USG Doppler żył i tętnic

Badanie USG DoppleraUSG Dopplera – zwane także USG dopplerowskim – to badanie, umożliwiające szybkie wykrycie zaburzeń w przepływie krwi w organizmie oraz schorzeń żył i tętnic, które mogą prowadzić do wystąpienia zatorów płucnych, zawału serca czy udaru mózgu.
U osób zdrowych układ krwionośny działa bez żadnych zaburzeń, sprawnie transportując krew po całym organizmie. Niekiedy jednak przepustowość naczyń krwionośnych może zostać zmniejszona z powodu obecności zakrzepów czy blaszki miażdżycowej. Jest to bardzo groźny dla zdrowia i życia stan – zakrzepy czy blaszki mogą się bowiem w każdej chwili oderwać od ściany naczynia i zupełnie je zablokować, a to jest bezpośrednią przyczyną tak niebezpiecznych schorzeń, jak zawał serca lub udar mózgu.
Podstawą profilaktyki tego typu schorzeń jest więc regularne badanie przepustowości żył i tętnic. Prostym, bezpiecznym i mało inwazyjnym sposobem na profilaktykę oraz diagnostykę schorzeń naczyń krwionośnych jest wykonywane w Klinice Medycznej Wilmed badanie USG Dopplera.

USG Dopplera – na czym polega?

USG Dopplera to badanie wykorzystujące technologię ultrasonografii. Przykładana do określonych partii ciała głowica wysyła falę ultradźwiękową o częstotliwości przekraczającej 2,5 MHz, która odbija się od płynącej przez organizm krwi i powraca do głowicy. Jest ona połączona z aparatem ultrasonograficznym, który zapisuje zmiany częstotliwości fali odbitej od krwi i przedstawia to na monitorze. Dzięki temu, lekarz przeprowadzający badanie może ocenić wydolność badanych żył i tętnic, sprawdzić, gdzie krew płynie szybciej lub wolniej, gdzie ewentualnie się cofa, a także zaobserwować ukrwienie niektórych narządów.

Jak przebiega USG Dopplera?

USG Dopplera to badanie szybkie, bezbolesne i mało inwazyjne, niewymagające od pacjenta żadnego szczególnego przygotowania (z wyjątkiem USG dopplerowskiego tętnic nerkowych, na które należy zgłosić się na czczo). Nie ma też żadnych przeciwwskazań do jego przeprowadzania.
W zależności od badanej partii ciała, lekarz prosi pacjenta o przybranie odpowiedniej pozycji (siedzącej, stojącej, leżącej). Następnie nakłada na skórę specjalny żel ułatwiający przesuwanie głowicy, przykłada ją do ciała i obserwuje obraz widoczny na ekranie. Czasem pacjent proszony jest o wykonanie głębokich wdechów lub chwilowe zaprzestanie oddychania. Wyniki USG Dopplera są znane od razu.

USG Dopplera – wskazania

  • zaburzenia czucia i uczucie drętwienia w obrębie kończyn,
  • żylaki kończyn,
  • bóle i obrzęki kończyn,
  • zakrzepica żylna,
  • problemy z gojeniem się ran na kończynach,
  • urazy naczyń,
  • miażdżyca,
  • kontrola po zabiegach naczyniowych.

Zapraszamy do zapisów na badanie USG Dopplera do Kliniki WILMED w Warszawie.


Powrót

Oferujemy

najwyższą jakość usług medycznych

ue stopka

© 2019 Przychodnia Wilmed

Back to top
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (BIOCONCEPT Sp. z o.o. oraz JTP Investment Sp. z o.o.) jedynie do kontaktu ze mną.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (BIOCONCEPT Sp. z o.o. oraz JTP Investment Sp. z o.o.) jedynie do kontaktu ze mną.

[recaptcha]