USG Doppler żył i tętnic

Badanie USG DoppleraUSG Dopplera – zwane także USG dopplerowskim – to badanie, umożliwiające szybkie wykrycie zaburzeń w przepływie krwi w organizmie oraz schorzeń żył i tętnic, które mogą prowadzić do wystąpienia zatorów płucnych, zawału serca czy udaru mózgu.
U osób zdrowych układ krwionośny działa bez żadnych zaburzeń, sprawnie transportując krew po całym organizmie. Niekiedy jednak przepustowość naczyń krwionośnych może zostać zmniejszona z powodu obecności zakrzepów czy blaszki miażdżycowej. Jest to bardzo groźny dla zdrowia i życia stan – zakrzepy czy blaszki mogą się bowiem w każdej chwili oderwać od ściany naczynia i zupełnie je zablokować, a to jest bezpośrednią przyczyną tak niebezpiecznych schorzeń, jak zawał serca lub udar mózgu.
Podstawą profilaktyki tego typu schorzeń jest więc regularne badanie przepustowości żył i tętnic. Prostym, bezpiecznym i mało inwazyjnym sposobem na profilaktykę oraz diagnostykę schorzeń naczyń krwionośnych jest wykonywane w Klinice Medycznej Wilmed badanie USG Dopplera.

USG Dopplera – na czym polega?

USG Dopplera to badanie wykorzystujące technologię ultrasonografii. Przykładana do określonych partii ciała głowica wysyła falę ultradźwiękową o częstotliwości przekraczającej 2,5 MHz, która odbija się od płynącej przez organizm krwi i powraca do głowicy. Jest ona połączona z aparatem ultrasonograficznym, który zapisuje zmiany częstotliwości fali odbitej od krwi i przedstawia to na monitorze. Dzięki temu, lekarz przeprowadzający badanie może ocenić wydolność badanych żył i tętnic, sprawdzić, gdzie krew płynie szybciej lub wolniej, gdzie ewentualnie się cofa, a także zaobserwować ukrwienie niektórych narządów.

Jak przebiega USG Dopplera?

USG Dopplera to badanie szybkie, bezbolesne i mało inwazyjne, niewymagające od pacjenta żadnego szczególnego przygotowania (z wyjątkiem USG dopplerowskiego tętnic nerkowych, na które należy zgłosić się na czczo). Nie ma też żadnych przeciwwskazań do jego przeprowadzania.
W zależności od badanej partii ciała, lekarz prosi pacjenta o przybranie odpowiedniej pozycji (siedzącej, stojącej, leżącej). Następnie nakłada na skórę specjalny żel ułatwiający przesuwanie głowicy, przykłada ją do ciała i obserwuje obraz widoczny na ekranie. Czasem pacjent proszony jest o wykonanie głębokich wdechów lub chwilowe zaprzestanie oddychania. Wyniki USG Dopplera są znane od razu.

USG Dopplera – wskazania

  • zaburzenia czucia i uczucie drętwienia w obrębie kończyn,
  • żylaki kończyn,
  • bóle i obrzęki kończyn,
  • zakrzepica żylna,
  • problemy z gojeniem się ran na kończynach,
  • urazy naczyń,
  • miażdżyca,
  • kontrola po zabiegach naczyniowych.

Zapraszamy do zapisów na badanie USG Dopplera do Kliniki WILMED w Warszawie.


Powrót

Oferujemy

najwyższą jakość usług medycznych

ue stopka

© 2018 Przychodnia Wilmed

Back to top
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Wilmed, ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a, 02-954 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".