USG stawów

Ultrasonografia – zwana potocznie USG – to jedno z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych, także w przypadków urazów i chorób stawów. Na czym polega USG stawów, kiedy należy je wykonać, jakie są ewentualne przeciwwskazania? Sprawdzamy!
USG to metoda obrazowania wnętrza ludzkiego organizmu, wykorzystująca działanie fal akustycznych o wysokiej częstotliwości. Są one niesłyszalne dla człowieka, bezboleśnie wnikają w głąb ciała i rozchodzą się po tkankach, bez jakichkolwiek uszkodzeń komórek. W trakcie badania lekarz prowadzi po danej części ciała posmarowanej żelem ułatwiającym przewodzenie specjalną głowicę, w której znajduje się przetwornik ultradźwięków. W momencie, kiedy fale odbijają się od danego narządu, na monitorze ultrasonografu są układane w obrazy, na których dostrzec można różnego rodzaju odchylenia i nieprawidłowości.

USG stawów – kiedy warto je wykonać?
USG stawów pozwala na ocenę zarówno struktur stawowych, takich jak chrząstka stawowa, kaletki czy błona maziowa, jaki i struktur okołostawowych, np. więzadeł, mięśni, ścięgien czy naczyń krwionośnych. Można je wykonywać w przypadku podejrzenia choroby czy urazu każdego stawu, a w szczególności stawu ramiennego, łokciowego, biodrowego, kolanowego oraz skokowego. Wykonywane przez specjalistów z Kliniki Wilmed USG stawów umożliwia rozpoznanie m.in. ich skręceń, zwichnięć, stanów zapalnych, a także uwidocznienie obecności torbieli, przerostów błony maziowej, wysięków czy guzków. Dodatkowo, pod kontrolą USG można dokonywać punkcji diagnostycznych i terapeutycznych wybranych stawów.

Jak przygotować się do USG stawów?
USG stawów jest badaniem szybkim, mało inwazyjnym i bezpiecznym dla pacjenta, więc nie wymaga szczególnych przygotowań. Nie ma również większej ilości przeciwwskazań do jego wykonywania – tak naprawdę jedynym przeciwwskazaniem bezwzględnym jest obecność ran skóry, uszkodzeń kości, oparzeń czy otwartych infekcji bezpośrednio w polu badania.

USG stawów – dla kogo?
Urazy i choroby stawów mogą tak naprawdę dotyczyć wszystkich osób, bez względu na płeć czy wiek, a USG stawów pozwala szybko je zdiagnozować i dobrać najlepsze metody leczenia. W Klinice Wilmed wykonujemy USG stawów u osób aktywnych fizycznie (np. po kontuzjach), seniorów (w przypadku zmian zwyrodnieniowych, będących efektem starzenia się organizmu), osób pracujących zawodowo (gdy urazy mają np. charakter przeciążeniowy), a także wszystkich innych pacjentów, borykających się z dolegliwościami bólowymi kolan i łokci, obrzękami kostek, sztywnieniem ramion itp.

Zapraszamy do zapisów na badanie USG stawów do Kliniki WILMED w Warszawie.

Powrót

Oferujemy

najwyższą jakość usług medycznych

ue stopka

© 2018 Przychodnia Wilmed

Back to top
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Wilmed, ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a, 02-954 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".