fbpx
Umów się na konsultację. Zadzwoń +22 651 98 61 lub Wypełnij formularz
 • Histeroskopowe usunięcie polipa/ mięśniaka

  Polip szyjki macicy powstaje, kiedy nabłonek i tkanki pokrywające jamę i kanał szyjki macicy rozrastają się, tworzą poszerzone przewody gruczołów. Usunięcie polipa szyjki macicy jest konieczne w przypadku jego wystąpienia, ponieważ stwarza on ryzyko onkologiczne i może zatkać wejście do kanału szyjki macicy albo ujścia jajowodów, uniemożliwiając zajście w ciążę. Polipa szyjki macicy można usunąć podczas ablacji, polegającej na jego ukręceniu lub abrazji, która jest bardziej inwazyjną operacją.

  Wskazania do zabiegu

  • rozpoznanie ultrasonograficzne polipa/mięśniaka w macicy

  Opis zabiegu

  Histeroskopię wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub przewodowym. Zabieg polega na wprowadzeniu do macicy przez pochwę i kanał szyjki histeroskopu, którym usuwa się polipa lub mięśniaka podśluzówkowego z jamy macicy. Uzyskany materiał wysyła się do badania histopatologicznego. W przypadku gdy mięśniak częściowo znajduje się w ścianie macicy nie można jednorazowo usunąć go całkowicie. W takim przypadku konieczne jest powtórzenie zabiegu za 2-3 miesiące (po badaniu USG) celem ostatecznego usunięcia mięśniaka.

  Jak się przygotować?

  Ważne, aby przed zabiegiem wyleczyć ewentualny stan zapalny pochwy oraz u pacjentek miesiączkujących zabieg wykonany był w pierwszej fazie cyklu, zaraz po zakończeniu krwawienia.

  Zalecana diagnostyka przed zabiegiem

  Badanie USG potwierdzające obecność polipa/mięśniaka w macicy. Należy posiadać aktualny wynik badania cytologicznego. U osób cierpiących na inne dolegliwości, wskazana wcześniejsza konsultacja i określenie ewentualnych badań dodatkowych.

  Przewidywany czas hospitalizacji

  Zabieg wykonywany w trybie chirurgii jednego dnia. Pacjentka po 2-3 godzinnej obserwacji może być wypisana ze szpitala.

  Zalecenia po zabiegu – rekonwalescencja

  Po zabiegu może utrzymywać się trwające do 7 dni plamienie z pochwy. Obowiązują ogólne zasady higieny. Po ustąpieniu plamienia możliwe podjęcie współżycia seksualnego.

  Czym jest polip macicy?

  Polip jest to zmiana rozrostowa na błonie śluzowej.

  Wyróżniamy dwa rodzaje polipów macicy:

  • polipy uszypułowane, posiadające pewnego rodzaju nóżkę, na której wyrastają
  • polipy siedzące, czyli nieuszypułowane, które są kulistymi tworami, wyrastającymi ponad powierzchnię podłoża

  Polipy macicy zazwyczaj mają łagodną postać, jednak nie należy ich lekceważyć. W narządach rodnych kobiety rozwijają się dwa rodzaje polipów. W szyjce macicy mogą powstać tzw. polipy szyjkowe, a w macicy polipy endometrialne.

  Przyczyny powstawania polipów szyjki i macicy nie są do końca znane. Jednak największą rolę przypisuje się zaburzeniom hormonalnym i przewadze estrogenów. Najczęściej występują u  kobiet w wieku od 30 do 50 lat, ale mogą się pojawić w każdym okresie życia kobiety.

  Jakie są objawy występowania polipów szyjki macicy?

