Umów się na konsultację. Zadzwoń +22 651 98 61 lub Wypełnij formularz
 • Wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV) to jedne z najgroźniejszych drobnoustrojów przenoszonych drogą płciową, będące głównym czynnikiem zachorowań na raka szyjki macicy. Skuteczną metodą ochrony przed zakażeniem jest wykonywane w Klinice Medycznej Wilmed szczepienie przeciw HPV.

  Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego dochodzi zazwyczaj podczas stosunków seksualnych. Zdarza się również, że wirus jest przenoszony od matki na dziecko podczas porodu, a także np. podczas wspólnej kąpieli dziecka z zarażoną osobą dorosłą. U większości osób zakażenie HPV nie daje żadnych widocznych objawów, przez co wirus nieświadomie jest przekazywany dalej. Choć w przeważającej części przypadków zakażenie ustępuje samoistnie w ciągu kilku miesięcy, to jednak u kobiet może ono stać się przyczyną zachorowania na raka szyjki macicy. Co roku w Polsce notuje się ponad 3 tys. nowych przypadków tej choroby. Skutecznym sposobem na ochronę przed zarażeniem, a w konsekwencji – rakiem szyjki macicy – jest szczepienie przeciw HPV.

  Szczepionka przeciw HPV – dla kogo?

  Szczepienie przeciwko wirusom HPV powinny wykonać wszystkie kobiety, które rozpoczęły współżycie seksualne, bez względu na wiek. Jak podkreślają jednak specjaliści, najlepiej   szczepić dziewczynki, które są  przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, najlepiej między 11. a 12. rokiem życia.

  Przeciwwskazania

  Szczepienia przeciw HPV nie wykonuje się u osób z alergią lub nadwrażliwością na którykolwiek ze składników preparatu. Jeśli po podaniu pierwszej dawki wystąpiły objawy wskazujące na nadwrażliwość, należy zrezygnować z kolejnych etapów szczepienia. Do przeciwwskazań zalicza się również bardzo wysoka gorączka, grypa czy silna infekcja. Ogólnie jednak szczepionka przeciw HPV jest dobrze tolerowana przez większość kobiet i nie wiąże się z występowaniem poważniejszych skutków ubocznych.

  Jak przebiega szczepienie przeciw HPV?

  Kompletne szczepienie przeciw HPV składa się z podania w formie domięśniowej iniekcji trzech dawek preparatu. Po pierwszej dawce należy odczekać 1-2 miesiące, następnie zgłosić się na drugą, zaś trzecią podaje się około 6 miesięcy po pierwszej. Badania naukowe wykazały, że szczepionka przeciw HPV charakteryzuje się długoletnim działaniem.

  Zachęcamy do skorzystania ze szczepienia przeciwko wirusom HPV wykonywanego przez specjalistów z Kliniki Medycznej Wilmed. Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na wizytę, podczas której nasi lekarze udzielą Ci wszystkich niezbędnych informacji. Zapraszamy do rejestracji telefonicznej (22 651 98 61 lub 692 407 540) bądź mailowej (przychodnia@wilmed.pl) od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00.

  Zapraszamy do Kliniki Wilemd w Warszawie.

Umów się na konsultację już teraz +22 651 98 61