Damskie stopy

Strona główna / Baza Wiedzy / Nowoczesne leczenie halluksów w klinice Wilmed

Nowoczesne leczenie halluksów w klinice Wilmed

Wbrew stereotypowym opiniom, halluksy to nie tylko problem estetyczny. Ta deformacja stóp jest bolesna, ma tendencję do pogłębiania się, często uniemożliwia zakup obuwia. Jeszcze niedawno leczenie halluksów wiązało się z koniecznością przeprowadzania skomplikowanych operacji i długotrwałym unieruchomieniem pacjenta. W klinice Wilmed skorzystać można z nowoczesnych, mało inwazyjnych zabiegów leczenia halluksów, po których pacjenci szybko wracają do normalnych aktywności.

Halluksy – zwane również paluchami koślawymi – to deformacje stóp, polegające na stopniowym odginaniu się dużego palca w stronę pozostałych, ku zewnętrznej krawędzi stopy. Proces ten powoduje przemieszczanie się głowy pierwszej kości śródstopia, która uwypukla się na wewnętrznej krawędzi stopy, tworząc halluksa, czyli – potocznie mówiąc – brzydko wyglądającego „guza”. Halluksy są nie tylko problemem estetycznym (większość osób wstydzi się np. nosić obuwie odkrywające stopy), ale i zdrowotnym – halluksy powodują ból podczas chodzenia (w zaawansowanych stadiach także w spoczynku), prowadzą do stanów zapalnych w obrębie stawu śródstopno-stawowego, obcierają się podczas noszenia obuwia. Z czasem deformacja może być tak duża, że pacjent nie ma możliwości zakupienia normalnych butów.

Przyczyny halluksów

Ogólnie, halluksy częściej występują u kobiet, choć niczym zaskakującym nie są paluchy koślawe także u mężczyzn. Panie jednak mają inną budowę mięśniowo-więzadłową stopy, zwiększającą ryzyko ich wystąpienia, dodatkowo wiele kobiet nosi buty na wysokim obcasie – nienaturalne ułożenie stopy w kilkunastocentymetrowych szpilkach również jest jednym z czynników powodujących powstawanie halluksów. Do innych czynników ryzyka zalicza się nadwaga i otyłość, stojący tryb życia, obciążenia genetyczne, a także niektóre schorzenia, np. reumatyzm.

Jak leczyć halluksy?

Jeśli halluksy dopiero zaczynają się pojawiać i nie powodują powikłań, możliwa jest próba ich leczenia przy pomocy np. specjalistycznych wkładek ortopedycznych. Jeżeli jednak osiągnęły spore rozmiary, powodują ból czy obcieranie skóry podczas chodzenia, jedynym sposobem leczenia są zabiegi chirurgiczne. Jeszcze niedawno były one bardzo inwazyjne, wymagały od pacjenta kilkudniowego pobytu w szpitalu i długotrwałego unieruchomienia stopy.

W ostatnich latach metody operacyjnego leczenia halluksów mocno się jednak rozwinęły – w klinice Wilmed oferujemy pacjentom usuwanie halluksów małoinwazyjną techniką przezskórną. Czym się wyróżnia ta metoda? Halluksy usuwa się pod kontrolą aparatu RTG i przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi, dzięki czemu nacięcia wykonywane na skórze wynoszą zaledwie około 1-3 mm. Nie ma potrzeby stosowania bardzo dużych dawek leków przeciwbólowych, dzięki niewielkiej inwazyjności dolegliwości pooperacyjne są o wiele mniejsze. A co chyba najważniejsze z punktu widzenia pacjenta – kilka godzin po zabiegu opuszcza klinikę, bez gipsu i kul. Przez kilka tygodni należy jedynie nosić lekką ortezę na stopie oraz ją odciążać.

Wszystkie osoby zainteresowane małoinwazyjnym i skutecznym leczeniem halluksów zapraszamy do kontaktu -> https://wilmed.pl/kontakt/. Zapewniamy profesjonalną opiekę i miłą, serdeczną atmosferę!

Wyróżnienia

Wyróżnienie dla Najlepszej Placówki 2019

Wyróżnienie przyznane przez pacjentów, którzy skorzystali z naszych usług za pośrednictwem platformy tourmedica.pl

Otrzymaliśmy prestiżowe wyróżnienie od pacjentów, którzy docenili wysoką jakość naszych usług medycznych, korzystając ze strony ZnanyLekarz.

5 / 5

Nasza placówka zdobyła wyróżnienie przyznane przez zadowolonych pacjentów, którzy skorzystali z naszych profesjonalnych usług medycznych za pośrednictwem Kliniki.pl.

9 / 10

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a lok.U2
02-954 Warszawa - Wilanów

Godziny otwarcia

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 08:00 do 20:00