Farmakologiczne i zabiegowe leczenie szczeliny odbytu

Co to jest szczelina odbytu?

Szczelina odbytu jest to płytkie, wąskie pęknięcie lub ubytek w błonie śluzowej kanału odbytu bądź owrzodzenie błony śluzowej wyścielającej końcowy jego odcinek. Uraz powstaje między innymi w wyniku uszkodzenia mechanicznego lub pęknięcia końcowego odcinka kanału odbytu.

Do jego powstania może się przyczynić:

  • wysiłek fizyczny,
  • występowanie uporczywych zaparć,
  • wydalanie zbyt twardego stolca,
  • zakażenie gruczołów odbytowych.

Objawy i dolegliwości towarzyszące szczelinie odbytu

Schorzenie może pojawić się w każdym wieku bez względu na płeć. Charakteryzuje się najczęściej występującymi objawami:

  • silnym uporczywym bólem związanym z defekacją,
  • bólem i wzrostem napięcia zwieracza wewnętrznego odbytu,
  • pieczeniem, świądem,
  • krwawieniem z odbytu.

Jak wygląda leczenie szczeliny odbytu?

Leczenie szczeliny odbytu polega na stosowaniu środków farmakologicznych oraz diety bogatej w błonnik. W przypadkach, gdy leczenie takie jest nieskuteczne, konieczne jest chirurgiczne wycięcie ubytku oraz boczne nacięcie zwieracza wewnętrznego odbytu.

Procedury leczenia zabiegowego szczeliny odbytu

Podjęcie decyzji o leczeniu zabiegowym musi poprzedzić konsultacja proktologiczna, podczas której lekarz określi możliwości i przeciwwskazania do wykonania zabiegu. W czasie wizyty u proktologa istotne jest określenie stopnia zaawansowania choroby, gdyż tylko na tej podstawie można zastosować prawidłowe leczenie. Nawet przy niewielkich zmianach lekarz powinien obejrzeć od wewnątrz końcowy odcinek przewodu pokarmowego.

Zabieg usuwania szczeliny odbytu wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym z dożylną sedacją. Czas trwania zabiegu – około 1 h. Po operacji pacjent pozostaje w klinice pod indywidualną opieką pielęgniarki około 1 godzinę, a następnie może samodzielnie udać się do domu. W terminach ustalonych ze specjalistą proktologiem odbywa się wizyta kontrolna.

Zapytaj naszych specjalistów zajmujących się leczeniem szczeliny odbytu o metody leczenia Twojej dolegliwości. Zapraszamy na konsultacje proktologiczne do Kliniki WILMED w Warszawie.

Powrót Cennik

Oferujemy

najwyższą jakość usług medycznych

ue stopka

© 2018 Przychodnia Wilmed

Back to top
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Wilmed, ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a, 02-954 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".