  Typowymi objawami występowania polipów szyjki macicy są:

  • nieprawidłowe krwawienia, pojawiające się między miesiączkami, po stosunku płciowym lub po badaniu ginekologicznym
  • nadmiar wydzieliny pochwowej w postaci obfitych śluzowych upławów

  Typowymi objawami występowania polipów trzonu macicy są:

  • nieprawidłowe krwawienia, głównie przedłużające się krwawienia miesiączkowe, plamienia długotrwałe lub przedmiesiączkowe
  • nieprawidłowe upławy
  • ropna wydzielina z pochwy świadcząca o infekcji wstępującej i zakażenia polipa oraz błony śluzowej macicy
  • w przypadku dużych polipów charakterystyczny, skurczowy rodzaj bólu

  UWAGA!  Polipy mogą bardzo długo dawać skąpe i bagatelizowane przez kobiety objawy.

  Metody leczenia polipów macicy

  Polip trzonu macicy najczęściej usuwany jest  metodą histeroskopii lub łyżeczkowania jamy macicy.

  • Ablacja to zabieg, który polega na odsłonięciu szyjki macicy za pomocą przeznaczonych do tegowzierników, a następnie wprowadzeniu do kanału szyjki macicy odpowiedniego narzędzia i ukręceniu polipa. W niektórych ośrodkach przy okazji standardowo przeprowadzasię abrazję czyli diagnostyczne łyżeczkowanie kanału szyjki macicy. Lekarz wsuwado kanału szyjki macicy niewielką łyżkę, a następnie posuwa nią kilka razydo przodu i do tyłu (czynność często nazywana „skrobaniem”) i pobiera w ten sposób materiał do badania histopatologicznego. Jeśli wykonane przed badaniem USGw endometrium macicy nie wykazuje żadnych zmian, to w przypadku kobiet nieródek, niektórzy lekarze odstępują od diagnostycznej abrazji jamy macicy.
  • Histeroskopiato zabieg operacyjny wykonywany przy użyciu znieczulenia dożylnego. Jeśli zabieg nie jest powikłany (np. krwawieniem) większość kobiet już następnego dnia wychodzi ze szpitala do domu.

  Usunięty polip oraz materiał uzyskany z wyłyżeczkowania kanału szyki i jamy macicy zostaje poddany badaniu histopatologicznemu, aby upewnić się, że mamy do czynienia ze zmianą łagodną. Wykluczenie raka jest bardzo ważne, ponieważ zmiany złośliwe mogą dawać bardzo podobne objawy.

  Usuwanie polipów macicy w Wilmed – specjaliści

  Operatorami wykonującymi zabieg labioplastyki w naszej Klinice są:

   

  dr n. med. Jakub Rzepka
  Jestem specjalistą ginekologii, położnictwa i ginekologii onkologicznej.

  Doświadczenie zawodowe zdobywałem jako ordynator oddziału ginekologii i zastępca Kierownika II Kliniki Położnictwa i Ginekologii CMKP w Szpitalu Bielańskim w Warszawie i wcześniej w Centrum Onkologii w Warszawie.

  Ukończyłem studia podyplomowe z zakresu zaawansowanej klinicznej onkologii i w 2015 roku jako pierwszy polski lekarz na tym wydziale zdobyłem tytuł Master of Science in Advanced Clinical Oncology nadany przez Uniwersytet Medyczny w Ulm.
  W 2011 obroniłem z wyróżnieniem pracę doktorską na Wydziale Medycznym Uniwersytetu w Heidelbergu.

   

   

  lek. Joanna Bonarek – Sztaba

  Specjalizuje się w ginekologii operacyjnej w pełnym zakresie, z szczególnym uwzględnieniem operacyjnego leczenia nietrzymanie moczu i obniżenia narządu rodnego, oraz operacjach z zakresu ginekologii estetycznej w tym poporodowej korekcji ścian pochwy.

  Szczególne obszary zainteresowań: ostatnio zafascynowana prężnie rozwijająca się ginekologią estetyczną, dzięki nowym metodom pomaga swoim pacjentkom w utrzymaniu radości życia intymnego na różnych etapach ich życia.

   

   

   

  Zapytaj naszych specjalistów zajmujących się usuwaniem polipów o metody leczenia Twojej dolegliwości. Zapraszamy na konsultacje ginekologiczne do Kliniki WILMED w Warszawie.

Umów się na konsultację już teraz +22 651 98 61
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

  Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...

   Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.