wypadł poza kanał odbytu i zwieracz uciska szypułę polipa lub gdy polip utknął w kanale przetoki.

  Jeśli pacjent zauważy u siebie niepokojące objawy powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza specjalisty, ponieważ tego typu objawy mogą sugerować powstanie zmian rakowych jelita grubego.

  Przyczyny powstawania polipów odbytu i odbytnicy

  Przyczyny powstawania polipów jelita grubego nie są do końca wyjaśnione. Wiadomo, że do ich pojawienia się w dużej mierze przyczyniają się stany zapalne jelit lub też czynniki genetyczne.

  Leczenie polipów odbytu i odbytnicy

  Leczenie polipów odbytu i odbytnicy polega na ich usunięciu, które najczęściej wykonuje się podczas badania endoskopowego. Zabieg nie wymaga dodatkowego znieczulenia i nie jest bolesny dla pacjenta. Wycięta zmiana przekazywana jest do badania histopatologicznego, aby wykluczyć nowotwór jelita.

  Należy zaznaczyć, iż niezwykle istotne jest wczesne rozpoznanie obecności polipów, aby zapobiec ich transformacji w nowotwór złośliwy.

  Zapytaj naszych specjalistów zajmujących się leczeniem chorób jelita grubego o metody i możliwości leczenia Twojej dolegliwości.

Umów się na konsultację już teraz +22 651 98 61
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

  Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...

   Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

   Notice: Undefined index: c in /home/platne/serwer149987/public_html/wilmed/wp-content/themes/wilmed/footer.php on line 119